Preludes and Nocturnes

Okładka książki Preludes and Nocturnes Mike Dringenberg, Neil Gaiman, Malcolm Jones III, Sam Kieth
Okładka książki Preludes and Nocturnes
Vertigo
1993-01-01
1993-01-01
Sandman Death komiks

Okładka książki Uniwersum DC według Neila Gaimana Neil Gaiman, Alan Grant, Mark Verheiden
Uniwersum DC w... Neil Gaiman, Alan G...
Okładka książki Księga Cmentarna - tom 1 Neil Gaiman, Scott Hampton, Tony Harris, Kevin Nowlan, P. Craig Russell, Stephen B. Scott, Galen Showman, Jill Thomson
Księga Cmentar... Neil Gaiman, Scott ...
Okładka książki Sandman: Noce nieskończone Glenn Fabry, Neil Gaiman, Milo Manara, Miguelanxo Prado, Frank Quitely, P. Craig Russell, Bill Sienkiewicz, Barron Storey
Sandman: Noce ... Glenn Fabry, Neil G...

Okładka książki Księgi Magii John Bolton, Neil Gaiman, Scott Hampton, Paul Johnson, Charles Vess
Księgi Magii John Bolton, Neil G...
Okładka książki Sandman: Pora mgieł, cz.2 Mike Dringenberg, Neil Gaiman, Dick Giordano, Malcolm Jones III, Kelley Jones, Dave McKean, Steve Oliff, George Pratt, Philip Craig Russell, Daniel Vozzo, Matt Wagner
Sandman: Pora ... Mike Dringenberg, N...
Okładka książki Sandman: Pora mgieł, cz.1 Mike Dringenberg, Malcolm Jones III, Kelley Jones, Philip Craig Russell, Matt Wagner
Sandman: Pora ... Mike Dringenberg, M...
Okładka książki Morderstwa i tajemnice Neil Gaiman, Philip Craig Russell
Morderstwa i t... Neil Gaiman, Philip...
Okładka książki Sandman: Zabawa w ciebie, cz. 1 Colleen Doran, Neil Gaiman, Dick Giordano, Shawn McManus, George Pratt, Brian Talbot
Sandman: Zabaw... Colleen Doran, Neil...
Okładka książki Sandman: Pora mgieł Mike Dringenberg, Neil Gaiman, Dick Giordano, Malcolm Jones III, Kelley Jones, George Pratt, Philip Craig Russell, Matt Wagner
Sandman: Pora ... Mike Dringenberg, N...

To powinna być lektura szkolna.

To powinna być lektura szkolna.

Sięgnąłem po ten komiks z uwagi na status tego komiksu jak i samego autora i za pierwszym razem tytuł ten mnie specjalnie nie zachwycił.
Sam pomysł na komiks jest oczywiście fajny, pojedynek w piekle również dobrze pomyślany, ale całość wydawała się co najwyżej niezła. Najbardziej spodobał mi się wtedy ostatni rozdział tj. " Odgłos jej skrzydeł", który dla odmiany charakteryzuje się najslabszą kreską z całego tomu.

Po zapoznaniu się z serialem tv, postanowiłem przyjrzeć się bliżej komiksowi i zapoznać się z rożnicami pomiędzy książką, a serialem.

O serialu nie będę się rozpisywał bo to nie ten portal, ale komiks przy drugim podejściu wywarł na mnie podobne wrażenia jak za pierwszym razem, choć trochę inny rozdział bardziej doceniłem kosztem ostatniego, a mianowicie początek.

Najsłabiej chyba wypadła opowieść z Ligą Sprawiedliwości i chyba niepotrzebnie Gaiman postanowił włączyć do swojej opowieści postacie że świata DC, powinienem trzymać się swojego świata snów, zamiast korzystać z postaci superbohaterskich. Nic to do opowieści ciekawego nie wnosi.

