Uncanny X-Men: Mroczna Phoenix

Okładka książki Uncanny X-Men: Mroczna Phoenix Terry Austin, John Byrne, Chris Claremont, Bob Sharen, Glynis Wein
Okładka książki Uncanny X-Men: Mroczna Phoenix
Terry AustinJohn Byrne Wydawnictwo: Hachette Polska Cykl: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela (tom 6) Seria: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela komiksy
komiksy
Wielka Kolekcja Komiksów Marvela (tom 6)
Wielka Kolekcja Komiksów Marvela
Uncanny X-Men: The Dark Phoenix Saga
Hachette Polska
2013-02-13
1992-01-01
Tomasz Sidorkiewicz
WKKM marvel fantastyka superbohaterowie

Okładka książki Legendy X-Men: Jim Lee John Byrne, Chris Claremont, Jim Lee, Scott Lobdell, Howard Mackie, Ron Wagner
Legendy X-Men:... John Byrne, Chris C...
Okładka książki Wolverine Epic Collection: Noce Madripooru John Buscema, Chris Claremont, Gene Colan, Peter David
Wolverine Epic... John Buscema, Chris...
Okładka książki New Mutants Chris Claremont, Bill Sienkiewicz
New Mutants Chris Claremont, Bi...

Okładka książki Kapitan Ameryka: Zimowy Żołnierz część 1 Ed Brubaker, Steve Epting, Michael Lark, John Paul Leon, Tom Palmer
Kapitan Ameryk... Ed Brubaker, Steve ...
Okładka książki Marvels Kurt Busiek, Alex Ross
Marvels Kurt Busiek, Alex R...
Okładka książki Spider-Man: Niebieski Jeph Loeb, Tim Sale
Spider-Man: Ni... Jeph Loeb, Tim Sale...
Okładka książki Wolverine Chris Claremont, Frank Miller, Joe Rubinstein, Paul Smith, Glynis Wein, Bob Wiacek
Wolverine Chris Claremont, Fr...
Okładka książki Iron Man: Extremis Warren Ellis, Adi Granov
Iron Man: Extr... Warren Ellis, Adi G...
Okładka książki Marvel Zombies Robert Kirkman, Sean Phillips
Marvel Zombies Robert Kirkman, Sea...
Okładka książki Tajna Wojna Brian Michael Bendis, Gabriele Dell'Otto
Tajna Wojna Brian Michael Bendi...

Jedna z bardziej ikonicznych historii o mutantach, ale dla mnie była ciężkostrawna. Ogrom tekstu mnie przytłoczył.

"Uncanny X-Men: Mroczna Phoenix" autorstwa Terry'ego Austina, Johna Byrne'a i innych to klasyczna historia o potędze i konsekwencjach, gdy jedna z członkiń drużyny X-Men, Jean Grey, zostaje opanowana przez potężną siłę znaną jako Mroczna Phoenix.

W "Mrocznej Phoenix" widzimy dramatyczną transformację Jean Grey, która staje się jednym z najpotężniejszych istot we wszechświecie. Jej moc rośnie, ale równocześnie rośnie również jej niewyczerpane pragnienie władzy, co prowadzi do niebezpieczeństwa dla nie tylko dla jej przyjaciół, ale również dla całej planety.

Fabuła niesie ze sobą emocje i napięcie, gdy X-Men stają w obliczu nieuchronnego starcia z Mroczną Phoenix. Terry Austin i John Byrne tworzą wyraziste ilustracje, które oddają intensywność i siłę tej historii. Komiks jest pełen dynamicznych scen akcji i efektownych widowisk, które przykuwają uwagę czytelnika.

Jednakże, "Uncanny X-Men: Mroczna Phoenix" może być nieco zawiły w narracji, szczególnie dla nowych czytelników niezaznajomionych z historią X-Men. Niektóre z wątków mogą być trudne do zrozumienia bez wcześniejszej znajomości postaci i ich relacji.

Mimo to, "Mroczna Phoenix" to klasyk gatunku superbohaterskiego, który wpłynął na wiele innych historii. Oferuje mocne emocje, spektakularne walki i moralne dylematy. Oceniam ten komiks na 6/10, biorąc pod uwagę nieco skomplikowaną narrację, która może odstraszać niektórych czytelników, ale jednocześnie doceniając jego wpływ na historię X-Men i znaczenie w świecie komiksów.

