Stanisław Cat - Mackiewicz 1896 - 1966 - Wilno, Londyn, Warszawa

Okładka książki Stanisław Cat - Mackiewicz 1896 - 1966 - Wilno, Londyn, Warszawa Jerzy Jaruzelski
Jerzy Jaruzelski Wydawnictwo: Instytut Kultury historia
historia
Instytut Kultury
1994-01-01
1987-01-01
838532397X
dziennikarze politycy publicyści Polska 20 wiek

Okładka książki Zamiary Przestrogi Nadzieje Bunt Młodych Polityka 1931-1939 Rafał Habielski, Jerzy Jaruzelski
Zamiary Przest... Rafał Habielski, Je...

Biografia polskiego dziennikarza, polityka i publicysty historycznego. Wydana jeszcze pod koniec komuny w „Czytelniku”, świetnie opracowana, z indeksem, dużą ilością materiału fotograficznego, bibliografią i aneksem zawierającym listy autora.
Postać głównego bohatera zawsze mnie interesowała. Głównie z uwagi na na jego bogatą spuściznę w postaci książek historycznych, właściwie z zakresu publicystyki historycznej, jak „Prawdy i herezje”, „Był bal” czy „Europa in flagranti”.
Stanisław Cat – Mackiewicz był bardzo ciekawą postacią, co autor w pełni udowadnia. Opisuje jego pochodzenie, rodzinę (w tym brata – Józefa Mackiewicza, też publicystę i pisarza). Czas młodości, studia i służba wojskowa, następnie Wilno i redakcja „Słowo”, a później akces do polityki po powrocie do władzy Piłsudskiego. Ta część jest najbardziej wyczerpująca, opisuje zarówno historię aktywności publicznej starszego z braci Mackiewiczów (nawet krótki pobyt w Berezie Kartuskiej po śmierci marszałka, oczywiście),jak i jego ówczesną publicystykę polityczną.
Odrębna część to oczywiście emigracja, gdzie już po II wojnie światowej popularny Cat dosłużył się nawet krótkotrwałego … premierostwa rządu na emigracji. Wreszcie powrót do Polski i jego przyczyny oraz skutki. Niekiedy bardzo smutne i kompletnie nieznane (sprawa Gastona de Carizaya).
Jeśli czegoś brakuje, to przede wszystkim omówienia spuścizny pisarskiej Mackiewicza. A szkoda, bo to ciekawy temat. Był on bowiem w latach 60-tych zaciętym oponentem Pawła Jasienicy, krytykiem ostatniego z Piastów i piewcą Jagiellonów (jak na „Litwina” przystało). Tym niemniej praca bardzo ciekawa i wyczerpująca, w dodatku napisana przez osobę, która poznała swojego bohatera osobiście, chociażby poprzez uczestnictwa w wykładach.

• Biografie
  • 1.Dzienniki/biografie/wywiady/listy
  • Posiadam książkę
  • Biografie i autobiografie
  • "Zgniła Konserwa"
  • 2015
  • Anykomunizm-komunizm

Dodaj cytat z książki Stanisław Cat - Mackiewicz 1896 - 1966 - Wilno, Londyn, Warszawa