Moja rodzina i ja. Moja siostra jest super.

Okładka książki Moja rodzina i ja. Moja siostra jest super. praca zbiorowa
Okładka książki Moja rodzina i ja. Moja siostra jest super.
praca zbiorowa Wydawnictwo: Jedność literatura dziecięca
32 str. 32 min.
literatura dziecięca
Jedność
2012-01-01
2012-01-01
32 min.
978-83-7660-425-1

Super książka. Kiedy byłam chora, mama i moi bracia kupili mi ją. Czytałam ją z wielką chęcią, jednak teraz zaczęłam sięgać po grubsze i dłuższe książki. Nadal jednak myślę, że fajnie by było ją przeczytać.

POLECAM DLA STARSZYCH SIÓSTR, SZARLOTKA :)

POLECAM DLA STARSZYCH SIÓSTR, SZARLOTKA :)

Dzisiaj mam dla Was książeczkę opowiadającą o rodzinie, a dokładniej o młodszym rodzeństwie. Nikodem nie tak dawno został starszym bratem więc temat u nas na czasie, chociaż tytuł mówi, że książka ta jest o siostrach to tak naprawdę idealnie nadaje się także dla braciszków ;) U nas na szczęście nie było żadnych problemów z przyjściem na świat Dominika. Starszy nie jest ani zazdrosny, ani nie narzeka, że musi przy nim coś robić czy pomagać i nie może doczekać się kiedy będą mogli się razem pobawić. Choć tak naprawdę to już się bawią - Dominik uwielbia wygłupy Nikodema :)

Książeczka, którą dzisiaj Wam zaprezentuje opisuje cztery historyjki o starszych siostrach i młodszym rodzeństwie. Przeczytamy o owieczce i jej małym braciszku Agatonku, który dopiero co przyszedł na świat. Owieczka bardzo się smuci, że nie może nic przy nim robić, ale to nie prawda, okazuje się, że może być ona bardzo pomocna mamusi przy opiece nad braciszkiem... Kolejna opowiada o rodzince świstaków. Gabi chciałaby, aby jej półroczna siostra Marysia pobawiła się z nią i denerwuje się, że mała jeszcze nic nie umie. Ale kiedy okazuje się, że Marysia uwielbia przyglądać się temu co robi jej starsza siostra wszystko się zmienia, Gabi bardzo zależy na uwadze jej siostrzyczki :)

Trzecia historyjka jest o tygrysiczce Lili, która wraz ze swoją przyjaciółką bawią się nad brzegiem jeziora, robią wianki, lepią z gliny. Jednak przyczłapał do nich Bodzio - mały braciszek Lili. Tygrysek wszystko poniszczył i jego siostra przez chwilę jest na niego naprawdę bardzo zła, ale razem z przyjaciółką dochodzą do wniosku, że fajnie będzie się nim zająć i nauczyć go, że zamiast niszczyć można się ładnie bawić. W ostatniej opowieści poznamy dwie papużki czyli Polę i Renię. Pola jest starszą siostrą i denerwuje się, że Renia chce się bawić jej zabawkami. Ona wcale nie chce się nimi dzielić, jej młodsza siostrzyczka denerwuje ją, bo nie potrafi nawet mówić. Jednak w pewnym momencie mała papużka zadziwia swoją starszą siostrę i powtarza to co powiedziała. Teraz Pola jest dumna i z przyjemnością nauczy Renię nowych słów :)

Opowiadania te nie są zbyt długie, ale jak widzicie każde z nich opowiada inną historyjkę, o innych zwierzakach, o innym rodzeństwie. Każda ze starszych sióstr jest niezadowolona, ale szybko odkrywa jak ważna jest jej obecność w życiu młodszego rodzeństwa. Każda z tych czterech historii opisuje dzieci w innym wieku. Mała owieczka jest noworodkiem, świstak ma pół roczku, tygrysek ma roczek, a papużka półtora roku. Każde z tych dzieciaczków jest na innym etapie rozwoju i to także zostało ujęte w tej książeczce.

Na końcu każdego rozdziału znajdziemy po jednym pytaniu na które mały czytelnik powinien odpowiedzieć. Na przykład "A ty co pokazujesz swojemu małemu braciszkowi albo małej siostrzyczce?", albo "A ty jakich słów nauczyłaś swoją małą siostrzyczkę albo swojego małego braciszka?". Oprócz tych pytań na końcu każdego rozdziału jest także jakieś łatwe zadanie do wykonania. Mały czytelnik musi na przykład wskazać co przyda się do opieki nad noworodkiem czy też co w pokoju siostry może zagrozić zdrowiu ciekawskiego malucha...

Książka ta jest naprawdę cudna. Zarówno ciekawy i mądry tekst jak i jej wygląd bardzo mi się podobają. Moim zdaniem jest ona skierowana do mniejszych dzieciaczków niż mój 7-letni Nikodem. On już wiele rozumie, a opowiadania te wyjaśniają maluchom, że ich młodsze rodzeństwo nie potrafi się na przykład jeszcze bawić, że trzeba być dla nich wyrozumiałym, że potrzebują oni ich uwagi itd. Także tekst jest mądry i przydatny, bardzo przejrzysty i niektóre słowa są wyszczególnione, kolorowe, dodatkowe zadania są łatwe i ciekawe, ilustracje natomiast są śliczne, bardzo kolorowe, postacie są fajne i sympatyczne, okładka sztywna, strony śliskie. Całość jest super więc jak najbardziej polecam :)

Wielu rodziców pewnie nie raz zastanawiało się jak powiedzieć swojemu dziecku, że będzie miało rodzeństwo. Naszym pociechom ciężko jest zrozumieć, że nowo narodzone dziecko nie będzie się od razu bawić, że głównym zajęciem nowego domownika jest spanie i jedzenie. Starsza pociecha może czuć się niepotrzebna, bo co tak naprawdę może ona zrobić dla swojego brata czy siostrzyczki?
Zawarte w książce „Moja rodzina i ja. Moja siostra jest super” krótkie opowiastki mogą być niezastąpioną pomocą w sytuacji, gdy w naszym domu ma się pojawić kolejne dziecko. Historyjki pokazują co starsza siostra (albo brat) może zrobić dla niemowlaka, co może pokazać obserwującemu wszystko półrocznemu dziecku, jak opiekować się rocznym malcem oraz jak pomóc osiemnastomiesięcznemu dziecku nauczyć się mówić. Zawarte po każdej opowieści zgadywanki pozwolą nam ocenić, czy nasze starsze dziecko zrozumiało przeczytany tekst, a dziecku dają możliwość sprawdzenia swojej wiedzy.

• Dla mojej córy :)
  • 2017
  • Dzieciaki
  • Dzieci
  • Jedność

Dodaj cytat z książki Moja rodzina i ja. Moja siostra jest super.