Szata graficzna tego komiksu również nie zachwyca i jest tylko na przyzwoitym poziomie. Pisząc Sandmana nikt się chyba nie spodziewał ze zostanie odtrąbioby taki sukces i nie położono szczególnego nacisku na stronę graficzną.

Ogólnie stwierdzam, że wartość tego komiksu jest przeceniona. Poza samym pomysłem niewiele jest tutaj interesujących treści, a sam komiks nie zachwyca. Wart jest zapoznania aby wyrobić sobie o nim własne zdanie i tylko tyle.

Ilustracje są ciekawe, postać śmierci a historie z Doktorem Destiny rewelacyjne.

" jestem wilkiem chwytającym zdobyć , groźnym drapieżcą
Jestem myśliwym dosiadającym konia wilkobójcą "
A ty kim jesteś
Mocny komiks pokazujący świat snów i jego pana sandmana .
Kolejne super dzieło gaimana tak jak nigdziebądz , amerykańscy bogowie i mitologia nordycka

" jestem wilkiem chwytającym zdobyć , groźnym drapieżcą
Jestem myśliwym dosiadającym konia wilkobójcą "
A ty kim jesteś
Mocny komiks pokazujący świat snów i jego pana sandmana .

Sandman: Preludia i Nokturny leżał na półce w oczekiwaniu na swoją kolej przez rok. O rok za długo. Słusznie mówią, że Neil Gaiman stworzył dzieło kultowe. Wsiąkłam w tę historię jak likier w ciasto.

Ten, kto oglądał popularny serial Netflixa nie będzie specjalnie zaskoczony. Komiks zaczyna się bardzo podobnie. Pewien człowiek parający się czarną magią postanawia schwytać Śmierć. Niezupełnie mu się to udaje, a jednak jakiś sukces osiąga. Zamiast kostuchy łapie kogoś innego. Władcę Snów, Sandmana.

🩻 Uwięziony i okradziony

Ludzie zamykają Sandmana w kręgu z którego nie może uciec oraz zabierają jego pełne mocy narzędzia, bez których Sen jest bardzo osłabiony. Uwięzienie trwa przez siedemdziesiąt lat, w których rzeczywistość ludzka się bardzo zmienia. Coraz silniejsze stają się koszmary, a tajemnicza choroba senna zbiera żniwo. Królestwo snów zresztą także popada w ruinę.

Aż w końcu pewnego dnia, przypadkiem krąg zostaje przerwany, a Władca Snów wyrusza w niebezpieczną podróż by odzyskać swoje narzędzia i skradzioną moc. Tyle z grubsza o fabule, która jest wspólna dla oryginalnego komiksu, jak i adaptacji serialowej.

Oryginalnie komiks wychodził w częściach, jednak obecnie Sandman: Preludia i Nokturny to wydanie zbiorcze ośmiu pierwszych odcinków cyklu. Wydawca dorzucił ciekawy wstęp ze okolicznościami powstania historii, biografie twórców oraz posłowie samego Gaimana. Wszystko stanowi kompletną całość i było dla mnie niezwykłym odkryciem – świetnym wstępem, który zrobił mi ochotę na spędzenie o wiele więcej czasu w tym uniwersie.

🩻 Różnice pomiędzy komiksem a serialem

W oryginale nie ma vortexu, ani kolesia spotykanego co sto lat. Nie ma także Korytianina, a niektóre wątki są poprowadzone inaczej. Ale czy to źle? Ja zawsze uważałam, że nie. Moim zdaniem to właściwie nawet dobrze, bo można później porównywać do oryginału. Tym bardziej, że w przypadku Sandmana adaptacja filmowa nie ustępuje wiele oryginałowi pod kątem realizacji. Jest trochę bardziej ugrzeczniona. Komiks jest o wiele mroczniejszy.

Sandman: Preludia i Nokturny ma wspaniałą kreskę, a sam Władca Snów wygląda wręcz nieludzko. Niesamowicie. Ten wizerunek jest bardzo trafny. Zresztą wszystko mi tu pasuje. Zachwyciłam się stylem prowadzenia historii, jak i eksperymentami autorów z rysunkami. Gaiman i koledzy stworzyli absolutne must read dla każdego fana komiksów.

