rozwińzwiń

Arystokracja

Okładka książki Arystokracja Sławomir Koper
Okładka książki Arystokracja
Sławomir Koper Wydawnictwo: Bellona Cykl: Dwudziestolecie międzywojenne (tom 1) historia
131 str. 2 godz. 11 min.
Kategoria:
historia
Cykl:
Dwudziestolecie międzywojenne (tom 1)
Tytuł oryginału:
Arystokracja
Wydawnictwo:
Bellona
Data wydania:
2012-02-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-02-01
Liczba stron:
131
Czas czytania
2 godz. 11 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377695265
Tagi:
dwudziestolecie międzywojenne arystokracja artystokraci sławomir koper książęta
Średnia ocen

7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Miłość, krew i wojna 1920 Sławomir Koper, Robert Miękus
Ocena 8,2
Miłość, krew i... Sławomir Koper, Rob...
Okładka książki Przeboje PRL Sławomir Koper, Marek Sierocki
Ocena 6,7
Przeboje PRL Sławomir Koper, Mar...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
56 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
377
314

Na półkach: , ,

W cyklu książek poświęconych dwudziestoleciu międzywojennemu to tom pierwszy (czym arystokraci sobie zasłużyli na to wyróżnienie, wszak miały być najważniejsze aspekty epoki...). Czytam go jako kolejny, więc w opinii nie będzie "zobaczymy, co dalej" ani tym podobne.
Tom nie jest wielki, więc i opinia nie powinna być zbyt wielka. Do rzeczy.
Zdjęcia ciekawe, zróżnicowane, nieźle dobrane, choć w rozdziale "Pomiędzy patriarchatem a feudalizmem", poświęconym uroczystościom, świętom i kulinariom są wyłącznie fotografie z polowań. Jeśli jednak ogólnie zdjęcia można chwalić, to podpisy pod nimi już nie. Bo a to pan nagle się staje panią (s. 27),a to klisza jest odwrócona i to, co po prawej na zdjęciu, w podpisie już jest po lewej (ss. 48, 89). Maniera zapisywanie każdej osoby "pierwsza z prawej, druga z prawej, trzecia z prawej" zajmuje dużo miejsca i w niczym nie ułatwia odszukanie postaci, przy tym pod innymi fotografiami w ogóle nie wiemy, gdzie stoją/siedzą wymienione osoby.
Tekst przyzwoity językowy. Z treścią gorzej. Kolejne rozdziały o rodach (Radziwiłłowie, Czartoryscy, Lubomirscy, Braniccy, Zamoyscy) to ich dzieje w dawnych wiekach, a nie w dwudziestoleciu. Czasem, jak w przypadku Czartoryskich, na międzywojnie przypadły dwa zdania! Nieco lepiej jest w przypadku Sapiehów, nieźle - książąt pszczyńskich. Co z innymi rodami? Gdzie np. Czetwertyńscy?
Podobnie potraktowano rezydencje, choć w tym przypadku wcześniejsze losy zamków i pałaców już tak nie rażą.
Rozdział o wychowaniu dzieci - bardzo ciekawy, ale jednocześnie jednostronny - jakież to one dobrze wychowane! Gdzie rozdziały o zwyczajach domowych, pogrzebach, balach, działalności charytatywnej? Tylko pojawiły się "Męskie rozrywki", zresztą, jeden z ciekawszych rozdziałów. Co do plotkarskiego - z kim to się żenili arystokraci, to zbyt populistyczne.
A w ogóle to ta śmietanka towarzyska, to elita Polaków. dobrze traktująca poddanych w swoich włościach, pracująca zawodowo, wykształcona, czasem mająca fanaberie, ale to rzadkość...
Jak nie znoszę komunizmu i lewicy, tak nie mogę wytknąć jednostronności obrazu arystokracji przedwojennej, tej w większości klasy próżniaczej. To nadmiernie wygładzony obraz grupy ludzi o wysokim mniemaniu o sobie, a zarazem niczego nie wnoszący do ogólnego dobra Niepodległej. Za to z pretensjami.
A tak na marginesie - z wyjątkiem książąt, którymi byli potomkowie litewskich krewnych Jagiełły, wszelkie te tytuły hrabiowskie i inne były w Polsce przedrozbiorowej zabronione (choć wielu o nie zabiegało u obcych dworów),a po rozbiorach nadane przez zaborców. Jest się czego chwalić...
Zdjęcia warto obejrzeć, rozdział wstępny przeczytać, kilka fragmentów może także, ale całość jest daleka od szumnego tytułu.

W cyklu książek poświęconych dwudziestoleciu międzywojennemu to tom pierwszy (czym arystokraci sobie zasłużyli na to wyróżnienie, wszak miały być najważniejsze aspekty epoki...). Czytam go jako kolejny, więc w opinii nie będzie "zobaczymy, co dalej" ani tym podobne.
Tom nie jest wielki, więc i opinia nie powinna być zbyt wielka. Do rzeczy.
Zdjęcia ciekawe, zróżnicowane,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
154
17

Na półkach: ,

Polecam

Polecam

Pokaż mimo to

avatar
108
18

Na półkach:

Czyta się lekko i przyjemnie. Bardzo rzetelny opis, bez brązownictwa

Czyta się lekko i przyjemnie. Bardzo rzetelny opis, bez brązownictwa

Pokaż mimo to

avatar
1026
889

Na półkach: ,

Pierwsza część serii o Dwudziestoleciu Międzywojennym Stanisława Kopera to propozycja bardzo ciekawa dla miłośników epoki. Poświęcona jest polskiej arystokracji. Koper w dość skrótowej formie (pewnie takie było założenie serii) przedstawia losy najważniejszych arystokratycznych rodów, które funkcjonowały w przestrzeni społecznej lat międzywojennych. Czytelnik może się również zapoznać z losami wielkich rezydencji, zwłaszcza losy tych na Kresach Drugiej Rzeczpospolitej, które po II wojnie światowej znalazły się poza granicami Polski smucą. Koper przedstawia też co nieco z obyczajowości ówczesnej arystokracji, np. tradycję polowań, a także związki przedstawicieli wielkich rodów z polityką. Wszystko to wzbogacone jest licznymi zdjęciami z życia arystokratów oraz zdjęciami ich rezydencji.

Warto sięgnąć po książkę Kopera, bo w pigułce przedstawia ważny element Dwudziestolecia Międzywojennego w Polsce. Książka, jak zwykle u Kopera, napisana jest lekkim piórem, ze swadą i z humorem.

Pierwsza część serii o Dwudziestoleciu Międzywojennym Stanisława Kopera to propozycja bardzo ciekawa dla miłośników epoki. Poświęcona jest polskiej arystokracji. Koper w dość skrótowej formie (pewnie takie było założenie serii) przedstawia losy najważniejszych arystokratycznych rodów, które funkcjonowały w przestrzeni społecznej lat międzywojennych. Czytelnik może się...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1450
567

Na półkach: ,

Napisana przystępnym językiem opowieść o polskiej arystokracji. W książce odnajdziemy wiele ciekawostek i pięknych zdjęć.

Napisana przystępnym językiem opowieść o polskiej arystokracji. W książce odnajdziemy wiele ciekawostek i pięknych zdjęć.

Pokaż mimo to

avatar
15
15

Na półkach: ,

2012

2012

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    162
  • Przeczytane
    79
  • Posiadam
    41
  • Historia
    7
  • Dwudziestolecie międzywojenne
    4
  • Teraz czytam
    4
  • Historyczne
    2
  • 2013
    2
  • Dwudziestolecie
    2
  • 2021
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Arystokracja


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne