Kształcenie charakteru

Okładka książki Kształcenie charakteru Marian Pirożyński
Okładka książki Kształcenie charakteru
Marian Pirożyński Wydawnictwo: Inicjatywa Wydawnicza Ad Astra publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Inicjatywa Wydawnicza Ad Astra
2001-01-01
2001-01-01
poradnik esej

Jeśli oddzieli się część anachronicznych rad nieprzystających do obecnej rzeczywistości, to książka jest naprawdę wartościowa. Z pewnością nie zalecałbym traktowania zawartej w niej treści jako absolutnego przewodnika po drogach życia. Nie jest to dla mnie wada, po prostu warto pamiętać, że autor pisał ją ponad 70 lat temu. Niemniej, jest tam z pewnością wiele inspirujących i przemawiających do rozsądku przykładów, które pomogą wypracowaniu młodym osobom, tak potrzebnego dziś, charakteru.

Książka mimo tego, iż ma ponad 50 lat po dziś dzień bardzo inspiruje swoją treścią. Kult pracy, odrzucenia wygodnictwa i hartowania młodego ducha są uargumentowane w niezwykle przystępny sposób. Sama książka nie ma zbyt wielu stron, więc polecam ją każdemu na jeden czy dwa jesienne wieczory. Polecam każdemu, w tym osobom niewierzącym.

Nie przeczytałam zbyt wielu poradników, póki co jestem przed Jordanem B.Petersonem, w którym pokładam wielkie nadzieje. "Kształcenie charakteru" nie zaszkodzi, a może pomóc. Uchyla kurtynę, ukazując, co tak naprawdę jest w życiu ważne. Demaskuje pozory, stawia drogowskazy, jest pochwałą działania.

W potocznym języku może czasami usłyszeć stwierdzenie, że ktoś „ma charakter” lub ktoś jest „bez charakteru”. Ale, co to właściwie oznacza „mieć charakter” lub być „bez charakteru”? I czy w ogóle możemy mieć wpływ na jego rozwój lub zmianę? Próbę rozwinięcia tego tematu podejmuje o. Marian Pirożyński w książce „Kształcenie charakteru”.

Autor książki „Kształcenie charakteru”, o. Marian Pirożyński, redemptorysta, zwraca uwagę na dwa składniki charakteru: wierność obowiązkowi oraz stałość. To właśnie dzięki tym cechom, człowiek jest gotowy do poświęcania się w imię celu, który mu przyświeca. Jednocześnie, brak stałości i wierności powoduje, że łatwo przychodzi nam rezygnować z tego, co wcześniej postanowiliśmy. Współczesnym ludziom o wiele łatwiej dążyć za majątkiem, sławą czy władzą, a sama charakter traktują jako dodatek. A bez ukształtowanego charakteru nie można przecież budować trwałych związków czy nieustannie dążyć do poznawania prawdy.

Bernard (1981) definiuje charakter jako „zwykły, stały i ogólny, właściwy danej jednostce sposób reagowania na społeczne środowisko, w którym funkcjonuje”. Charakter zmienia się w toku rozwoju jednostki. Na jego rozwój mają wpływ zarówno skłonności odziedziczone jak i środowisko, którym jednostka się wychowuje, ale szczególną rolę w kształtowaniu charakteru odrywa osobisty wysyłek.

„Poznawać i realizować plany Boże – oto główny i najwyższy cel człowieka, w ogóle każdego stworzeni”.

W kształtowaniu charakteru ważny jest konkretny CEL, do którego człowiek będzie dążył pomimo przeciwności. Chociaż trudno, żeby przeciwności się nie pojawiały. Wśród nich, autor szczególnie zwraca uwagę na egoizm i rozproszenie. Egoizm sprawia, że dla danej osoby najważniejsze są własne ambicje, pragnienie bogactwa oraz żądza przyjemności. Rozproszenie, czyli rozstrzelenie zainteresowań polega na tym, że człowiek interesuje się wieloma rzeczami, a w konsekwencji – w niczym nie jest naprawdę dobry.

Dopiero, gdy już mamy określony cel – wtedy możemy zacząć kształtować swój charakter poprzez wytrwały trening i dążenie do bycia „lepszym”. Jak ten trening ma wyglądać – o tym dogłębnie pisze o. Marian Pirożyński.

„Radość płynąca z pracy powiększa się: człowiek cieszy się, że może drugim pomagać i dźwigać ich wzwyż. Trudno byłoby znaleźć radość czystszą i piękniejszą, podobnie jak trudno byłoby wymyślić większe nieszczęście, niż życie bezużyteczne”.

Nie mogę zaprzeczyć, że książka ta jest wartościowa. Zwłaszcza dla młodych osób – w wieku 18-23/25 lat – może okazać się ona doskonałym przewodnikiem w kształtowaniu charakteru. Dla mnie książka ta była swojego rodzaju przypomnieniem o tym, jak ważne jest, aby nieustannie ćwiczyć swój charakter, przezwyciężać swoje nawyki, złe skłonności i przyzwyczajenia.

Niektóre z tych wskazówek, zawartych w książce, mogą wydawać się bardzo rygorystyczne i ciężkie do osiągnięcia, a wręcz podchodzące pod pewnego rodzaju wyczyn ascetyczny. Prawdopodobnie wynika to z faktu, że rok pierwszego wydania tej książki to rok 1946. Wydaje mi się jednak, że wskazówki te, pomimo pewnego stopnia trudności, są możliwe do realizacji. Jeżeli ktoś chce być w pełni wolnym, niezależnym, zdyscyplinowanym i uporządkowanym człowiekiem, który zna swoją wartość – to wykształcenie charakteru jest niezbędne.

Autor książki „Kształcenie...

Jest to jedna z najlepszych i najważniejszych książek jakie przeczytałem w swoim życiu. Bardzo prosta i od serca recenzja.
Pozdrawiam serdecznie
Z Panem Bogiem

Pozdrawiam serdecznie
Z Panem Bogiem

Pomimo iż książka ta napisana została przez Duchownego, prawdy w niej zawarte są na tyle uniwersalne, że sięgnąć po nią może każdy (nawet osoby, które stronią od Kościoła).

Oprócz bardziej teoretycznych rozdziałów (o tym czym jest charakter, a czym temperament, jakie są "części składowe" charakteru) poznamy również praktyczne sposoby jego kształtowania.

Muszę się z pokorą przyznać, że w niektórych przypadkach nie docieram nawet do pierwszego (z czterech :( ) etapów treningu. Czas wziąć się do pracy!!!

Mi osobiście bardzo mocno przypadły do gustu rozdziały o wadach i zaletach naszego Narodu. Chyba każdy z nas znajdzie coś w sobie zarówno z jednej, jak i z drugiej.

Zachęcam mocno do lektury i do ciężkiej, wytrwałej i owocnej pracy nad swoim Charakterem.

PS W przypisie "Od wydawcy" widnieje informacja o innej książce autora "Poradnik dla czytających książki" - już mnie rączki świerzbią.

Muszę się z...

Wspaniała książka, z której naprawdę wiele potrzebnych do życia rzeczy można się dowiedzieć.

• Przeczytane - lata 2017-2024
  • Chcę kupić