Palownik

Okładka książki Palownik Gregory Funaro
Okładka książki Palownik
Gregory Funaro Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Sam Markham (tom 2) Seria: Zabójcza seria kryminał, sensacja, thriller
Sam Markham (tom 2)
Zabójcza seria
The Impaler
Prószyński i S-ka
2013-05-09
2013-05-09
Janusz Ochab

Krwawa historia powstaje z grobu

Niestety, słaba ta książka. Słuchając jej, moje myśli uciekały gdzieś w bok, nie potrafiłam się skupić nad tym co słyszę. Strasznie dużo pobocznych opisów, które śmiało możnaby pominąć. Fabuła trochę zbyt wymyślna, pomieszana i niezrozumiała.
Nie dla mnie.

Audiobook
Czyt. Maciej Więckowski

Nie dla mnie.

Audiobook
Czyt. Maciej Więckowski

Książka bardzo dobra, ciekawa fabuła. Momentami może trochę przekombinowana i rozciągnięta, ale czyta się ją znakomicie.

Bardzo, bardzo przeciętna. Przegadana, przekombinowana, przesadzona.
Cała historia wydaje się ciekawa – sam tytuł mówi nam, na czym polega sedno zagadki, kluczową postacią ma być Wład Palownik. Morderca zabija swoje ofiary nabijając je na pal. Jednak w mojej ocenie ten niby groźny seryjny jest totalnie niewiarygodny. Brakuje mu konsekwencji w działaniu, jakiegoś kierunku myślenia. Absolutnie książka nie aspirująca do miana dobrego kryminału, pełna absurdów w plot twistach. Nie mogłam się odnaleźć w śledztwie, nie byłam w stanie podążać za policjantami rozwiązującymi zagadkę. Autor nie ułatwia czytelnikowi roboty, ponieważ raz akcję rozwleka do niemiłosiernych dłużyzn, a kiedy dobrze byłoby powiedzieć coś więcej, to mamy wrażenie, jakbyśmy oglądali akcję w przyspieszonym tempie. Brakuje też koncentracji na relacji dobry policjant – zły zabójca. Nie ma żadnej charakternej postaci pierwszoplanowej. Opowieść nie daje możliwości polubienia żadnej postaci, bo żadnej nie poznajemy na tyle, żeby jej zaufać. Nie czułam też współczucia dla ofiar mordercy, nie czułam ich strachu ani bólu, bo zupełnie nie byłam w stanie wczuć się w tę relację, która powoduje normalnie takie uczucia.
Co mi się zatem podobało? Historia naszego palownika. Bardzo ciekawie przedstawiony jest sam zabójca i jego życie. Dobrze jest wytłumaczone, skąd wzięły się w nim zapędy mordercze. Spójne są też sceny pokazujące palownika w „normalnym życiu” wśród normalnych ludzi i jego przeszłość. Można powiedzieć, że to jest najsilniejsza strona całej powieści.
Mam wrażenie, że autor chciał stworzyć postać, która będzie straszyć po nocach, której będą się wszyscy bać na sam dźwięk imienia, ale wyszło to raczej średnio. Daleko palownikowi do Hannibala Lectera czy bałwana z książek Jo Nesbo. Brakowało jakiegoś pierwiastka emocji w tej historii – a może ja już jestem niewrażliwa po latach czytania kryminałów mniej lub bardziej krwawych. Oceńcie sami.

Bardzo, bardzo przeciętna. Przegadana, przekombinowana, przesadzona.

Niby książka dobra. Ale te lwy, pieczęcie, głosy, piekło itd dla mnie zbyt zagmatwane. W pewnym momencie czytałam tylko po to, by jak najszybciej ją skończyć, bo zawsze czytam do końca, nawet jeśli mi się nie podoba.

Nie byłam w stanie skończyć tej książki. Po w miarę zwięzłym i spójnym początku książka zaczyna rozłazić się w szwach. Multum wątków, bezdroży, dłużyzn. Męka.

Kupiłem w antykwariacie za 5PLN, fundusze dobrze zainwestowane - godziny poświęcone na czytanie nie uznaje za zmarnowane;-)

Mimo, że brutalne wątki momentami zbyt przerysowane to ogolnie rzecz biorac książka dobrze napisana - trzyma w napieciu, akcja się rozwija, jest zagadka.

Idealna pozycja do czytania np w pociągu.

Polecam.

Idealna pozycja do czytania np w pociągu.

Polecam.

Książki tej nie ocenię, gdyż zawiera niedopuszczalne dla mojej wyobraźni sceny znęcania się nad zwierzętami. Okropieństwo.