Ja rozumiem, że to jest klasyka i w latach 80. komiks robił ogromne wrażenie, ale czytanie go współcześnie to męczarnia. I to mimo nostalgii, bo to przecież pierwsze przygody X-Men, które w Polsce wydał TM-Semic. Komiks jest absurdalnie przegadany, plansze są wręcz zalane tekstem. To te czasy, kiedy każde zdarzenie musiało być łopatologicznie opisane i wyjaśnione, a każde zachowanie czy emocje bohaterów rozłożone na czynniki pierwsze w formie tekstowej. Żeby czasem czytelnik czegoś nie przeoczył i nie musiał za wiele myśleć. Dla mnie takie komiksy są kompletnie niestrawne. Fabuła też nie robi już takiego wrażenia jak kiedyś. Tyle razy już mutanci walczyli ze sobą, umierali, wracali do życia, że ciężko się tym podekscytować. Paradoksalnie w tym archaizmie najlepiej wypadają rysunki. Owszem, są bardzo niedzisiejsze, ale wykonane bardzo staranne i mają swój niepowtarzalny retro urok. Design postaci, kadrowanie, sceny walki, kolorystyka - to wszystko wywołuje uśmiech na twarzy. Niestety czyta się to tak, że zęby zgrzytają.

Klasyka historii X-Men, jedno z najważniejszych wydarzeń w ich dziejach, i szczyt osiągnięć duetu Claremont / Byrne. Czytałem jako dzieciak polskie wydanie TM-Semic, czytałem w oryginale... i lubię bardzo, nawet jeśli dzisiaj komiks może wydawać się nieco anachroniczny.

8/10 – REWELACYJNY

FABUŁA - 8/10
Scenariusz: Chris Claremont, John Byrne

„Mroczna Phoenix” epickim klasykiem superbohaterskiej powieści graficznej jest… Dzieło Chrisa Claremonta i Johna Byrne’a to absolutny klasyk opowiadający o nieokiełznanej i deprawującej potędze, która trafiła w ręce nieprzygotowanej na to młodej kobiety. Ewolucja postaci Jean Grey i buzujący w niej wewnętrzny konflikt pomiędzy łagodną naturą, a podsycaną przez czynniki zewnętrzne głęboko ukrytą mroczną stroną osobowości, prezentuje się tutaj wręcz znakomicie. Zresztą wszystkie postacie tego dramatu nakreślone są przynajmniej przyzwoicie – każdy z członków X-Men jest inny, ale razem tworzą coś na kształt rodziny i tę szczególną więź między bohaterami widać już od pierwszych stron. Scenarzyści świetnie budują napięcie, idealnie regulując tempem tej opowieści. Momenty wypełnione akcją przetykane są drobnymi spowolnieniami, by chwilę później ponownie wejść na wysokie obroty. X-Men wpierw toczą dość kameralny bój z członkami tajemniczego Hellfire Club gdzieś za kulisami siedziby złoczyńców, by następnie stawić czoła straży imperialnej Shi’ar w niezwykle widowiskowym kosmicznym pojedynku. Mimo tej potężnej wolty scenarzystom udało się zachować fabularną ciągłość opowiadanej historii, co z pewnością nie było łatwym zadaniem. Oba starcia są niezwykle efektowne, a finał tej historii niesie za sobą spory ładunek emocjonalny. Do pozytywnych aspektów tego komiksu zaliczam również debiuty nowych mutantów – Dazzler oraz Kitty Pryde, a także genialną wręcz koncepcję wspomnianego wcześniej Hellfire Club. Tajne stowarzyszenie kryjące się za woalem klubu dla dżentelmenów (coś na wzór lóż masońskich),wprowadza na karty tego komiksu pewną dozę tajemniczości oraz niepowtarzalny klimat.

ILUSTRACJE - 7/10
Szkic: John Byrne
Tusz: Terry Austin
Kolor: Bob Sharen, Glynis Wein

Klasyka komiksowej ilustracji w najlepszym możliwym wydaniu. Znakomita kreska Johna Byrne’a, to jeden z największych atutów tego albumu. Niestety z poziomem nie zawsze dojeżdża kolorystyka. Taka jednak była specyfika komiksów z tamtych czasów (wczesne lata osiemdziesiąte),że paleta barw często bywała mocno ograniczona. Tak czy inaczej nie przeszkadza to cieszyć się niezwykle atrakcyjną warstwą graficzną „Mrocznej Phoenix”, tak samo jak pewne archaizmy w designie kostiumów niektórych postaci – Cyclops w pirackich butach i z majtkami nałożonymi na spodnie jest tego najlepszym przykładem. Na drugim biegunie natomiast świetne projekty strojów (wzorowane na osiemnastowiecznych kreacjach) członków Hellfire Club.

