Życie jest snem

Okładka książki Życie jest snem Pedro Calderón de la Barca
Okładka książki Życie jest snem
Pedro Calderón de la Barca Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Seria z Maską utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Seria z Maską
La vida es sueño
Państwowy Instytut Wydawniczy
1971-01-01
1971-01-01
Jarosław Marek Rymkiewicz
literatura XVII wieku dramat hiszpański

w polsce, czyli nigdzie ale dwieście lat wcześniej... ta IMITACJA rymkiewicza na biały wiersz wspaniała, a sama fabuła mogłaby chyba trwać i trwać

2047

Dość klasyczna historia, ale z polskim akcentem! Choć w tej kategorii wolę Ubu Króla :))

na zajęcia

na zajęcia

Kompleksowo złożone dzieło o odległej krainie- Polsce.

Kompleksowo złożone dzieło o odległej krainie- Polsce.

Kolejny klasyk na mojej półce, a raczej kolejny pisany wierszem tytuł który wymęczyłam bo jak zacznę coś czytać to musze skończyć bez względu na to jak bardzo nudna albo zła byłaby to literatura. Nie był ona znowu jakaś najgorsza, ale niesamowicie mnie wynudziła.

Yyyy chciałam coś z klasyki, to mam klasykę. Ktoś inny pewnie przy zerknięciu na pierwszą stronę zostawiłby to dzieło w cholerę! Nie ja! Skoro zaczęłam to czytać i mój wzrok przewędrował przez kilka wersów, no to musiałam dokończyć. Już tak mam. Totalnie nie wiem, o czym była ta książka. Czytałam ten wierszem pisany szit i upajałam się pięknymi słowami. Nie zwracałam uwagi na treść i nawet nie starałam się jej zrozumieć, po kilku stronach. NIE POLECAM, ZOSTAWCIE TO W SPOKOJU.

Wymęczyło mnie to dzieło, ciężko było wczuć się w akcję. Za jakiś czas powrócę jeszcze raz.

Z tymi wybitnymi dziełami z minionych epok, bywa tak, że nie są "strawne" dla współczesnych młodych czytelników. Tak będzie pewnie i tym razem (a ten utwór znalazł się na liście lektur, w ostatniej klasie liceum). Nie przepadam za dramatami, nie przemawiają do mnie te pompatyczne dialogi. Tutaj pewnym novum jest fakt, że fatum ostatecznie nie determinuje losu bohatera. Mamy też do czynienia z nieobyczajnością (dziecko ze związku pozamałżeńskiego),ale i tak wszystko podporządkowane jest tytułowemu motywowi życia jako snu. Do tego dochodzi oczywiście rola moralizatorska tragedii. Choć dostrzegam nowatorstwo dramatu, fabuła przypomina trochę telenowelę. W końcu autor był Hiszpanem. :)

To nie tradycyjny przekład, a Rymkiewiczowska imitacja Calderona wydana po raz pierwszy 1971r. Cóż to znaczy wyjaśnia Rymkiewicz w krótkim eseju „Co to jest imitacja?”. Imitacja polega na „uczynieniu języka czasu minionego językiem naszego ≪wiecznego teraz≫”, czyli na ponownym odkryciu dla czytelnika aktualności dzieła. Jakkolwiek mało precyzyjnie by to brzmiało, sama imitacja brzmi i czyta się świetnie. Dialogi nie pozbawione stylizacji (ale bez archaizowania) i filozoficzno-poetyckich treści płyną naturalnie i lekko. Doskonale to współgra z widmowością świata przedstawionego. Polska (miejsce akcji),kraina zdecydowanie bardziej mityczna niż historyczna, to w sztuce Calderona pole bitwy toczonej między wolną wolą i przeznaczeniem. Fatalizm losu zderza się tu z oporem jednostki a humor z gorzką refleksją dotyczącą z nieoczywistych konsekwencji indywidualnych wyborów. A finał pokazuje, że sny (te dobre i te koszmarne) ludzi żyjących przeszło 350 lat temu nie różnią się specjalnie od naszych.

Król Bazyli uwalnia pomimo złych przepowiedni następcę tronu.

Król Bazyli uwalnia pomimo złych przepowiedni następcę tronu.

• Dramat
  • Literatura hiszpańska