Pan Przypadek i trzynastka

Okładka książki Pan Przypadek i trzynastka
Jacek Getner Wydawnictwo: Wydawnictwo Poligraf Cykl: Pan Przypadek i... (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Pan Przypadek i... (tom 1)
Wydawnictwo Poligraf
2013-02-01
2013-02-01
jacek przypadek komedia kryminalna detektyw prywatny detektyw geniusz śledztwo kradzież dzieł sztuki obraz sąsiadka trzydziestolatek

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Pierwsza książka z cyklu Pan Przypadek. Lekka z dowcipem napisana komedia kryminalna, którą z chęcią polecę szczególnie na długie jesienna-zimowe wieczory.

PRZYPADKOWY DETEKTYW
Na detektywa Przypadka, który przypadkiem został detektywem, natknęłam się przypadkiem. Przypadki chodzą po ludziach.

Detektyw z przypadku – to ciekawy pomysł na bohatera. Jacek Przypadek wyróżnia się pozytywnie na tle innych polskich detektywów już tym, że nie jest zgorzkniałym alkoholikiem w średnim wieku, którego porzuciła zaniedbywana żona. Jak na bohatera komedii kryminalnej przystało jest rozbrajająco beztroskim bawidamkiem, bywalcem modnych lokali, który nie znalazł jeszcze swojego miejsca w życiu i nagle odkrywa, że może się spełnić w roli detektywa. I, o dziwo, spełnia się, ponieważ, co też nietypowe w polskich powieściach rozrywkowych, nie jest idiotą. To nie Pan Bóg pomaga mu w prowadzeniu śledztwa podpowiadając tropy, tylko on sam potrafi nieźle posługiwać się przydzielonymi przez rzeczonego Pana Boga w stosownym czasie szarymi komórkami.

Książka nieźle się zaczyna, autor dowcipnie operuje słowem, humor wznosi się na poziom abstrakcji wyższy, niż średnia dla tego gatunku, co akurat bardzo mi odpowiada. Podoba mi się na przykład taka definicja kandydatów na celebrytów: „ci, którzy może jeszcze nie są znani z tego, że są znani, ale mają dużą szansę być poznani od tej właśnie strony”. Już się cieszę na inteligentną rozrywkę, bo w pierwszym rozdziale mamy niezłe zmyły, pojawia się pierwszy zwrot akcji, a tu okazuje się, że to nie żaden zwrot akcji, tylko… zgrzyt. To co autor nazywa drugim rozdziałem, nie jest, de facto, kolejnym rozdziałem powieści, tylko nowym opowiadaniem. Osobiste perypetie bohatera wprawdzie mają swoją kontynuację, lecz w każdym „rozdziale” anegdota detektywistyczna jest zupełnie nowa i stanowi zamkniętą całość.

No niby to nic takiego, przecież co chwila wydaje się zbiory opowiadań, ale ponieważ nie znalazłam w opisie książki informacji, że taka jest forma tej książki, poczułam się trochę zawiedziona.

Rozczarowała mnie również intryga drugiego opowiadania. Zbyt wcześnie ujawnione zostały pewne fakty, więc każdy kto choć raz sprzedawał lub kupował nieruchomość i wie, na czym polega idea zadatku, domyśli się na czym polegał przekręt dużo wcześniej od detektywa.

Bardzo mnie natomiast rozbawiła trzecia (ostatnia) opowieść, ponieważ przypomniała mi prawdziwą anegdotę zasłyszaną przed wielu laty, która krążyła w pewnych kręgach jako tajemnica poliszynela: stary, uznany scenarzysta, próbował sprzedać scenariusz młodego, nieznanego scenarzysty jako swój własny. Tamta sprawa zakończyła się prozaicznie, Jackowi Getnerowi udało się znaleźć o wiele ciekawsze rozwiązanie.

Nie mogłam jednak spokojnie czytać tej błyskotliwej momentami książki, bo co chwila przychodziły mi do głowy dobre rady, których można by udzielić autorowi. Zanim jednak zabrałam się do ich spisywania odkryłam, że od czasów „Trzynastki” autor zdążył już wydać sześć książek z przygodami detektywa Przypadka. Może więc rozwinął się na tyle, że nie potrzebuje już żadnych rad? Z nadzieją, że zaoszczędzę trochę czasu i nie będę musiała wytykać błędów, bo autor sam już je dawno odkrył i poprawił, sięgnęłam po najnowszą książkę Jacka Getnera „Pan Przypadek i cykliści”.

