Tajemnica Sittaford

Agatha Christie Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Biblioteczka Konesera kryminał, sensacja, thriller
The Sittaford Mystery
kryminał, sensacja, thriller
Maria A. Biernacka
Biblioteczka Konesera
Agatha Christie kryminał

Czytał mi Krzysztof Gosztyła. Dla miłośników gatunku jak najbardziej.

Na półkach: , , , ,

Agatha Christie w interpretacji Krzysztofa Gosztyły.
Czy może być lepsze połączenie?

Bardzo przyjemny czytelniczy deser.
Polecam.

Zima, zamieć, seans spirytystyczny, "O hej, nie żyję!"... czekaj, co?!

Martwy kapitan, bałagan w pokoju, ślady włamania i osądzony o to wszystko krewniak, który ostatni widział go żywego.

Co ma zrobić kobieta, której ukochany został oskarżony o morderstwo? Odnaleźć prawdziwego mordercę, rzecz jasna.

Wybrałem ten tytuł z dwóch powodów: wątku nadprzyrodzonego oraz zimowego osadzenia akcji. Od tego pierwszego rozpoczyna się cała książka, nadaje jej on bieg wydarzeń, ale zaraz potem właściwie kończy się, nie wzbogacając klimatu całości o jakąś mroczność. Drugi powód też wyczerpuje się już na pierwszych stronach – zawieja śnieżna jest, czuć nawet chłód, ale wkrótce śniegi...

Klasyka gatunku. I choć nie ma ani Herkulesa Poirot ani genialnej Panny Marple to książka wciąga, jak większość książek Królowej kryminałów.

Jak zwykle było ciekawie... Choć akurat w przypadku tej książki.... serial wypadł ciekawiej... a przebieg historii został troszkę zmieniony moim zdaniem na korzyść.

Lekka, przyjemna i na pewno nie jest to jedna z lepszych książek Agathy Christie. Przede wszystkim mamy tu do czynienia z trochę przewidywalną książką, która na początku de facto daje nam odpowiedzi, a później stara się nas od nich odciągnąć. Na parę pytań odpowiedzi nie dostałam, ewentualnie sama coś nad interpretowałam. Nie mniej, przyjemna lekturka na jeden wieczór, ale...

Znam tę książkę pod innym tytułem: "Tajemnica wirującego stolika"

Akcja rozpoczyna się od seansu spirytystycznego, podczas którego padają zaskakujące słowa. W sąsiedniej posiadłości ginie kapitan Trevelyan. Aresztowany zostaje jego siostrzeniec. Jego narzeczona nie wierzy, że on jest zdolny do morderstwa i prowadzi śledztwo na własna rękę. Finał jest zaskakujący. Polecam.

Kolejny dobry kryminał Christie. Trzyma poziom!

2 157
  • Agatha Christie