Detektyw Monk na patrolu

Okładka książki Detektyw Monk na patrolu Lee Goldberg
Okładka książki Detektyw Monk na patrolu
Lee Goldberg Wydawnictwo: Rebis Cykl: Detektyw Monk (tom 13) kryminał, sensacja, thriller
Detektyw Monk (tom 13)
Mr. Monk on Patrol
Rebis
2013-03-12
2013-03-12
Paweł Laskowicz
Monk detektyw Monk

Okładka książki The Big Kahuna Janet Evanovich, Lee Goldberg
The Big Kahuna Janet Evanovich, Le...
Okładka książki The Pursuit Janet Evanovich, Lee Goldberg
The Pursuit Janet Evanovich, Le...
Okładka książki Skok Janet Evanovich, Lee Goldberg
Skok Janet Evanovich, Le...
Okładka książki The Job Janet Evanovich, Lee Goldberg
The Job Janet Evanovich, Le...

Myślałam, że już straciłam umiejętność przeczytania książki od początku do końca w jeden wieczór. Na szczęście Monk pokazał mi, że nadal umiem czytać. Mało tego ta część jako jedyna skończyła się tak, że muszę jak najszybciej zabrać się za następna. Zostały mi tylko dwie, więc chciałam je sobie "szanować" na naprawdę ciężkie dni jak te ostatnio.. no ale.. Po tym zakończeniu muszę.
Monk się zmienił.. ale nadal czyta się tak dobrze :)

Lekka i przyjemna, w sam raz na codzienną drogę powrotną do domu po pracy :)

Lekka i przyjemna, w sam raz na codzienną drogę powrotną do domu po pracy :)

W tym tomie detektyw Monk razem z Natalie jedzie do Summit, aby pomóc swojemu staremu przyjacielowi, Randy'emu Disherowi.
Z książek o Monku, które przeczytałam, ta zdecydowanie podobała mi się najbardziej. Poczucie humoru typowe dla detektywa Monka, ale to akurat można znaleźć w każdym tomie.
Muszę przyznać, że o ile zagadki kryminalne są dla mnie w tych książkach zwykle kwestią drugoplanową, tym razem sprawy włamań i morderstwa naprawdę mnie wciągnęły. Zakończenie było nieprzewidywalne, choć tradycyjnie morderca był znany, a tylko kwestia sposobu pozostawała nierozwiązana.
Bardzo podobał mi się też opis przemiany Monka po rozwiązaniu najważniejszej zagadki jego życia. Zdecydował się na kroki, których przedtem nigdy by nie podjął. Przemówiła do mnie ta zmiana.
Bezapelacyjnie najlepsza książka o Monku, którą przeczytałam!

Szybko się czyta, ciekawe przygody.

Szybko się czyta, ciekawe przygody.

Największą zaletą książek o detektywie Monku jest narracja. Natalie jest sympatyczna, dowcipna, ma anielską cierpliwość do Adriana i przez to cała opowieść jest lekka i przyjemna w formie.
Znając serial, książki czyta się dużo lepiej. Kiedy mam w głowie wiedzę z serialu jak zachowuje się Monk, jak wygląda Sharona i jaki jest porucznik Disher - śledzenie fabuły w wersji książkowej jest po prostu przyjemnością.
Fabuła "Pana Monka na patrolu" była dla mnie zaskoczeniem, bo nie oglądałam ostatniego odcinka serialu i nie znałam zakończenia. Ale jednocześnie była to taka podróż w przyszłośc - serial sie skończył, a losy pana Monka toczą się dalej. Jak dla mnie - rewelacja :)

Monk w formie plus Sharona i Randy :)

Monk w formie plus Sharona i Randy :)

Natalie jest w tej części okropnie irytująca (a zwłaszcza jej niewiedza). Ogólnie jednak ta część jest lepsza niż dwie wcześniejsze, ale schematy, schematy, schematy.

Taka lekka, nieskomplikowana i wesoła lektura na jeden dojazd do pracy i z powrotem :-) Przyjemnie się czyta, ale nadzwyczaj nie porywa. Mimo to warto przeczytać :-)

Z bloga MyBooks!

W tej książce poznajemy Monk'a, który jest detektywem wydziału zabójstw w San Francisco. Jest on maniakiem czystości i równowagi, dla niego liczba nieparzysta jest przekleństwem a wszystko musi być równomiernie rozłożone. Frytki muszą mieć tą samą długość, krakersy muszą być identycznie prostokątne, a kotleciki idealnie okrągłe. Jeśli nie - nasz detektyw dosłownie wariuje... No cóż, mamy tutaj do czynienia z osobą, która ma na tym punkcie niezłego świra. Mimo to, jest on świetnym detektywem. Żaden szczegół nie ujdzie jego uwadze, a żadna sprawa nie zostanie zakończona bez rozwiązania. Dlatego, gdy porucznik i jednocześnie burmistrz Summit ma kłopoty - zwraca się z prośbą do Monk'a.
Przyznam, że nie jestem fanką kryminałów i książek detektywistycznych, bo najczęściej są nudne jak flaki z olejem i nic się nie dzieje - w końcu to nie kino akcji. Jednak tutaj byłam zaskoczona tym, że książka mnie naprawdę wciągnęła. Przeczytałam ją dość szybko, hamując się i delektując treścią słów. Sama narracja książki mnie zaskoczyła! To nie detektyw Monk opowiadał historie, a jego asystentka - Natalie! Jej punkt widzenia także przypadł mi do gustu, więc 'dogadałyśmy się' bez problemu. Same postacie bardzo mnie zaintrygowały. Może nie było tutaj ich dokładnych opisów, ale wyczuć było różnice między pracodawcą a asystentką. Zachowanie Monk'a wcale mi nie przeszkadzało, widać było przez to że nawet jeśli ktoś jest tak ograniczony w działaniu (nie wsiądzie do nie wyczyszczonego środkami dezynfekującymi pojazdu) to i tak może być świetny w tym co robi, a jego fobia może się do czegoś przydać. W końcu dostrzeganie detali jest w tej karierze bardzo ważne!
Samo wydanie, mimo że jest kieszonkowe, jest bardzo dobre. Niezbyt jasne kartki, czarna czcionka i przejrzysty motyw bardzo ułatwia czytanie, dzięki czemu nie błądzę wzrokiem po wersach szukając odpowiedniego a mój wzrok się nie męczy. Także samo dzielenie książki na rozdziały było pomocne, szczególnie gdy szukało się danego fragmentu - miały one nazwy, więc czytelnikowi łatwo było znaleźć np. zgubione miejsce w którym zakończył na dany moment czytanie.
Polecam tę książkę wszystkim, nawet tym którzy nie są fanami książek detektywistycznych i nie oglądali serialu (sama nigdy go nie widziałam, ani nie czytałam innych książek z przygodami tego detektywa). Na mnie ta książka zrobiła bardzo pozytywne wrażenie, a śledzenie historii bohaterów sprawiło mi niemałą przyjemność! Mogę więc szczerze przyznać, że jest to najlepsza detektywistyczno-kryminalna książka jaką przeczytałam!

Pełna recenzja: http://my-books-1220.blogspot.com/2013/04/recenzja-ksiazki-detektyw-monk-na.html
Blog MyBooks - Nasze Recenzje: http://my-books-1220.blogspot.com/

Z bloga MyBooks!