O tym, jakie były efekty tej lektury dowiecie się w następnym odcinku.

PRZYPADKOWY DETEKTYW

Książka przeleżała długi czas na innym regale i dopiero niedawno wciągnąłem ją na „swój”. „Pan przypadek i trzynastka” jest komedią kryminalną, w której przewija się lekko ironiczne poczucie humoru. Powieść jest podzielona na trzy rozdziały, a każdy z nich opowiada o innej historii. Przewija się wielu bohaterów, dość zróżnicowanych. Bardzo polubiłem sąsiadkę głównego bohatera panią Irminę Bamber. Jacek Przypadek przyjaźni się z Błażejem Sakowiczem, prawnikiem ze zwierzęcym magnetyzmem. Pan Jacek Getner postawił na motywy sztuki w pierwszym tomie.

Jacek Przypadek jest niedoszłym prawnikiem i facetem, który bardzo luźno podchodzi do życia i poza kilkoma osobami mocno denerwuje ludzi. Jest bardzo spostrzegawczym facetem i to jest jego najmocniejsza strona. Dodać do tego łączenie faktów oraz inteligencję i otrzymujemy świetnego detektywa amatora. Sprawy, którymi zajmuje się Przypadek są ciekawe, nastawione na humor. Nie ma brutalności i bardzo dobrze. Można przyjemnie spędzić czas. Rozdziały nie są długie, książka liczy zaledwie 200 stron. Tytuł trafiony, w każdym rozdziale nasz detektyw spotyka się z tą liczbą. Natomiast do gustu nie przypadła mi okładka. Do komedii kryminalnej powinno być coś bardziej optymistycznego. Tutaj mamy bardzo ciemne kolory, które moim zdaniem psują efekt. Na pewno będę chciał przeczytać kolejne tomy, bo „Pan Przypadek i trzynastka” bardzo mi się spodobała. Od jakiegoś czasu lubię komedie kryminalne. Na razie przeczytałem ich tylko kilka, ale z czasem będę nadrabiał.

Lubię lekkie, humorystyczne kryminały. Lubię, bo wzorcem dla takiej literatury jest J.Chmielewska i przez pryzmat jej twórczości nie stronię od tego typu książek. Ale w tym (nomen omen) przypadku, to był raczej wypadek. Książka jest tak infantylna, że z powodzeniem można ją zaliczyć do literatury młodzieżowej. Niestety, królowa satyrycznych kryminałów jest tylko jedna.

Od przypadku do Przypadku, może od Przypadku do przypadku.
Można sięgnąć przez przypadek.
Można nawet się uśmiechnąć (już nie napiszę, że przez przypadek…, zostawmy trochę chwały autorowi).
Szkoda, że Przypadek jest drętwusem, kalką, schematem.
I czy to przypadek, że tak wiele wiązań i kontekstów jest aż tak bardzo oczywistych i przewidywalnych?
Boje się, że kolejne przypadki Przypadka, są w takim samym tonie.
Trochę mało błyskotliwości, a (oby przez przypadek) trochę za dużo bufoniarstwa.

Od przypadku do Przypadku, może od Przypadku do przypadku.
Można sięgnąć przez przypadek.
Szkoda, że Przypadek jest drętwusem, kalką, schematem.
Boje się, że kolejne...

niepozorna i krótka, ale bardzo zabawna, w której znajdziecie trzy opowiadania 😀Przygody Jacka Przypadka zaczynają się od skradzionych obrazów sąsiadki Irminy. A musicie wiedzieć, że Jacek to 30-telni mężczyzna, który do żadnej pracy się nie pali. Mimo tego postanawia pomóc wspaniałej starszej pani i znaleźć złodzieja. Jacek może nie do końca zafascynowany pracą detektywa porywa się na drugie śledztwo dotyczące przekrętów z kupnem willi w całej Polsce. Tutaj także pokazuje, że jest sprytny i przebiegły a nawet pokusiłabyn się o stwierdzenie, że umie czytać w myślach 😀I na samym końcu Przypadek po raz kolejny prowadzi swoje śledztwo. Tym razem sprawa dotyczy skradzionej sztuki teatralnej. Jak możecie się domyślać główny bohater nie jest w ciemie bity i w pole nie da się wprowadzić 😅
Trupów tu co prawda nie znajdziecie, ale ogromną dawkę śmiechu juz tak. Począwszy od samych historii poprzez bohaterów i ich nazwiska. Autor łączy wszystkie trzy opowiadania za sprawą głównego bohatera, Jacka Przypadka i kilku innych jak np. Irmina Bamber czy komisarz Łoś.
No cóż, ja polecam☺zwłaszcza po ciężkich thrillerach kryminałach 😆

