Milcząca dziewczyna

Okładka książki Milcząca dziewczyna Tess Gerritsen
Okładka książki Milcząca dziewczyna
Tess Gerritsen Wydawnictwo: Albatros Cykl: Rizzoli/Isles (tom 9) kryminał, sensacja, thriller
Rizzoli/Isles (tom 9)
The Silent Girl
Albatros
2012-01-01
2012-01-01
Anna Jęczmyk

Czternaście nocy Margaret Atwood, Jo...
Okładka książki Studentka Gary Braver, Tess Gerritsen
Studentka Gary Braver, Tess G...

Całkiem niezły, starannie napisany kryminał. Podoba mi się drobiazgowość, z jaką autorka opisuje procedury, pracę specjalistów i wplata różne ciekawostki. Postaci też interesujące i wiarygodne, kawał dobrej roboty literackiej. W dodatku niemal każda postać budzi sympatię, choć są zupełnie różne. Oczywiście pomijam złoli. Jedyne moje zastrzeżenia to właśnie kwestia rozwiązania fabuły, szykowałam się na jakiś inny płot twist. A no i ostatnia scenka mnie rozbawiła, a chyba nie tak miało być. Skojarzyło mi się ze Scooby-Doo.

Kolejny tom znakomitej serii. Czytało się bardzo dobrze. W opisywanej sprawie wszystko współgrało.
Ale! Trochę brakuje mi ,,konsekwencji psychologicznych" u głównych bohaterek. Rizzoli i Isles przezyły przez ostatnie tomy mnóstwo traumatycznych(!) rzeczy, a czasem jest tylko o tym wspomniane w następnym tomie... Niby to ma jakiś wpływ na bohaterki, ale moim zdaniem zbyt mały.

Początkiem opowieści są zwłoki młodej dziewczyny znalezione na dachu domu w bostońskiej dzielnicy Chinatown. Są niemal całkowicie pozbawione głowy, odciętej jednym, chirurgicznie precyzyjnym cięciem, co musi wzbudzać szczególne zainteresowanie nie tylko detektyw Jane Rizzoli, również doktor Maury Isles, zwłaszcza że obok leży odcięta w podobny sposób dłoń.

Tropy prowadzą do strzelaniny, do jakiej doszło w knajpie Czerwony Feniks mieszczącej się w tym samym budynku dziewiętnaście lat wcześniej, do rodzin poległych wówczas śmiertelnych ofiar, a także do śledczych, którzy się wtedy tamtą zbrodnią zajmowali. Zagadek przybywa, największa wiąże się ze zniknięciem młodych dziewcząt w różny sposób powiązanych z inwigilowanym przez policję środowiskiem. Ginie emerytowany detektyw, który prawdopodobnie był bliski rozwikłania tej tajemnicy. Badając nieliczne materialne ślady życia omal nie traci Rizzoli, a sposób jej ocalenia zmusza ją do zagłębienia się w świat chińskich mitów i podań.

Ale oczywiście okazuje się, że Małpi Król nie jest ani zbrodniarzem, ani mścicielem. W obydwu tych rolach występują zwykli śmiertelnicy. Jednak sięgnięcie przez Tess Gerritsen do zrębów kulturowej chińskiej mitologii, przekazanych jej przez matkę, nadaje powieści unikalny klimat. Ponadto do grona znajomych z poprzednich tomów serii dołączają co najmniej trzy godne uwagi postaci: przede wszystkim charyzmatyczna Iris Fang, która przed laty straciła córkę i męża, oraz młodziutka mistrzyni walk Bella Li i młody detektyw Johnny Tam, który być może na stałe dołączy do ekipy policyjnej Jane Rizzoli.

Z tych powodów, mimo pewnych dłużyzn i nie najlepszej interpretacji audiobooka przez Annę Dereszowską, powieść znowu wywarła na mnie duże wrażenie.

Tropy prowadzą...

Autorka opowiada historię o swoich korzeniach. Z mitu zrodził się pomysł na ten kryminał, gdzie kobiety są mistrzyniami sztuk walki, wiekowa szabla zadaje precyzyjnie śmierć, a zbrodnia sprzed lat musi być wyjaśniona w imię honoru ojca. Do końca nie wiadomo, o co chodzi z tymi dziewczynkami, a potem jakoś tak niby się klei, ale nie do końca. Mimo tego i tak bardzo dobrze się to czyta.

