rozwińzwiń

Laufer

Okładka książki Laufer Zbigniew Mentzel
Okładka książki Laufer
Zbigniew Mentzel Wydawnictwo: Puls biografia, autobiografia, pamiętnik
195 str. 3 godz. 15 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Puls
Data wydania:
1998-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1998-01-01
Liczba stron:
195
Czas czytania
3 godz. 15 min.
Język:
polski
ISBN:
1859170773
Tagi:
wspomnienia opowiadanie polskie -- 20 w.
Średnia ocen

5,1 5,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,1 / 10
10 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
404
282

Na półkach: , , ,

RUCHEM GOŃCA PO SZACHOWNICY KULTURY

Książkę otwiera motto z Jamesa Joyce’a: „Skoro tyle pamiętasz – wystarczy p o ł ą c z y ć”. Zbigniew Mentzel pamięta sporo, a więc połączył precyzyjnie. Połączył ze sobą wiele tematów i tonacji, często krańcowo od siebie odległych, uzyskując w „Laufrze” imponującą prozatorską mozaikę.

Ale po kolei. O twórczości Zbigniewa Mentzla (ur. 1951) dowiedziałem się za przyczyną Jerzego Pilcha, a konkretnie wywiadu-rzeki pt. „Zawsze nie ma nigdy”, który przeprowadziła z nim Ewelina Pietrowiak. Pilch, powołując się w wywiadzie na długoletnią znajomość z autorem „Laufra”, komentuje jego bibliofilię, mówiąc, że Mentzel jako pierwszy wprowadził w życie hasło: „Trzeba mieć wszystkie książki”. (Dygresja: co do relacji Mentzla z Pilchem – w występującej w pierwszym opowiadaniu „Laufra”, pt. „Roeoender” Hance, uważny czytelnik rozpozna byłą żonę Pilcha). Toteż kiedy w księgarni Matras, na stercie przecenionych książek ujrzałem „Laufra” Zbigniewa Mentzla (w cenie 2 złotych polskich!),w dodatku w czarno-białym wydaniu londyńskiego „Pulsu” z 1998 roku, nie wahałem się ani chwili.

Książka podzielona została na 4 części – na część pierwszą, pt. „Most nad mostami”, składają się mini-opowiadania, w których autor opisuje lata swojej młodości. Ich elementem wspólnym jest przedstawienie człowieka, którego osobiście dotyka historia.

Część druga, pt. „Rozkosze wylewania kwasu chlebowego”, to zbiór esejów/felietonów, których tematyka krąży wokół giełdy papierów wartościowych, spekulacji, inwestycji, zysków i strat. Od połowy lat dziewięćdziesiątych Zbigniew Mentzel jest bowiem inwestorem giełdowym i komentatorem specjalistycznej prasy dla finansistów. Trudno o świat bardziej odległy od moich zainteresowań, jednak przeczytałem te eseje z przyjemnością, ponieważ w większości przypadków historie giełdowe są jedynie pretekstem, by opowiedzieć coś więcej, coś ważniejszego.

W części trzeciej, zatytułowanej „My, żywi” autor, tym razem posługując się formą felietonu komentuje i wspomina wydarzenia kulturalne z tamtych lat, m.in.: przyznanie Wisławie Szymborskiej Nagrody Nobla i jej drobne faux pas przy jej odbiorze, dyskusję na temat wydarzeń marca 1968, itp. Użyta forma jest nieprzypadkowa, ponieważ Mentzel przez lata publikował swoje felietony na łamach „Tygodnika Powszechnego.

Część czwarta, pt. „Okno w okno” – to tylko jeden tekst, autobiograficzne opowiadanie o zdarzeniu z dzieciństwa, pierwszym etapie stawania się pisarzem. Autor bowiem chętnie posługuje się klamrą kompozycyjną – zarówno na poziomie poszczególnych opowiadań, jak i w kontekście całego zbioru. „Laufer” to więc mozaika wielopoziomowa, złożona z wielu elementów - dopracowane kompozycyjnie są wszystkie zawarte w niej teksty, co daje taki sam efekt, jeśli na dzieło spojrzymy globalnie.

Proza Zbigniewa Mentzla to ponad wszelką wątpliwość dzieło erudyty, pisarza o solidnym intelektualnym backgroundzie. I dlatego też, pomimo upływu lat, „Laufer” to nadal wartościowa, godna polecenia lektura.

RUCHEM GOŃCA PO SZACHOWNICY KULTURY

Książkę otwiera motto z Jamesa Joyce’a: „Skoro tyle pamiętasz – wystarczy p o ł ą c z y ć”. Zbigniew Mentzel pamięta sporo, a więc połączył precyzyjnie. Połączył ze sobą wiele tematów i tonacji, często krańcowo od siebie odległych, uzyskując w „Laufrze” imponującą prozatorską mozaikę.

Ale po kolei. O twórczości Zbigniewa Mentzla (ur....

więcej Pokaż mimo to

avatar
443
397

Na półkach: , ,

Nic nie słyszałem o tej książce.Nastąpił pewien splot zdarzeń.Pod koniec kwietnia ukazał się w GW wywiad ze Zbigniewem Mentzlem przeprowadzony przez Justynę Dąbrowską ,laureatkę Nagrody im.Barbary Łopieńskiej za najlepszy wywiad prasowy w 2011 r.Jest w nim mowa o nowej książce Mentzla "Spadający nóż" i o problemach natury psychicznej trapiące autora.Pod wpływem wywiadu zacząłem czytać ponownie świetną książkę Mentzla "Wszystkie języki świata".W tym samym czasie na wyprzedaży w "Matrasie" wypatrzyłem "Laufra",niewielką książkę wydaną przez wydawnictwo "Puls" z Londynu.Książka ta jest w zasadzie zapowiedzią "Wszystkich języków świata"."Trzymam oto w ręku swoją osobliwą powieść autobiograficzną.Gruba tekturowa okładka.Karta tytułowa.Pierwsze słowa napisane dwunastego grudnia :
Choinki duże-2;
Choinki średnie -4;
Choinki małe -1;
Zające -3".
Nasze pokolenie pamięta te zające.
Dowiedziałem się ostatnio o związku autora z Agnieszką Osiecką.Trwał dekadę i był najdłuższym związkiem miłosnym w życiu p.Agnieszki.

Nic nie słyszałem o tej książce.Nastąpił pewien splot zdarzeń.Pod koniec kwietnia ukazał się w GW wywiad ze Zbigniewem Mentzlem przeprowadzony przez Justynę Dąbrowską ,laureatkę Nagrody im.Barbary Łopieńskiej za najlepszy wywiad prasowy w 2011 r.Jest w nim mowa o nowej książce Mentzla "Spadający nóż" i o problemach natury psychicznej trapiące autora.Pod wpływem wywiadu...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    16
  • Posiadam
    12
  • Chcę przeczytać
    11
  • Mam do przeczytania
    2
  • 2009 Nabytki
    1
  • Eseje/ publicystyka
    1
  • Przeczytane (2018)
    1
  • Sprzedam/wymienię
    1
  • #biografie, pamiętniki, listy, rozmowy
    1
  • Ulubione
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Laufer


Podobne książki

Przeczytaj także