Morfeusz, bóg sów, został schwytany i uwięziony przez ludzi. Podczaj jego niewoli na świecie ludzie wpadają w śpiączki, lub cierpią na bezsenność. W tym samym czasie również kraina króla snów ulega rozpadowi. Morfeusz ucieka z niewoli i stara się naprawić to co zniszczyli ludzie.

Sprawdźcie jak wyobraża sobie książkę sztuczna inteligencja.

Sprawdźcie jak wyobraża sobie książkę sztuczna inteligencja.

Znacie twórczość Neila Gaimana? Wiedzieliście, że tworzył komiksy?

Moja przygoda z twórczością Gaimana zaczęła się od “Amerykańskich Bogów”, których uważam za najlepszą książkę autora, obok “Księgi cmentarnej”. Autor słynie z niepowtarzalnego stylu, pełnego aluzji.

Obecnie twórczość Gaimana jest szeroko znana w polskiej popkulturze nie tylko dzięki książkom, ale też za sprawą ich telewizyjnych adaptacji, również opartych na komiksie.

To właśnie komiks zaciekawił mnie jakiś czas temu. Do serii “Sandman” podchodziłem długo, z powodu ograniczonej dostępności pierwszego tomu, co już na szczęście się zmieniło.

To jest też przykład nowości czytelniczej, która nią nie jest. Ponieważ jednak rynek książkowy jest jaki jest, na pewne rzeczy musimy poczekać dłużej, niż nasi zachodni przyjaciele. A już o tym, jak zepsuty jest rynek i jak bardzo ciężar promocji jest przechylony na wydawanie modnego kitu można by było napisać całą książkę. (Ale kto by ją wydał?)

Enyłej. “Sandman” to stara seria, bo powstawała od 1986 do 1996 roku w @dcofficial. Do Polski, co ciekawe, zawitała dzięki @egmont_polska w 2002 roku, gdzie została wydana w 10 tomach zbiorczych. Wtedy jakoś nie stała się hitem. Wydawnictwo od 2021 roku wznowiło dodruk, a wszystko za sprawą serialu, który zdobył rzeszę fanów.

W pierwszym tomie “Sandman. Preludia i nokturny” poznamy samego Sna jak oraz jego królestwo. Zaczniemy od pojmania Władcy Snów przez okultystów, przejdziemy przez odzyskiwanie mocy, poznając po drodze świat śnienia, a skończymy na poznaniu śmierci. Jak cała kraina Morfeusza, tak i ten komiks jest wypełniony aluzjami, metaforami i senną psychodelą. Jednocześnie to jeden z najbardziej uroczych, spokojnych ale i cierpkich komiksów, jakie miałem okazję czytać.

Jest to również uczta dla oczu dzięki wspaniałym rysownikom z bogatym doświadczeniem, potrafiącym idealnie oddać zamysł autora i nadać głębi opowiadanej historii. Bo właśnie o to chodzi w powieściach graficznych, aby obraz uzupełniał tekst i był na tyle wyrazisty, by zapadać w pamięci.

Spotkanie z Sandmanem zapamiętam na długo, dlatego też biorę się za kolejny tom.

Czytaliście Sandmana, a może widzieliście serial? Jak wrażenia?

Znacie twórczość Neila Gaimana? Wiedzieliście, że tworzył komiksy?

Ciekawe wprowadzenie w świat Sandaman'a. Zaciekawia od samego początku. Jednak dużo rzeczy zostaję otwartych i można się trochę pogubić na początku. Ale to dopiero wejście, które może pozostawiać więcej pytań niż odpowiedzi. Ale warto, pewnie trzeba będzie wrócić.

Wiem, że to początek wspaniałej przygody, ale to początek niezwykle chaotyczny i wymagający, niewiele oferujący w zamian. Niemniej warto przebrnąć dla kolejnych tomów.

• Komiksy
  • Komiks