Droga do Woodbury

Okładka książki Droga do Woodbury Jay Bonansinga, Robert Kirkman
Okładka książki Droga do Woodbury
Jay BonansingaRobert Kirkman Wydawnictwo: Sine Qua Non Cykl: Gubernator (tom 2) Seria: The Walking Dead horror
horror
2013-03-06
2013-03-06
Bartosz Czartoryski
żywe trupy zombie The Walking Dead literatura amerykańska horror

Okładka książki Marvel Zombies. Tom 1 Robert Kirkman, Mark Millar, Sean Phillips, praca zbiorowa
Marvel Zombies... Robert Kirkman, Mar...
Okładka książki Spawn: Compendium, vol 4 Bing Cansino, Greg Capullo, Jon Gof, Brian Haberlin, David Hine, Brian Holguin, Robert Kirkman, Szymon Kudrański, Erik Larsen, Rob Liefeld, Mike Mayhew, Todd McFarlane, Rodel Noora, Whilce Portacio, Khary Randolph, Philip Tan, Geirrod Van Dyke
Spawn: Compend... Bing Cansino, Greg ...
Okładka książki Outcast: Opętanie #6 - Scaleni Paul Azaceta, Robert Kirkman
Outcast: Opęta... Paul Azaceta, Rober...
Okładka książki Invincible 12 Robert Kirkman, Ryan Ottley, Cory Walker
Invincible 12 Robert Kirkman, Rya...

Trupi wigor

"O tych, którzy przetrwali". Druga część "Droga do Woodbury" opowiada o losach grupy, która przetrwała pierwszy atak tzw. kąsaczy.
Lily Caul atrakcyjna, lecz tchórzliwa kobieta, siłacz o dobrym sercu, pijący medyk oraz dwójka narkomanów starają się trzymać w grupie, aby przetrwać. Ich celem jest dotarcie do jednego z nielicznych schronień, gdzie twardą ręką rządzi Philip Blake.
Czy wszyscy ujdą z życiem? Czy schronienie u Blake'a okaże się dla nich wybawieniem?

Świetny sequel przedstawiający historię dojścia do władzy Gubernatora, ale tym razem przedstawiony z perspektywy innych postaci. Bardzo spodobała mi się kreacja Lily, która choć jest główną bohaterką to jej zachowania i postawy można oceniać bardzo negatywnie. Szczególnie ubodło mnie, gdy złamała serce Joshowi swoim uczuciowym niezdecydowaniem, co pośrednio doprowadziło do jego śmierci. Bardzo fajna pozycja warta przeczytania.

Droga do Woodbury" to drugi tom z serii książek „The Walking Dead”. Nie lada gratka dla zwolenników horroru, tematyki zombie, survivalu oraz klimatów „post-apo”. Akcja niezmiennie rozgrywa się w uniwersum opanowanym przez plagę zombie, w którym nadrzędnym celem jest oczywiście... przetrwać. Nie inne pragnienia prezentuje nam główna bohaterka - Lilly Caul, która wraz z przyjaciółmi pragnie znaleźć azyl między murami miasteczka Woodbury, gdzie, jak się później okazuje - czyha wiele mrocznych tajemnic.

Pełna recenzja:

Czytanie tej książki było walką. Walką z nieciekawą fabułą, irytującymi postaciami i kiepskim językiem. Męczyłem się strasznie, zombiaki pojawiały się bez sensu w sytuacjach, gdy fabuła wpadała w koleinę i nie wiadomo było co z nią robić. I jeszcze ten nieudolny zabieg literacki, gdy narrator mówi, że bohaterowie jeszcze tego nie wiedzą, ale niebezpieczeństwo nadciąga i zmieni bezpowrotnie koleje ich losu i pokazuje to nadciągające zagrożenie. I tak kilka razy. Jakby nie można było po prostu opisać samo to zagrożenie, a że bohaterowie o nim nie wiedzą, i że zmieni koleje ich losu, czytelnik domyśliłby się sam. Centralny antagonista serii pojawia się w połowie książki i nie widzę w nim ciągłości charakterologicznej z poprzednim tomem. Niby wiem do czego zmierzał autor, i nawet jeśli sam zamysł nie był zły, to wykonanie zupełnie rozjechało się z moimi gustami.

Mam szczerze mówiąc mieszane odczucia. Co prawda, ta część mi się bardziej podobała niż poprzednia, ale nie zmienia to faktu, że strasznie mi się dłużyła pomimo niewielkiej ilości stron. Tytułowy Gubernator nadal jest dla mnie zagadką. Pomimo obejrzenia serialu i tak mam wrażenie, że nie wiem nic na jego temat, co tylko nasila się po czytaniu tej serii. Sięgnę po następny tom, kieruje mną ciekawość o rozwój dalszych wydarzeń. Chcę poznać Gubernatora. Jego i motyw jego działań, który możemy poznać w serialu. Postacie w tej części mnie zadziwiły i zaintrygowały, szczerze mówiąc polubiłam je. Opisy były tak samo, jak nie bardziej brutalne, co tylko nadaje klimatu serii The Walking Dead.

Na wstępie zaznaczę że uniwersum TWG jest mi dobrze znane z serialu, byłem kiedyś wielkim fanem. Po książkę o Gubernatorze sięgnąłem będąc znudzony monotonią w serialu. O ile "Narodziny Gubernatora" w miarę mi się podobały to "Droga wo Woodbury" była co najmniej przeciętna.

To co pierwsze rzuca się w oczy to brak logiki w działaniach bohaterów, bardzo naiwna fabuła która mnie nie porwała a przede wszystkim brak konsekwencji w zachowaniu zombie które były zaskakująco inteligentne i zorganizowane.

Jestem też rozczarowany że głównymi bohaterami tej części (cyklu o Gubernatorze jakby nie było) jest inna grupa ocalałych a nie sam Filip/ Braian. Liczyłem że będę mógł bardziej wgłębić się w historię miasteczka i szaleństwa jego przywódcy. Tymczasem jego postać schodzi na drugi plan. I nie do końca wiadomo co stało się w Woodbury pomiędzy częścią I a II.

Szkoda że tak to wygląda bo powieść osadzona w tym uniwersum miała wielki potencjał być ciekawa i porywająca. Niemniej zamierzam przeczytać część III. Może zostanę miło rozczarowany ?

Książka ta przypomniała mi, czemu tak bardzo polubiłem serial "The Walking Dead". Ma w sobie ten sam klimat. Niestety w pewnym momencie przestałem oglądać, ale chyba wrócę do tego serialu. Znów mam to samo uczucie, co przy pierwszym jego sezonie. Ta historia to dużo więcej, niż kolejna opowieść o Zombie. To opowieść o ludziach i ich psychice w kryzysowych sytuacjach. Polecam.

Nieco polubilam watek zombie i siegnelam po te czesc zaraz pomprzeczytanou pierwszego tomu.
Tu kednak mniej jest historii o przetrwaniu w drodze a wiele wiecej coasnego smoerdzacego i mrocznego miasta o spolecznosci w nim zyjacej. Denerwowaly mnie losy postaci. Chcialoby sie kogos z nich polubic, a tu sie nie da.
Akcja jednak dynamiczna jak to w ksiazkach o zombie i calkiem wciągająca. Ale na razie nie czekam na kolejne części.

Akcja jednak dynamiczna jak to w ksiazkach o zombie i...

Druga część również świetna co i pierwsza. Muszę przyznać że serial nie zastąpi książki. Dzieje się tu dużo więcej a trup ściele się gęsto. Zabieram się za kolejną część bo szykuje się prawdziwa rozwałka.

• Zombie
  • Horror