WYDANIE - 7/10
W bonusach jest trochę o początkach marvelowskich mutantów („Galeria bohaterów”) oraz o wielce zasłużonej dla serii X-Men parze twórców. Szczególnie ten drugi tekst jest bardzo wartościowy, opowiada bowiem o arkanach współpracy Claremonta i Byrne’a, która jak się okazuje nie zawsze należała do łatwych i przyjemnych. Na sam koniec zapierająca dech w piersiach, znakomita ilustracja Alexa Rossa, stworzona specjalnie na potrzeby pięćsetnego numeru serii Uncanny X-Men.

Dodatki:
• Wstęp autorstwa Marco M. Lupoi’ego – dyrektora wydawniczego Panini (Europa)
• Artykuł „Echa z przeszłości… wydarzenia prowadzące do Uncanny X-Men: Mroczna Phoenix”
• Galeria okładek wydań zeszytowych
• Artykuł „Galeria bohaterów – X-Men”
• Artykuł „Twórcy – Chris Claremont i John Byrne”
• Okładka alternatywna autorstwa Alexa Rossa

• Druk: Kolor
• ISBN-13: 978-83-7739-755-8
• Cena okładkowa: 39,99 zł

Zawartość:
• The Uncanny X-Men vol.1 #129 – „God Spare the Child…” (styczeń 1980)
• The Uncanny X-Men vol.1 #130 – „Dazzler” (luty 1980)
• The Uncanny X-Men vol.1 #131 – „Run for Your Life!” (marzec 1980)
• The Uncanny X-Men vol.1 #132 – „And Hellfire is Their Name!” (kwiecień 1980)
• The Uncanny X-Men vol.1 #133 – „Wolverine: Alone!” (maj 1980)
• The Uncanny X-Men vol.1 #134 – „Too Late, the Heroes!” (czerwiec 1980)
• The Uncanny X-Men vol.1 #135 – „Dark Phoenix” (lipiec 1980)
• The Uncanny X-Men vol.1 #136 – „Child of Light and Darkness! (sierpień 1980)
• The Uncanny X-Men vol.1 #137 – „The Fate of the Phoenix” (wrzesień 1980)

PODSUMOWANIE
Czy „Mroczna Phoenix” to najlepsza historia z udziałem X-Men? Tego nie wiem. Wiem natomiast, że to jedna z najciekawszych opowieści o mutantach jaką ja miałem okazję czytać. Fajnie było do niej wrócić po niemalże trzydziestu latach (pierwszy raz ukazała się ona w Polsce dzięki legendarnemu wydawnictwu TM-Semic na początku lat dziewięćdziesiątych). Mimo upływającego czasu nie straciła ona nic na swojej atrakcyjności i bawiłem się przy niej tak samo dobrze wtedy jak i teraz. Nie będę już przedłużał, po prostu polecam!

8/10 – REWELACYJNY

FABUŁA - 8/10
Scenariusz: Chris Claremont, John Byrne

Klasyczna historia o X-Menach. Chris Claremont w znakomitej formie.

Klasyczna historia o X-Menach. Chris Claremont w znakomitej formie.

Saga o Mrocznej Phoenix

Drużyna X-Men to obok Avengers i Fantastic Four jeden z filarów uniwersum Marvela. W Polsce była nawet bardziej znana za sprawą wydawnictwa TM-Semic.

X-Men wracają do domu po walkach w kosmosie i na wyspie Muir. Chcą odpocząć, ale wkrótce będą musieli znów podjąć wyzwanie. W trakcie poszukiwań kolejnych mutantów zostają zaatakowani przez napastników dobrze znających ich moce. Nie wiedzą jednak, że największe zagrożenie przyjdzie ze strony członkini zespołu, telepatki Jean Grey.

