Gloria victis

Okładka książki Gloria victis
Eliza Orzeszkowa Wydawnictwo: Gebethner i Wolff Seria: Biblioteka Uniwersytetów Ludowych i Powszechnych klasyka
47 str. 47 min.
1947-01-01
47 min.
powstanie styczniowe mogiła powstańcza

więcej Więcej

**spoiler alert** Krótka, Ale przyjemna lektura.

Ciekawi mnie co napisała w liście Aniela

Bardzo dobrze się stało, że nowela znajduje się w kanonie lektur szkolnych. Utwór otwiera oczy młodym czytelnikom na fakt poświęcenia Ojczyźnie kosztem własnych ambicji. Tak - jak widać tak można. I trzeba. Uważam, że tego typu tematykom zawsze należy się szacunek i uznanie.

Spodobało mi się wykorzystanie motywu natury, sposób przedstawienia opowieści, jednak bez późniejszego zapoznania się z opracowaniem i uporządkowania faktów nie do końca zrozumiałabym tekst.

Bardzo spodobało mi się w tej lekturze ten bajkowy, animowany wręcz dialog między drzewami a wiatrem. Bardzo przyjemnie sobie to wyobrażałam. Również dobrze wyobraziłam sobie wszystkich bohaterów, poświęcenie młodych ludzi i przywódcy, który opuścił żonę, dzieci, wygodę i spokój w imię narodu. Młodzi ludzie, pełni życia, zapału i nadziei poświęcili całe swoje życie, aby...

A mnie się bardzo podobała ta nowela. Poruszyła mi serce i dała wiele do zrozumienia. Chwila odpoczynku, przeniesienia się w mentalność ludzi sprzed (ponad) wieku. Wiele pięknych cytatów. Polecam odprężyć się, czytając tę książkę w lesie. Polecam też otworzyć głowę! Wtedy czyta się znakomicie i przejmująco. Wybitna.

Lektura ta była dla mnie jedną z nudniejszych. Na całe szczęście jest po prostu krótka.

Dość patetyczne i bogoojczyźniane, ale ekokrytycznie interesujące spojrzenie na powstanie styczniowe.

Lubię sobie poczytać Elizę Orzeszkową. Serio.
Czy to obciach? Nie wiem. Myślę, że niektóre "pisarki" mogłyby się od niej czegoś nauczyć...

"Nieszczęsny ród, zewsząd w ciele swym i w duchu swym zagrożony, którego synowie nawzajem ciałom i duchom swoim grożą! O! Kiedyż będzie inaczej? Czy kiedykolwiek będzie inaczej? Dlaczegóż nie urodziłem się w tej porze późnej, gdy świat...

Bardzo dobra nowelka. Dobrze napisana a postacie są ciekawe. Była na tyle krótka, że nie mogę nic więcej o niej powiedzieć.

2019

163/2020 (A)