Lękajcie się. Ofiary pedofilii w polskim Kościele mówią

Okładka książki Lękajcie się. Ofiary pedofilii w polskim Kościele mówią Ekke Overbeek
Okładka książki Lękajcie się. Ofiary pedofilii w polskim Kościele mówią
Ekke Overbeek Wydawnictwo: Czarna Owca Seria: Literatura faktu - Czarna Owca reportaż
reportaż
Literatura faktu - Czarna Owca
Czarna Owca
2013-01-23
2013-01-23
Opracowanie zbiorowe
kościół pedofilia krytyka kościoła przestępstwa seksualne

Okładka książki Mengele. Polowanie na Anioła Śmierci z Auschwitz Gerald Posner, John Ware
Mengele. Polow... Gerald Posner, John...
Okładka książki Dlaczego Bóg nienawidzi kobiet? Ophelia Benson, Jeremy Stangroom
Dlaczego Bóg n... Ophelia Benson, Jer...
Okładka książki Oblężone. Piekło 900 dni blokady Leningradu w trzech przejmujących świadectwach przetrwania Olga Bergholc, Lidia Ginzburg, Jelena Koczyna
Oblężone. Piek... Olga Bergholc, Lidi...
Okładka książki Straty. Żołnierze z Afganistanu Magdalena Rigamonti, Maksymilian Rigamonti
Straty. Żołnie... Magdalena Rigamonti...

Autor operował na spreparowanych materiał UB, więc ta książka powinna leżeć na fantastyce. Mam nadzieję, że wytoczą mus sprawę i wydawcy... oczywiście Agorze :D

Jeśli napiszę "Wstrząsające" będzie to trywialne. Dlatego lepiej napisać, że to nadal ważna książka, w kontekście tego kraju, tego społeczeństwa i jego "niewoli babilońskiej" w jakiej nadal tkwi. Od ponad 1000 lat.
W kontekście hierarchii i pewnych polityków pewnej partii nie napiszę nic. Hipokryzja tych person jest odrażająca.
Tradycyjnie bez oceny. Ale to takie 11/10

Tradycyjnie bez oceny. Ale to takie 11/10

Szkoda, że odkryłam ja dopiero teraz. Trudna, ale bardzo dobrze zrobiona książka. Jedna z pierwszych porządnych publikacji na ten temat w naszym kraju.

Smutne i przerażające.

Smutne i przerażające.

Książka rozpoczyna się zbiorem statystyk i informacji na temat pedofili w kościele w krajach takich jak USA czy Irlandia. Już samo to jest wstrząsające i przerażające. Natomiast historię ofiar księży pedofili są druzgocące, przerażające i wzbudzające odruchy wymiotne. Mocna książka.

To jedna z tych książek, których nie zapamiętasz, nie wywrze wrażenia...., powstała w 2013 roku, wiec przed powstaniem głośnych filmów braci Sekielskich. Chyba po obejrzeniu tego nic już nie zaskoczy.... Overbeek całkiem fajnie opisuje bardzo smutną prawdę. Mnie osobiście zainteresowało to jak te kwestie wyglądają w innych krajach.

Sięgając po książkę spodziewałam się, że całość lektury to będą wyznania ofiar. Stanowią one jednak połowę książki, cały ten "wstęp" był dla mnie trochę przydługi. Nieco dłużyło mi się jego czytanie. Myślę, że pewnie był on konieczny, żeby zobrazować, jak to wszystko wygląda też w innych częściach świata. Ukazanie, że Polska nie jest jedynym krajem, gdzie pedofilia w kościele jest znana, to cenna praca. Wyznania ofiar są wstrząsające, wierzę, że uda im się pokonać swoje traumy, a KK w końcu zacznie uczyć się mówić przepraszam.

Dobra książka, warta przeczytania.
Niegoniąca za sensacją. Nie antykościelna.

Pół książki, to interesujące omówienie problemu na gruncie europejskim i USA a drugie pół, to osobiste relacje polskich ofiar księży-pedofili.

Dobra książka, warta przeczytania.
Niegoniąca za sensacją. Nie antykościelna.

Nie mam pojęcia jaką dać ocenę książce. Przerażające.

Nie mam pojęcia jaką dać ocenę książce. Przerażające.

Publikacja dotykająca bardzo istotnego problemu jakim jest zjawisko pedofilii, które trapi wiele społeczeństw. Nie jest przecież tożsamy z określoną grupą zawodową. Sęk w tym, że eksponuje się dewiacje np. wśród duchownych, a te występujące wśród celebrytów, obśmiewa się i bagatelizuje. Co doskonale pokazał przypadek Sylwestra Latkowskiego i jego filmu.

Żeby sprawa była jasna: każdy sprawca tego haniebnego czynu winien zostać osądzony i skazany, bez względu na zajmowaną pozycję (ksiądz/lekarz/nauczyciel/trener).

Uczucia ofiar są zrozumiałe. podobnie jak niechęć do ujawnienia prawdy (silna obawa przed odrzuceniem, napiętnowaniem i ostracyzmem społecznym). Historii jest dwanaście, każda jednakowo szokuje i oburza.

Ekke Overbeek oddaje głos tym, którzy padli ofiarami księży pedofilów. Zaiste, smutny jest to obraz. I można dywagować, że w kraju młodej demokracji tak dużo spraw się tuszuje, dlaczego mamy do czynienia ze zmową milczenia?

Żeby sprawa była...

• Literatura faktu