Tajemnica Abigel

Wydawnictwo Iskry
1977-01-01
1977-01-01
Alicja Mazurkiewicz

Magda Szabo zachwyca przede wszystkim prostym, ale wyrazistym stylem, dzięki któremu wciąga czytelnika w, wydawałoby się, nudny i powtarzalny świat szkolnej rzeczywistości. Na tym polega siła dobrego pióra. Niby nic wielkiego się nie dzieje, akcja nie przeskakuje z jednego wątku na drugi, a nie sposób się oderwać od lektury.

Dawno temu widziałam serial, wywarł na mnie wówczas duże wrażenie. Pamiętałam fabułę, a to przecież kilkadziesiąt lat. Potem chodziłam do podobnej szkoły acz nie protestanckiej, więc nie tak rygorystycznej.
Do tego jest oczywiście wątek wojenny i uniwersalne prawdy że nie wszystko złoto co się świeci.
Duży sentyment i wysoka ocena. Językowo książka jest interesująca a lektorka, w tym przypadku, bardzo dobrze dobrana.

Duży sentyment i wysoka ocena. Językowo książka jest interesująca a...

,, Tajemnica Abigel'' węgierskiej pisarki Magdy Szabo to książka dla młodzieży. Generalnie ja nie czytam młodzieżówek, współczesne niestety nie przekazują młodemu pokoleniu zbyt wielu wartości ale z książką Szabo jest inaczej . ,,Tajemnica Abigel'' napisana była w 1970 roku i wciąż pamiętam serial który z ekscytacją oglądałam lata temu .Teraz wpadła mi w ręce książka i powiem szczerze,że pomimo upływu lat ta historia nadal bardzo mi podoba. Główna bohaterka Georginia Vitay córka generała opuszcza ogarnięty wojną Budapeszt aby uczyć się w surowej ,kalwińskiej szkole- pensji Matuli. W szkolnym ogrodzie stoi tajemniczy posąg kobiety z dzbanem, nazwany przez uczennice Abigel. Posąg ponoć pomaga dziewczętom rozwiązywać ich kłopoty, wystarczy wrzucić karteczkę z prośbą do dzbanka. Z prawdziwą przyjemnością śledziłam przygody Giny, Piroski Tormy, Marii Kis. Nie jest to jednak tylko opowieść o dorastających panienkach z pensji, trwa II wojna światowa a ojciec Giny działa w ruchu oporu. Wojna jest bezpośrednią przyczyną odesłania Georginy na pensję . Dlaczego? Kim naprawdę są Mici Horn, profesor Konig czy porucznik Ferenc Kuncz, a przede wszystkim kto kryje się pod postacią Abigel ? to już musicie sami przeczytać. Wg mnie lekka, wciągająca i świetna książka

Akcja powieści rozgrywa się w latach 1943-1944 na Węgrzech. Główna bohaterka, Gina Vitay, jest beztroską i wesołą dziewczyną, która pewnego dnia za sprawą swojego ojca, generała Vitay, zostaje wysłana na odciętą od świata pensję dla dziewcząt. Tu pod wpływem przeżyć wojennych zmienia się w dojrzałą i mądrą młodą kobietę. Przewodnią rolę w książce odgrywa posąg Abigel, czyli figura kobiety stojąca w ogrodzie należącym do pensji. Tajemnica Abigel zostaje wyjaśniona na ostatnich stronach powieści.
Książkę czyta się bardzo szybko, akcja jest wartka, mimo że nie pędzi w zawrotnym tempie. Bohaterowie wyraziście scharakteryzowani, język plastyczny. Powieść warta przeczytania

Przypomniały mi się dawne czasy, gdy oglądałam serial. Miał w sobie coś magicznego, przyciągającego.
I po tylu latach nagle postanowiłam poznać książkę. Na pewno inaczej ją odbieram niż wtedy gdy byłam nastolatką, ale nadal ten klimat pozostał.
W tle wojna a tu cichy zamknięty świat pensji, jednocześnie tętniący potajemnym życiem jego uczennic, sekretami nauczycieli i dobrocią Abigel.
Surowość pensji a jednocześnie wrażliwość i dobro przenikające gdzieś przez te mury. System wartości, którego trudno szukać wśród dzisiejszej młodzieży.
Słuchałam audiobooka wspaniale przeczytanego przez Annę Nehrebecką.

