Wielkie, pobrudzone, zachwycone zwierzę

Okładka książki Wielkie, pobrudzone, zachwycone zwierzę Jarosław Iwaszkiewicz
Okładka książki Wielkie, pobrudzone, zachwycone zwierzę
Jarosław Iwaszkiewicz Wydawnictwo: Biuro Literackie Seria: 44. Poezja polska od nowa poezja
poezja
44. Poezja polska od nowa
Biuro Literackie
2013-02-14
2013-02-14

Perfumy z Iwaszkiewicza

Nie sięgam po wiersze często. Robię to wyjątkowo rzadko, ale właśnie mi się zdarzyło. Nie jestem specjalistą od interpretacji liryki, dlatego posłowie autora wyboru wierszy mistrza Iwaszkiewicza Jacka Dehnela było dla mnie ciekawe, pomocne i intrygujące. Ja czytam wiersze "duszą", dlatego nie zawsze i nie wszystko do mnie trafia, nawet gdy jest doskonałe. Miałam tylko zerknąć, tylko zacząć i odłożyć, bo przecież ten wiersz nie dla mnie, tamten też. O, ale ten, ten to cudny, ten boli, ten smuci. Połknęłam. Od deski do deski. Część przemieliłam i zapomniałam, ale kilka zostanie ze mną na zawsze. Piękne chwile. Trudne i dziwaczne, napuszone i prawie wprost, wyjątkowe.

Niesamowity zbiór wierszy Jarosława Iwaszkiewicza w wyborze Jacka Dehnela. „Dwa w jednym”, a właściwie dwóch w jednym. Lepszego zderzenia osobowości chyba nie można było sobie wyobrazić. Dwaj genialni poeci, jeden - legenda, drugi – wschodząca, a właściwie chyba już mocno błyszcząca gwiazda… Jacek Dehnel dokonał rzeczy nieprawdopodobnej. Pokazał Iwaszkiewicza, jakiego kompletnie nie znaliśmy (przynajmniej ja). Wynalazł, wyłuskał, odkopał wiersze, jak pisze: ”…genialne. Ożywcze, nieoczekiwane, czyste. Zupełnie jakby całe jego dzieło (Iwaszkiewicza; moje) powstało gdzie indziej i wyrzucało utwory bez ustalonej kolejności, poza chronologią, losowo. Jak jest możliwe, że na krańcach swojego życia napisał „To” i „{Zbudziłem się w nocy]”, króciutkie, krystaliczne całostki?"
Niech zacytowane zdania, pochodzące z posłowia „Doktor Iwaszkiewicz i Mister Parnasista” będą zachętą do sięgnięcia po tomik z wierszami Jarosława Iwaszkiewicza wybranymi przez Jacka Dehnela. Ci, którzy to zrobią, na pewno nie pożałują!

• 2016
  • W domu
  • Poezja

Dodaj cytat z książki Wielkie, pobrudzone, zachwycone zwierzę