Ojej, czegóż tu nie ma! Makabryczne morderstwa, psychopatyczny szaleniec, Egipt, pismo klinowe, starożytne mity, choroby psychiczne, samobójstwa, niemoralne eksperymenty na członkach własnej rodziny, Shakespeare, krwawe rytuały, mordowanie zwierząt...

Z pewnością autor wiele czasu poświęcił wymyślając intrygę tak skomplikowaną, że aż niemożliwą do zrozumienia.

Opis dzieciństwa mordercy, stanowiący podstawę do ukształtowania się jego psychiki w formę psychopatyczną - sztampowy i nieprzekonujący.

Agent bohater i niewinne dziewczę... tak, tak, to także jeszcze się zmieściło...

Żeby chociaż książka była krótka, ale nie, są to męczarnie czytelnicze o przedłużonym działaniu...

Opis...

Leszek Czarny, książę krakowski, zakazał wbijania na pal kobiety, gdyż uważał że to ma być kara a nie przyjemność...

Nabicie na pal, zwane nawlekaniem na pal – jedna z okrutnych, brutalnych form wykonywania kary śmierci, praktykowana od starożytności do XVIII wieku. W okresie starożytnym stosowana była przez Hetytów w Anatolii i na Bliskim Wschodzi, a od średniowiecza rozpowszechniła się na ziemiach najeżdżanych przez Imperium Osmańskie, bądź podległych temu państwu – głównie na Bałkanach, ale też na południowo-wschodnich krańcach Rzeczypospolitej. W Polskiej literaturze, wątek wbicia na pal Azji Tuhaj-bejowicza z "Trylogii" H. Sienkiewicza.
Ciekawa informacja wg prezesa węgierskiego związku literatów Tibora Cseresa, ostatnie wbicie na pal w majestacie prawa odbyło się w 1946 r. w Jugosławii. W ten sposób Serbowie zemścili się na węgierskim generale Ferenzu Szombathelyi, który w czasie wojny pozwolił na ludobójstwo w Nowym Sadzie.

Wyłania się nam postać legendarnego hospodara wołoskiego - Vlada Palownika (1431-1476),syna Vlada II Diabła, postać, która stała inspiracją książki Brama Stokera "Drakula".
Będąc na wycieczce w Rumunii, podróżowaliśmy szlakiem legendy Draculi. Sighișoara, miasto urokliwe miasteczko narodzin Vlada, jego dom, czy zamek średniowieczny w Branie, który uwiecznił Stoker w powieści, niezwykle malownicza budowla.

"...On wrócił. Nie błagaj, żeby nie odbierał ci życia, módl się, żeby śmierć przyszła jak najszybciej..."

i od razu nasuwa się "...Porzućcie wszelką nadzieję, wy , którzy tu wchodzicie..."

Ciało wbite na pal...z napisem "Wróciłem", hieroglify, sześć języków i widoczne pod ultravioletowe.
12 osób, trup ściele się gęsto, ciało ludzkie stanowi bramę, która umożliwia rozmowę z bogiem Lwem w piekle...do tego mamy równanie 9 i 3 oraz wzór E + Nergal = Generał, konstelacje gwiazd, postaci mitologiczne, niezwykle przystojnego Edmunda Lumperta, tajemnicę rodzinną, przedstawienie "Makbeta"...
Narracja prowadzona jest z perspektywy kilku bohaterów, każdy ma swój punkt widzenia, początek wprowadza trochę postaci, poznajemy ich losy, bardzo ciekawe wątki historii "Palownika", jego dzieciństwo, dziadek, matka, losy i okres młodzieńczy i przejęcie pałeczki rodzinnej tradycji...absynt.
Niewiadoma, napięcie, perwersyjność i barbarzyństwo środków wyrazu przeszywają na wskroś naszą wyobraźnię.
Polecam czyta się dobrze, już czekam na następną powieść i zastanawiam się jakiego okresu historycznego będzie dotyczyć:)

Nie sądziłam,że jeszcze przyjdzie mi się spotkać z hrabią Drakulą.Odczułam niechęć gdy padło to nazwisko.No nie, znowu? Opisanie innej twarzy Włada Palownika (z pominięciem wampiryzmu) uratowało dla mnie tę książkę.Warstwa historyczna i opisy rytuałów składania ofiar są bardzo ciekawe.Dziwi mnie praca w pojedynkę agenta FBI Sama Markhama,trochę brak mi tej całej machiny dzięki,której Sam odnosi sukcesy.Wycia syren,szybkich i przełomowych analiz.Towarzystwa błyskotliwych kolegów.Podziwiam pracę jaką włożył autor w tę książkę.Doceniam przedsatwienie procesu narodzin mordercy i psychopaty - Palownika.Wydaje się,że od początku był bez szans na normalne życie.Książkę polecam,ale nie zachwycam się nią.

• Kryminał
  • Gregory Funaro