Pan Jacek zdecydowanie trafił w moje gusta czytelnicze .
Świetnie się bawiłam czytając tę książkę ,a Pan Przypadek i Młody Bóg Seksu skradli moje serce .
Pan Przypadek przez zupełny przypadek rozwiązuje zagadkę kradzieży dzieł sztuki swojej sąsiadki, i w ten sposób przez przypadek zostaje prywatnym detektywem.
Oj dzieje się dzieje ,bo z drugiej strony jest władza w postaci policjanta Łosia ,który ma o sobie wysokie mniemanie ….

Jedynym minusem było to że było mi mało .I pamiętajcie ,czytając książkę na czytniku sprawdzajcie ile jeszcze Wam zostało. Bo ja nastawiłam się na dalsze czytanie patrzę a tu już koniec książki ;-) .

Polecam :-D

Pan Jacek zdecydowanie trafił w moje gusta czytelnicze .
Oj dzieje się dzieje ,bo z drugiej strony jest władza w postaci...

Nietypowy detektyw z, nomen omen, przypadku, czyli Jacek Przypadek, odnosi sukcesy dzięki spostrzegawczości i logice godnej Jacka Reachera.
Sporo interesujących i zabawnych spostrzeżeń.
Czyta się dobrze.

Sporo interesujących i zabawnych spostrzeżeń.
Czyta się dobrze.

Pierwszy tom z cyklu o Jacku Przypadku, sympatycznym młodym mężczyźnie z wykształcenia prawniku, który nie chce pracować w jednej kancelarii z własnym ojcem. Nie bardzo ma on pomysł na siebie, na początku jest tylko zapalonym biegaczem. Jednak gdy jego ulubionej sąsiadce skradziono obraz, Jacek czytelnik może poznać również go z innej strony jako człowieka spostrzegawczego i drobiazgowego, który potrafi wyciągać trafne wnioski. I z niepozornego młodego człowieka staje się detektywem geniuszem. W tej książce mamy trzy historie, w których Jacek będzie musiał się zmierzyć z problemami rozmaitej natury. Czy sobie poradzi i co z tego wyniknie? Polecam i zapraszam Was do lektury!

* Biorę udział w Olimpiadzie Czytelniczej organizowanej przez http://www.posredniczka-ksiazek.pl

Nie spodziewałam się, że "Pan przypadek i trzynastka" to tak lekka i zabawna komedia kryminalna.
Na całość historii składają się trzy sprawy, które łączą bohaterowie i w tym przypadku liczba trzynaście. Nie będę pisać i przy okazji zdradzać wątków dwóch pozostałych spraw, ale powiem Wam, że drugie śledztwo najbardziej mnie zaskoczyło i w moim odczuciu było najciekawsze- pokładałam się ze śmiechu, a równocześnie podziwiałam niesamowity intelekt oraz nadzwyczaj rozwinięty zmysł dedukcji naszego detektywa.
Jacek Przypadek otacza się wieloma ciekawymi postaciami, moim ulubieńcem zdecydowanie zostaje Młody Bóg Seksu- niepozorny macho, któremu wydaje się, że jest we wszystkim naj ;) szczególnie w zdobywaniu niewieścich serc. Uwielbiam tę jego narcystyczną pewność siebie.
Wszystkie postacie są niezwykle barwne i ciekawe, momentami odnosiłam wrażenie, że ich zachowania są przerysowaną karykaturą rzeczywistości, momentami ocierającymi się o groteskę. Nadaje to jednak całości niesamowitej lekkości, dzięki czemu czyta się naprawdę szybko. Akcja poszczególnych spraw dzieje się szybko, nietuzinkowe rozwiązania zaskakują w najmniej spodziewanych momentach.
Bardzo przypadło mi poczucie humoru autora, mamy podobne, więc przeczytanie tej książki było dla mnie olbrzymią przyjemnością i odskocznia od szarej rzeczywistości. Z wielką ochotą sięgnę po kolejne części.

Czy polecam
Zdecydowanie tak. Jeśli potrzebujecie chwilę oddechu i czegoś lekkiego na wieczór "Pan Przypadek i trzynastka" będzie idealnym wyborem.

POLECAM...

Jacek Getner Pan Przypadek i trzynastka Zobacz więcej