"Milcząca dziewczyna" to książka, która wciągnęła mnie od pierwszych stron, choć na początku byłam do niej sceptycznie nastawiona, bo nie przepadam za wątkami azjatyckimi. Tu jednak wszystko ma sens i nic nie jest takie, jak wydaje się na początku.

Bardzo ciekawa, wciągająca intryga, karty odkrywane powolutku, ciekawe dawne mity i stworzenia, które nie powinny istnieć. Czytało się szybko, ale z uwagą. Pod koniec zaczęłam się już domyślać, o co w tym wszystkim chodzi i faktycznie moje trafy się sprawdziły, ale nie zepsuło mi to jakoś szczególnie radości z czytania i odkrywania intrygi.

Bohaterowie zostali przedstawieni dość ciekawie, choć detektyw Rizzoli nie za bardzo wzbudziła moją sympatię ani w śledztwie, ani w relacjach prywatnych z mężem czy z matką. Szczególnie właśnie jej podejście do matki zirytowało mnie mocno, ale z drugiej strony nie wiedziałam, że ta książka jest częścią cyklu i że to już któryś tom, więc może gdzieś w poprzednich znajduje się wyjaśnienie tej sprawy.

Styl autorki spodobał mi się na tyle, że mam ochotę sięgnąć po wcześniejsze książki cyklu. Mam nadzieję, że będą one dostępne w mojej bibliotece.

Zamysł kryminału oraz intryga ciekawa i wciągająca. Jest tutaj dużo interesujących faktów historycznych i legend. Efekt psują jak zwykle zbędne dialogi i niektóre zbędne przemyślenia bohaterów często wielokrotnie powtarzane lub znane z poprzednich części. Tym razem przesłuchałam audiobook i zepsuło mi to całokształt. Modulacja głosu lektorki jest koszmarna. Albo mówi szeptem, albo się wydziera. Trzeba cały czas robić głośniej albo ciszej, nawet jeśli siedzisz i się nie ruszasz odbiór jest niemożliwy. Szczególnie kłopotliwe jest słuchanie tego w samochodzie, bo połowy nie słychać. Głos lektorki zbyt miękki, monotonny i nieciekawy. Może na książki dla dzieci by było Ok. Mam nadzieję, że już na nią nie trafię.

Zdaję sobie sprawę ,że pierwsze tomy cyklu z Rizzoli i Isles są bardzo dobre [ z późniejszymi już bywa różnie] . Mówi mi to rozum i setki przeczytanych thillerów . Jednak prawdziwy sentyment czuję dopiero do " Milczącej dziewczyny" . Kojarzy mi się z jednym z moich ulubionych filmów - "Chinatown" Polańskiego , z "Wejściem smoka" Brusa Lee , z " Przyczajonym tygrysem , ukrytym smokiem" . To bardzo luźne powiązania , ale każdy z tych filmów wiąże się w mojej pamięci z miłymi wspomnieniami. Ktoś kto takich wspomnień nie ma może zauważyć ,że akcja jest niezbyt realistyczna. To prawda , ale to mi nie przeszkadza.
Autorka jest z pochodzenia Chinką i mam wrażenie , że włożyła serce w pisanie tej książki. Życzę miłego czytania.
PS. Opuściłam poprzedni tom i teraz nie muszę go już czytać , bo w tej książce jest tyle nawiązań , że z grubsza wiem co się wcześniej wydarzyło. Wygląda na to , że serię należy czytać po kolei.

Moim zdaniem jedna z lepszych części z serii Rizoli & Isles. Bardzo klimatyczna i zawierająca mnóstwo ciekawych faktów historycznych. Polecam!

Znaleziona odcięta dłoń, starożytna broń, dzielnica Chinatown oraz masakra w jednej restauracji 19 lat wcześniej. Co łączy to wszystko? Tego możemy się dowiedzieć tylko podczas lektury tej genialnej książki. Tess Gerritsen znowu serwuje nam solidną porcję wrażeń i zagadkę mrożąca krew w żyłach.

Jak zwykle, super. Cała seria o dr Isles i Rizolli jest świetna. Po prostu trzeba przeczytać.

• Tess Gerritsen
  • Thriller/sensacja/kryminał