rozwińzwiń

Pamiętnik Kaina

Okładka książki Pamiętnik Kaina Lars Gyllensten
Okładka książki Pamiętnik Kaina
Lars Gyllensten Wydawnictwo: Czytelnik Seria: Nike literatura piękna
183 str. 3 godz. 3 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Nike
Tytuł oryginału:
Kains memoarer
Wydawnictwo:
Czytelnik
Data wydania:
1970-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1970-01-01
Liczba stron:
183
Czas czytania
3 godz. 3 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Zygmunt Łanowski
Tagi:
literatura szwedzka
Średnia ocen

7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
11 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
119
119

Na półkach: ,

Nie jest to powieść - nie ma tu fabuły, konkretnego bohatera czy jakiegokolwiek dialogu. Zamiast tego mamy tu coś w rodzaju fabularyzowanej i upiększonej literacko opowieści o historii gnostyckiej sekty kainitów z Egiptu i ich literackiej spuścizny. Przytoczmy tu w tym miejscu, co pisze o nich sztandarowy podręcznik (gorąco polecam) "Nowy Testament: historyczne wprowadzenie do literatury wczesnochrześcijańskiej" Barta D. Ehrmana: "Byli oni czcicielami Kaina - tak, tego ze Starego Testamentu, który zabił swojego jedynego brata Abla, za co spotkała go kara Boża (Rdz 4). Kainici twierdzili jednak, że Bóg stwórca nie był prawdziwym Bogiem, ale gorszym bóstwem, i sprzeciwianie się Bogu Izraela było w ich oczach zasługą wobec prawdziwego Boga. W związku z tym kainici z wszystkich «złoczyńców» z historii biblijnej uczynili bohaterów. Czcili zatem samego Kaina, mieszkańców Sodomy i Gomory oraz Judasza Iskariotę".

W zasadzie to niewiele z powyższego opisu przejawia się w samej książce - tam kainici zostali sportretowani głównie nie poprzez owy system wierzeń, lecz jako sprawni kupcy i handlarze, którzy początkowo rozkwitli za czasów Hadriana (to jest II wiek n.e.),potem podupadli i wpadli w konflikt z chrześcijanami (opisywanymi tu jako zazdrośnie zaborczych, kłótliwych i konfliktowych). Pozostały po nich przede wszystkim zapiski, niekompletne i niszczone przez wieki. Nieliczne, spustoszone resztki były potem mozolnie rekonstruowane i interpretowane przez kolejne zastępy badaczy. Przytaczane są tu całe fragmenty, w tym baśnie zebrane na starych papirusach użytych do zmumifikowania małego kota.

W książce przebija się gnostycki charakter ich wierzeń, przekonanie o wrodzonej niesprawiedliwości świata i tym, że nie da się mówić o sprawiedliwym Bogu w tak niesprawiedliwym świecie, pełnym cierpienia i podłości, w którym nic prócz śmierci i cierpienia nie jest pewne. W najlepszym razie świat jest obojętny, tak jak pustynia jest z gruntu obojętna ludziom, których gubi w swych rozpalonych piaskach. Śmierć i pewność unicestwienia jest tu zresztą dominującym tematem, unosi się ponuro w powietrzu i dominuje w depresyjnych rozważaniach o nieuchronności zagłady.

Jako-takie jest to dzieło raczej filozoficzne, bo jak wspomniałem fabuły tu za bardzo nie ma, więc o ile sporo obserwacji można uznać za interesujące, a styl literacki jest jak najbardziej solidny, to odkładam to ukończone raczej z obowiązku niż faktycznego zaciekawienia.

Powieść została wydana w oryginale szwedzkim w 1963 roku, w polskim wydaniu wyszła w 1970. Są to znaczące daty, gdyż kluczowy rękopis kainitów odkryty został później. Mowa tu o sławnej "Ewangelii Judasza". Jak podaje wzmiankowany wyżej podręcznik Ehrmana, wiedzieliśmy o niej już wcześniej z dzieł Ireneusza z Lyonu, który wspomina, że ewangelia ta była ich lekturą, nie zamieszczając jednak jej omówienia. Treść poznaliśmy dopiero po odnalezieniu manuskryptu w grobowcu w pobliżu Kairu w 1978 roku. Gnostycki charakter owego dzieła można streścić następująco: Judasz był najwyższym spośród apostołów i jemu to Jezus zdradził tajne nauki, dotyczące tego, że świat został stworzony nie przez prawdziwego Boga, lecz przez jakieś pomniejsze bóstwa (zwane tu Nebro i Skalas). Jezus musiał pozbyć się swego ciała, by powrócić do strefy ducha, skąd pochodził, zatem "zdrada" Judasza tak naprawdę pomogła go wyzwolić z okowów ciała uwięzionego na naszym padole łez. "Celem Ewangelii Judasza było pokazanie, że ciało nic nie znaczy; więcej nawet - trzeba się z niego za wszelką cenę wyzwolić, Zbawienia zaś dostąpią tylko ci, którzy rozumieją nauki przekazane Judaszowi. Tylko oni zostaną ocaleni", pisze Ehrman. Czyż teksty gnostyckie i ewangelie niekanoniczne nie są fascynujące...? Jakaż szkoda, że wszystko to nie było jeszcze znane, gdy Gyllensten pisał o kainitach i ich zagubionych, zdziesiątkowanych rękopisach...!

Nie jest to powieść - nie ma tu fabuły, konkretnego bohatera czy jakiegokolwiek dialogu. Zamiast tego mamy tu coś w rodzaju fabularyzowanej i upiększonej literacko opowieści o historii gnostyckiej sekty kainitów z Egiptu i ich literackiej spuścizny. Przytoczmy tu w tym miejscu, co pisze o nich sztandarowy podręcznik (gorąco polecam) "Nowy Testament: historyczne wprowadzenie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
343
242

Na półkach: , ,

Mistrzowski język, utrafiające w sedno obserwacje, kilka chrześcijańskich mitów w autorskim ujęciu, a także refleksja na temat roli przypadku w historii i jego wpływu na filtr, przez jaki postrzegamy to, co się ongiś wydarzyło. Głębokie i satysfakcjonujące.

Mistrzowski język, utrafiające w sedno obserwacje, kilka chrześcijańskich mitów w autorskim ujęciu, a także refleksja na temat roli przypadku w historii i jego wpływu na filtr, przez jaki postrzegamy to, co się ongiś wydarzyło. Głębokie i satysfakcjonujące.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    47
  • Przeczytane
    14
  • Posiadam
    11
  • Ulubione
    2
  • 2018
    2
  • Literatura skandynawska
    2
  • Literatura szwedzka
    1
  • Posiadam (książka papierowa)
    1
  • Piękna obca
    1
  • Seria Nike
    1

Cytaty

Więcej
Lars Gyllensten Pamiętnik Kaina Zobacz więcej
Lars Gyllensten Pamiętnik Kaina Zobacz więcej
Lars Gyllensten Pamiętnik Kaina Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także