rozwińzwiń

Wycieczki balonem: Gawędy z pretekstem. Nr 2

Okładka książki Wycieczki balonem: Gawędy z pretekstem. Nr 2 Stanisław Zieliński
Okładka książki Wycieczki balonem: Gawędy z pretekstem. Nr 2
Stanisław Zieliński Wydawnictwo: Czytelnik Cykl: Wycieczki balonem (tom 2) publicystyka literacka, eseje
405 str. 6 godz. 45 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Cykl:
Wycieczki balonem (tom 2)
Wydawnictwo:
Czytelnik
Data wydania:
1964-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1964-01-01
Liczba stron:
405
Czas czytania
6 godz. 45 min.
Język:
polski
Średnia ocen

6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
2729
611

Na półkach: ,

Drugie "Wycieczki balonem" to specyficzna książka, która dziś zadowoli już chyba tylko miłośników literackich wykopków. Jest to bowiem zbiór drukowanych uprzednio w "Nowych Książkach" ni to recenzji, ni to gawęd dotyczących ukazujących się na rynku książek. Forma tych gawęd jest o tyle ciekawa, że prócz ogólnej opinii na temat konkretnej książki, dostajemy też trochę refleksji okołotematycznych, własnych wspominków związanych z autorem czy zjawiskiem, a całość kraszą spore wyimki z opisywanych woluminów. Dzięki temu możemy wyrobić sobie własne zdanie na temat każdej opisanej książki i świadomie zdecydować, czy chcemy się z nią bliżej zapoznać.

A jest tu spory rozrzut, mamy bowiem prozę, reportaże, felietony, wspomnienia czy nawet opracowania historyczne. Część z opisywanych książek przetrwała próbę czasu i wciąż gdzieś tam plącze się po rynku, jak choćby "Złota gałąź" Frazera czy różne kawałki Kapuścińskiego bądź Lema, część - głównie rodzimej prozy - słusznie popadła w zapomnienie, dziś już nie mając raczej nic do zaoferowania, ale trafiają się tam perełki, po których słuch zaginął niesłusznie, jak choćby "Od Węgrowa do Opatowa" Eligiusza Kozłowskiego, opisujące ze swadą szereg potyczek powstania styczniowego z podanego w tytule rejonu, "Jaki masz pseudonim?" Joanny Żwirskiej, czyli pamiętnik łączniczki z okupacyjnej Warszawy, czy na przykład "Byłem tam z kamerą" Jana Skarbka-Malczewskiego, wspominającego międzywojenne przygody zawodowe fotoreportera i operatora filmowego.

Znaleźć więc w książce można sporo frajdy, ale jednocześnie podczas lektury ma się uporczywą świadomość obcowania z pewnego rodzaju dinozaurem, który zastygł w zamierzchłej epoce i jest już obecnie średnio strawny, między innymi ze względu na poruszanie wielu spraw, które nie budzą dziś praktycznie żadnego echa. Za plus należy na pewno poczytać, że autor nie rozpływa się (zbyt często) nad chłopstwem i ludową Polską, a także potrafi wtrącić kilka groszy zahaczających o przedwojenne Kresy, ale z kolei impresje na temat krajowych powieści i opowiadań jakoś nie porywają, a część wywodów niekoniecznie budzi większe zaciekawienie.

Książka jest więc przydatna - przynajmniej dla niektórych - ale nie jestem pewien, czy sięgnę po inne tomy. A przypomnę, że od 1962 do 1978 ukazało się ich łącznie sześć.

Drugie "Wycieczki balonem" to specyficzna książka, która dziś zadowoli już chyba tylko miłośników literackich wykopków. Jest to bowiem zbiór drukowanych uprzednio w "Nowych Książkach" ni to recenzji, ni to gawęd dotyczących ukazujących się na rynku książek. Forma tych gawęd jest o tyle ciekawa, że prócz ogólnej opinii na temat konkretnej książki, dostajemy też trochę...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    2
  • Chcę przeczytać
    1
  • Posiadam
    1
  • Wyproszone z domu
    1

Cytaty

Więcej
Stanisław Zieliński Wycieczki balonem: Gawędy z pretekstem. Nr 2 Zobacz więcej
Stanisław Zieliński Wycieczki balonem: Gawędy z pretekstem. Nr 2 Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także