142/180/2022
Wyzwanie LC wrzesień 2022 – Szkoła / Nauczyciel / Uczeń
Jakaż to powieść piękna! Jak zwykle o uczuciach, konfliktach, przyjaźniach, a poza tym, jak na Magdę Szabó, dzieję się, oj dzieje! Akcja dzieje się na przełomie 1943 i 1944 roku, wojna najpierw jest gdzieś daleko, ale przybliża się do naszych bohaterów. Smutna to momentami powieść i melancholijna, bo przemijanie się w niej nieraz pojawia, ale jaka jednak optymistyczna!

142/180/2022
Wyzwanie LC wrzesień 2022 – Szkoła / Nauczyciel / Uczeń

Jak chyba większość czytelników, pokochałam Abigél przez serial oglądany w dzieciństwie. Był świetny, a dziewczynka grająca Ginę prześliczna. Książka Szabó już takiego wrażenia na mnie nie zrobiła, przynajmniej teraz podczas powtórnej lektury AD 2022 - być może jestem ciut przystara na historię o nastolatkach w internacie. Tym niemniej bardzo polecam: jest ciekawa, dobrze napisana, a osadzenie jej na Węgrzech interesujące ze względu na zupełnie inną historię tego kraju podczas II wojny - tam zdrajcą był ten, kto nie popierał hitlerowskich Niemiec.

Ojciec nastoletniej Giny wysyła córkę na kalwińską pensję, gdzie panują rygorystyczne zasady, których bohaterka nie zamierza przestrzegać. Wszystko za sprawą widma II wojny światowej, wyciągającego swe szpony w kierunku Węgier, o czym dziewczynka nie ma zielonego pojęcia. Tak w skrócie przedstawia się fabuła powieści Magdy Szabó, pokochanej przeze mnie za sprawą „Zamkniętych Drzwi”, a miłość do której wzrosła po przeczytaniu „Tajemnicy Abigél”, w założeniu kierowanej do młodszego czytelnika, choć tak naprawdę do każdego, kto wierzy w uniwersalne wartości, a nade wszystko wzrusza się na myśl o dobroci serca innych ludzi, czego czasami nie potrafimy lub nie chcemy dostrzec. Magda Szabó stworzyła wielowątkową, a zarazem spójną historię z wyrazistymi bohaterami i nieoczekiwanymi zwrotami akcji, co z jednej strony utwierdzić ma nastoletnich odbiorców w przekonaniu o złożoności świata oraz jego problemów, a z drugiej udowodnić dorosłym, że nie zawsze mają rację. Rację przyznać jednak należy ojcu Giny - generałowi Vitay, człowiekowi o wyjątkowej przezorności, który niczym duch zjawia się u córki w najmniej oczekiwanych momentach, by uświadomić jej, że znienawidzona kalwińska pensja nie jest więzieniem, lecz schronem, co pełne rozgoryczenia i egoizmu dziecko nie chce przyjąć do wiadomości. Gina, z perspektywy której poznajemy otaczającą ją rzeczywistość, to bohaterka stale dojrzewająca, powierzająca swój los tytułowej Abigél, będącej dla dorosłych niczym innym jak posadowionym w ogrodzie posągiem, zaś w oczach matulanek powierniczką ich największych sekretów, a także wybawicielką ze wszelkiej opresji. Ustalenie tożsamości tego, kto za nią się kryje to klucz do zrozumienia całej powieści. „Tajemnica Abigél” jest książką ponadczasową, sięgająca do tych najprostszych z ludzkich uczuć, dzięki czemu można odnieść wrażenie, że nakreślona nią opowieść dzieje się tu i teraz, mimo że II wojna światowa dawno się skończyła. Czytajcie. Wzruszajcie się. Urońcie wiele łez, za co Gina, generał Vitay i sama Abigél będą Wam dozgonnie wdzięczni.

Miło powrócić do historii z mojego dzieciństwa. Tym razem w postaci audiobooka, bardzo dobrze przeczytanego przez Annę Nehrebecką.

Nie spodziewałam się, że wzruszę się na tej książce, a jednak. Połączenie rzeczywistości na pensji i rzeczywistości wojny stworzyło coś, co czytało się bardzo dobrze i co na długo zostało mi w pamięci. Starsza młodzież może się trochę wynudzić, jednak gdy przymknie się oko na styl pisania, to można naprawdę się zaskoczyć, czytając tę książkę. Polecam bardzo

• Dzieciństwo