Baal w Babilonie

Okładka książki Baal w Babilonie Fernando Arrabal
Okładka książki Baal w Babilonie
Fernando Arrabal Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Seria: Miniatury literatura piękna
Miniatury
Baal Babylone (1959)
Wydawnictwo Literackie
1980-07-01
1980-07-01
Maria Ziębina

Okładka książki Literatura na świecie nr 2/1978 (82) Vicente Aleixandre, Fernando Arrabal, Aimé Césaire, Antonio Espina, Redakcja pisma Literatura na Świecie
Literatura na ... Vicente Aleixandre,...
Okładka książki Dialog, nr 2 / luty 1969 Fernando Arrabal, Henryk Bardijewski, Bhāsa, Maciej Zenon Bordowicz, Michel de Ghelderode, Redakcja miesięcznika Dialog
Dialog, nr 2 /... Fernando Arrabal, H...
Okładka książki Dialog, nr 3 / marzec 1969 Jarosław Abramow-Newerly, Fernando Arrabal, Norbert Herholz, Redakcja miesięcznika Dialog
Dialog, nr 3 /... Jarosław Abramow-Ne...

Krótka książka, dosłownie na kilkadziesiąt minut czytania, ale robiąca spore wrażenie.

Raz naturalistyczna, raz poetycka i zmysłowa. To miotająca się w dziwnym, hermetycznym świecie rozbitej rodziny, opowieść o zagubionym chłopcu pozbawionym ojca, wychowywanym przez dominującą ("pożerającą") matkę gdzieś w Hiszpanii czasów wojny domowej.

Z jednej strony to ponure zagłębienie się w psychikę dysfunkcyjnego rodzicielskiego związku, z drugiej melancholijna opowieść o straconym dzieciństwie.

Raczej ciekawostka niż ponadczasowe dzieło, ale miałem trudności z wyrzuceniem tej pozycji z głowy przez dobre kilka tygodni. Mocna rzecz. Mniej szokująca niż adaptacja filmowa ("Viva la muerte"),ale moim zdaniem dużo bardziej udana.

Z jednej strony to ponure...

• Posiadam (książka papierowa)
  • Aaa
  • Surrealizm