Sekrety końskiego umysłu

Galaktyka
2004-01-01
2004-01-01
konie koń

Zgadzam się z opiniami, że każdy kto zaczyna swoją przygodę z jeździectwem powinien zapoznać się z tą pozycją. Znakomita książka, która w sposób bardzo prosty i jednoznaczny wyjaśnia nam w jaki sposób działa umysł koni oraz jak wiele błędów popełniamy, kiedy zaczynamy te piękne zwierzęta "uczłowieczać". Z chęcią będę do tej książki wracać i serdecznie ją polecam każdemu kto obcuje z końmi, czy to profesjonalnie czy czysto rekreacyjnie. Każdy prawdziwy koniarz powinien to mieć w swojej podręcznej biblioteczce!

Książka przekazuje fundamentalną wiedzę często nieznaną nawet wśród doświadczonych, wieloletnich koniarzy, zdecydowanie warto przeczytać

Książka rewelacyjna. Wyjaśnia, że konie myślą inaczej niż ludzie i choć początkowo może się to dla nas wydać dziwne i niezrozumiałe, to po chwili zastanowienia człowiek zaczyna rozważać czy rzeczywiście przez całe życie postępował dobrze względem koni. Po jej przeczytaniu można się przygotować na niektóre zachowania koni, które wynikają z ich natury. Bardzo dobra książka.

polecam jeśli ktoś chce się uczyć o koniach i na nich jeździ.

polecam jeśli ktoś chce się uczyć o koniach i na nich jeździ.

Wróciłam do tej książki po kilku latach i po raz kolejny autor zaskoczył mnie przenikliwością. Robert Miller jest weterynarzem oraz hodowcą koni. Przez jego ręce przeszło mnóstwo koni z różnym nastawieniem do człowieka. Niejeden raz musiał poradzić sobie z końską agresją. Jego rady dotyczące układania i odczulania koni są uniwersalne i sprawdzą się w każdym przypadku. Przy jednym, bardzo istotnym założeniu - osoba pracująca z koniem będzie cierpliwa i konsekwentna. Czytając tę książkę po raz kolejny pomyślałam, że tempo naszych czasów jest zabójcze, co utrudnia nam funkcjonowanie w wielu obszarach. Jednym z nich jest przyjaźń ze zwierzętami, dla których pojęcie czasu jest względne.

Chyba jak każdy mający obsesję na punkcie Koni, tej współpracy między mną a moim koniem, kiedy pokonujemy przeszkody. Każdy dochodzi prędzej czy później do momentu, gdzie technika jazdy staje się drugorzędna. [Kto miał okres szukania w Polsce instruktora Western Riding].

Koń to nie rower, nie wskakujesz na niego i nie jedziesz tak jak ci wygodnie, nie odstawiasz konia jak roweru, zasyfionego błotem do garażu. Koń to nie tylko wiedza; jak go oporządzić, wyczyścić box, kopyta, wyczesać, jak go karmić (a wnerwia mnie jak ktoś bardziej skupia się na tym jakie bryczesy czy czaprak sobie kupić by się odróżnić w grupie. A nie umie zająć się Koniem.). I kto nie chciałby mieć stajni koło domu, aby nikt inni nie drażnił naszego ulubieńca.

Konie są jak psy, są wierne, oddane, mają swoje humory i złe dni. Marny jeździec musi zawsze uciekać się do Palcaty, ciągle straszyć konia. Ale skąd się biorą narowy jeśli nie z tegoż mitu że koń utrzymany w strachu jest posłuszny. I kiedyś ja myślałem ze to jedyne rozwiązanie, ale skoro z Psem umiałem znaleźć nić porozumienia bez straszenia go, to czemu nie z koniem.

Chociaż to i tak syzyfowa praca skoro, 98% stajennych, lubi wypić, nawet jak kocha te konie a one są już z nim obyte te 2-3 lata, to stosuje te same metody zastraszania co w końcu i tak skończy się dziabnięciem go w ramię, błędne koło. Jedyny patent, mieć swojego konia, ale i tak muszę go trzymać w wynajętym boksie, nie zawsze możesz się nim codziennie zająć, a i tak nikomu nie zaufasz na tyle że ktoś nie wytworzy Narowu u twojego konia. Po za tym sama atmosfera w stajni się liczy.

Tym bardziej samemu trzeba ogarniać temat i przekazywać go innym że można inaczej podchodzić do koni. Po za Monty Robertsem, którego w Polsce każdy koniarz kojarzy, jest już wiele książek innych podobnych "Zaklinaczy Koni", nawet filmów dokumentalnych.

Chciałbym żeby konie przestały być na świecie luksusową rozrywką, ale właśnie ten wymóg luksusu, wysokie koszty, są jednym z czynników ze ludziom się nie chce zaprzyjaźniać z koniem i traktować go jak istoty rozumnej, mającej własne uczucia. Chcieli by go włączać jak skuter, no ale tak się nie da. A to znowu zniechęca matołków. Moja rada jeśli kochasz Psy i Koty, to czas pokochać Konie.

Jesteś Przygotowany / Przygotowana pokochać Konie odpowiedzialnie. I przeczytaj tę książkę, a zrozumiesz ze koń często jest mądrzejszy od jeźdźca.

Daję 10 gwiazdek pomimo raczej "nudnego" wizualnie wydania (czarnodruk, raczej tekst ciągły).
Daję te 10 gwiazdek dlatego że książka wartością przewyższa znacząco inne poradniki z którymi się zetknęłam. Wartościowa lektura, z której możemy wyciągnąć wiedzę o tym jak wygląda koński punkt widzenia i jak połączyć odrębne światy drapieżnika i roślinożercy w przyjaźń i współpracę.
Każdemu koniarzowi polecam, bo warto! :)

Bardzo solidna i interesująca książka na temat świata "widzianego oczami" koni.

Bardzo solidna i interesująca książka na temat świata "widzianego oczami" koni.

Każdy kto chce zacząć swoją przygodę z końmi powinien najpierw przeczytać tą książkę - zaoszczędzi wiele momentów zgryzoty sobie, ale też przede wszystkim koniom. Człowiek ma tendencje do antromoporfizacji wszystkiego co go otacza od zwierząt do rzeczy, zjawisk przyrodniczych, itd. R.Miller tłumaczy dlaczego prędzej dogadamy się z psem niż z koniem.

Ta książka to najlepszy pierwszy kontakt z koniem. Dzięki jej przesłaniom i opisom każdemu początkującemu (ale także staremu wyjadaczowi) będzie przyjemnie i w sposób klarowny pracować się z koniem.

• Konie
  • Konie

Dodaj cytat z książki Sekrety końskiego umysłu