Bankier mafii

2013-02-06
9788376420691
Kamil Lesiew
literatura amerykańska

Nieprawdopodobna historia - nie ma nic łatwiejszego jak bycie bankierem mafii :),ale dobrze mi się czytało...
POLECAM

POLECAM

Hej!
To dobra książka do poczytania, nie nabrania wiedzy. Jest przyjemnie napisana, bardzo mocno osadzona w osobie autora, skupia się na jego doświadczeniach co jest miłe pod względem percepcji autentyczności. Osoby szukające podręcznika dla swoich pomysłów raczej się zawiodą ;)

Hej!

W sam raz na prezent - bankier 1 klasa.

W sam raz na prezent - bankier 1 klasa.

Książka miła choć bez szału. Kilka ciekawych momentów i śmiesznych sytuacji. Lekko się czyta.

dałem opinie 8/10, rewelacyjna książka. bardzo fajnie opisany rynek przemytu i obrotu narkotyków. Jak ludzie główkowali w latach 70' lub 80' i jak cała "machina" działała. Książka to opis postaci i ich przygód codziennych na różnych szczeblach przemytu, od szefów, pośerdników po zwykłych przemytników. Jest tak luźno napisana i przyjaźnie, że przyjemnie się ją czyta i nie ciągnie się akcja. Jest oprócz obrotu narkotytkowego świadka działania antynarkotykowe i jak policja uczyła się z tym walczyć. Polecam też Kokainowi Kowboje, szeroko znani w tamtych latach ale to już bardziej krwawa jatka. W książce "Bankier Mafii" jest raczej cały proceder bez przemocy, mimo to akcja jest wartka.

Niby to na faktach, forma pisana jak powieść. Oczekiwałam więcej, nie jest to moja pierwsza pozycja w temacie mafii, ale pierwsza która tak mało wniosła wiedzy o tym zjawisku. Ostatnia strona, aż śmiechu warta. Cóż niby główna postać/autor zmienił swoje życie i wpadł po uszy. Ale wszystko to takie nonszalanckie. Przeczytałam, nie wrócę i odradzam. Jeśli ktoś ma w kolejce książkę o podobnym charakterze, to lepiej tę ominąć i iść dalej.

Wciągająca lektura o zaskakujących historiach. Ciężko uwierzyć w niektóre wydarzenia. Można odnieść wrażenie, że to zmyślona historia, chociaż trzeba mieć na uwadze, że książka jest osadzona w latach osiemdziesiątych 20. wieku. Myślę, że dziś też coś podobnego się dzieje, ale na innych zasadach. Osobiście polecam fanom nieprawdopodobnych historii, które nie są fikcją.

Książka miła i przyjemnaw czytaniu fajnie opowiedziana historia człowieka który wbrew swoim winom i wypranym setkom milionów jak wynika z książki tak bardzo się nie dorobił (w co za bardzo nie chce mi się wierzyć...) ogólnie książka fajna przyjemna do czytania polecam.
p.s kojarzy mi się z filmem Złap mnie jeśli potrafisz :))

p.s kojarzy mi się z filmem Złap mnie jeśli potrafisz :))

Wspomnienia prawnika z Miami pracującego dla mafii. Facet walczył w Wietnamie, a po powrocie z wojny rzucił się w wir wielkomiejskiego życia końca lat siedemdziesiątych: seks, dragi i rock and roll. Wtedy, jak pisze, w Miami wszyscy wciągali kokainę i palili trawkę: bankierzy, prawnicy, businessmani i inni. A ci, co dostarczali towar, zarabiali miliony. Zadaniem naszego bohatera, dosyć sprytnego prawnika, było wyczyszczenie owych milionów, a później przelanie ich na konta w szacownych amerykańskich bankach. Robił to z dużym sprytem, w książce szczegółowo opisuje różne metody prania pieniędzy, i to jest może najciekawsze.

Ciekawe jest jego uzasadnienie swojej aktywności: „Widziałem w handlu narkotykami przestępstwo bez ofiar, a wysiłki rządu zmierzające do rozprawienia się z tym kwitnącym biznesem odbierałem jako naruszenie prawa do życia wedle uznania.” Poza tym pisze, że pierwsze miliony wyprał dla zgrywy, żeby pomóc przyjacielowi, już mu wierzę! Gość robi z siebie prawnika-filantropa, tacy nie występują w przyrodzie.

Z drugiej strony facet to ryzykant, np. systematycznie przewozi samolotem rejsowym z Miami na Karaiby setki tysięcy dolarów ukrytych w torbie, czyli jest zwyczajnym przemytnikiem. Gdyby go złapano, poszedłby na długie lata do ciupy. Pisze, że robił to dla dreszczyku emocji, dla przeżycia ładunku adrenaliny. Może i tak... W pewnym momencie do tego stopnia traci samokontrolę, że przyjmuje od przemytników jako zapłatę pół kilo kokainy i tygodniami trzyma ją w domu. Za coś takiego idzie się w Stanach do więzienia na 15 lat.

W czasie lektury czułem narastającą irytację osobą narratora. Skądinąd inteligentny facet ćpa, zdradza partnerkę, staje się regularnym przestępcą, kompletnie ignorując prawne i moralne skutki swego postępowania, liczy się tylko kasa i używanie życia. A gdy zostaje osaczony przez organy ścigania, to nie waha się wydać swoich kumpli w brudnych interesach (zresztą oni nie pozostają dłużni). W tym światku lojalność i przyjaźń są niczym, każdy każdego zdradza przy najmniejszej okazji.

A kiedy wreszcie trafia do więzienia, to kolejna żona błyskawicznie się z nim rozwodzi (to jakoś nie dziwi),a on za denuncjację swoich kumpli załatwia sobie znaczne skrócenie kary. A potem jeździ po kraju z wykładami dla policjantów i prawników: mówi o metodach nielegalnego prania pieniędzy. W ten sposób robi z siebie porządnego człowieka (we własnych oczach). Wyjątkowo nieciekawa postać.

Książka jest dość interesująca, ale za dużo tam koncentracji narratora na własnej osobie i samowybielania, doczytałem do końca z dużym trudem.

Wspomnienia prawnika zajmującego się praniem pieniędzy z handlu narkotykami w latach 70. i 80. Szczegółowo opisane są metody legalizacji milionowych dochodów z nielegalnych transakcji. Postać bohatera wzbudza narastającą irytację: to inteligentny, ale bardzo cyniczny człowiek, wmawiający sobie, że nie robi nic złego (a robił wiele złego). Rzecz ciekawa, ale bez przepychu....

42 / 2017

42 / 2017

• Thriller/sensacja/kryminał

Dodaj cytat z książki Bankier mafii