"Saga o Mrocznej Phoenix" to przełomowa opowieść dotycząca drużyny X-Men. To po niej awansowali na piedestał w uniwersum, gdzie znajdują się po dzień dzisiejszy. Wątki z tego dzieła były wykorzystane w pierwszych trzech kinowych filmach o zespole Profesora X. Także od tego zaczęła się seria wydawnicza X-Men w Polsce.
Co czyni tą pozycję tak istotną? W mojej opinii jest to bardzo dobrze przedstawiony konflikt. Cyclops i Jean Grey są parą, a on nie jest jej w stanie pomóc. Oprócz samej Jean musi jeszcze ratować swój zespół, za który jest odpowiedzialny jako lider. W wyniku działań Hellfire Club i przemiany ukochanej w Mroczną Phoenix konflikt przenosi się na zupełnie inny poziom, gdyż moc zmanipulowanej telepatki stanowi zagrożenie w skali kosmicznej. Najlepszym tego przykładem jest zagłada cywilizacji spowodowana przez Phoenix po tym jak wyssała energię z gwiazdy, co doprowadziło do wybuchu supernowej. Scott musi znaleźć sposób na jej zatrzymanie, inaczej ofiar będzie więcej. Robi więc wszystko, aby uniknąć najgorszego. Problemy się jednak nie kończą. Morderczyni musi ponieść karę za swoje działania. Tylko kto tak naprawdę ma za to odpowiedzieć? Jean Grey, której ciało zostało opanowane przez Phoenix, jest przerażona tym co się z nią działo, ale jest gotowa poddać się wyrokowi, choć oznacza to jej śmierć.
Chris Claremont i John Byrne pokazali, że choć komiksy z superbohaterami opierają się głównie na naparzankach dobrych ze złymi, to jest tu również miejsce na konflikty, które choć pokazane na przykładzie "ludzi w trykotach" mogą się równać z tymi prezentowanymi w dziełach uważanych za poważne.
Strona graficzna jest typowa dla wydawnictw Marvela z tamtego okresu (oryginalnie historia była wydawana w roku 1980). Obecnie może się wydawać przestarzała, ale ja nie narzekam, gdyż ja poznawałem komiksy właśnie w takiej postaci.

W prezentowanym wydaniu stanowiącym cześć Wielkiej Kolekcji Komiksów Marvela oprócz komiksu znalazło się krótkie wprowadzenie przybliżające wydarzenia poprzedzające sagę, nieco historii zespołu X-Men i samej fabuły oraz sylwetki autorów.
Podsumowując - ciekawa historia, gdyż choć superbohaterska, to uniwersalna w przesłaniu i z ciekawym konfliktem. warta przeczytania nawet przez osoby nie interesujące się powieściami graficznymi.

Saga o Mrocznej Phoenix

Już od pierwszych stron, odczuwalny jest fakt, że ma się do czynienia z jedną z najważniejszych historii w X-men. W całym wydaniu docenia się dość obszerny tekst (jak na komiks) wprowadzający do fabuły, zarysowujący wszystkie wątki jakie powinno się znać przed sięgnięciem po tę pozycję. Czytając, należy pamiętać, że na tamte czasy historia Jean Grey była dużym krokiem w przód. Ponieważ losy bohaterów mogą się potoczyć w każdy możliwy sposób, nie są ukartowane z góry, a rozwijają się z pomysłami twórców. Każda postać ma poświęcony czas, można zajrzeć w ich myśli, poznać ich tok. Oczywiście, niesamowite rysunki.

Uwielbiam X-MEN, ale ten komiks mnie zmęczył. Przyznam, był ciekawy i wciągający, ale niestety trochę przesadzili z tekstem - momentami powtarzali kilka razy te same wyjaśnienia lub przypominali w kółko to, co dopiero zostało powiedziane. To mi najbardziej przeszkadzało.
Wiem, że komiks nie składa się wyłącznie z obrazków, ale również nie jest książką - powinno się go płynnie czytać. Tutaj trochę mi tego zabrakło...

Podobno najlepszy komiks z Xmen. Komiksy z serii Xmen jakie są każdy wie, kto nie jest fanem i potrafi spojrzeć na to trzeźwo. To telenowela z superbohaterami dla każdego, chłopców i dziewczynek, starszych i młodszych. Każdy może tam znalezć postać dla siebie, z którą mógłby się identyfikować lub polubić i śledzić losy bohaterów. Xmeni bez przerwy giną, umierają, wskrzeszają się na nowo, odżywają, nikt w tych komiksach nie znika na dobre. Xmeni często podróżują też w czasie i pomiędzy wymiarami, bez przerwy zmieniając swoją przyszłość, przeszłość i alternatywne wersje własnych postaci. Postaci należących do świata Xmen jest nieskończona ilość i ciągle ich przybywa. Nie wiem czy istnieje choć jeden fan, który znałby wszystkich mutantów należących do tej serii i wszystkich serii pobocznych z nią związanych. Nie wydaje mi się żeby istniała na tym świecie osoba znająca cała historię tej grupy i relacje łączące poszczególnych członków Xmen. Kto jest czyim synem, kto czyją matką, kto czyim bratem, kto się w kim zakochał, a kto się nie zakochał, to najczęstsze pytania dręczące bohaterów tych komiksów.

To co wyróżnia ten komiks od reszty historii z Xmen to postać Dark Phoenix - legendarna już, jedna z ciekawszych w dorobku Marvela. Sama historia to elementy bijatyki z dodatkiem dylematów osobistych i moralnych bohaterów. Typowy Xmen. Kogel-mogel, wszystkiego po trochu wrzucone do jednego gara, zamieszane, może komuś się spodoba.

• Komiksy
  • Komiks