rozwińzwiń

Murena: Z piasku i krwi

Okładka książki Murena: Z piasku i krwi Philippe Delaby, Jean Dufaux
Okładka książki Murena: Z piasku i krwi
Philippe DelabyJean Dufaux Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: Murena (tom 2) komiksy
50 str. 50 min.
Kategoria:
komiksy
Cykl:
Murena (tom 2)
Tytuł oryginału:
De sable et de sang
Wydawnictwo:
Egmont Polska
Data wydania:
2002-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2002-01-01
Liczba stron:
50
Czas czytania
50 min.
Język:
polski
ISBN:
8323713588
Tłumacz:
Maria Mosiewicz-Szrejter
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Skarga Utraconych Ziem: Sudenneowie 2 - Aylissa Jean Dufaux, Paul Teng
Ocena 0,0
Skarga Utracon... Jean Dufaux, Paul T...
Okładka książki Dom Usherów Jaime Calderón, Jean Dufaux
Ocena 6,9
Dom Usherów Jaime Calderón, Jea...
Okładka książki Dwie Maski Jean Dufaux, Martin Jamar
Ocena 7,8
Dwie Maski Jean Dufaux, Martin...
Okładka książki Skarga Utraconych Ziem: Sudenneowie 1 - Lord Heron Jean Dufaux, Paul Teng
Ocena 7,7
Skarga Utracon... Jean Dufaux, Paul T...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Skarga Utraconych Ziem: Sioban Jean Dufaux, Grzegorz Rosiński
Ocena 7,0
Skarga Utracon... Jean Dufaux, Grzego...
Okładka książki Halloween Blues Zbigniew Kasprzak, Jean-Claude Smit-le-Bénédicte
Ocena 7,3
Halloween Blues Zbigniew Kasprzak, ...
Okładka książki Zemsta hrabiego Skarbka. Tom 2 - Serce z brązu Grzegorz Rosiński, Yves Sente
Ocena 7,5
Zemsta hrabieg... Grzegorz Rosiński,&...
Okładka książki XIII: Trzy srebrne zegarki Jean Van Hamme, William Vance
Ocena 7,0
XIII: Trzy sre... Jean Van Hamme, Wil...
Okładka książki Konkwistador. Tom 1 Jean Dufaux, Philippe Xavier
Ocena 6,2
Konkwistador. ... Jean Dufaux, Philip...

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
32 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1163
1136

Na półkach:

Drugi tom Mureny wydano dopiero dwa lata po premierze pierwszego, choć w całej serii zdarzały się o wiele dłuższe przestoje. Omawia on wydarzenia mające miejsce zaraz po osadzeniu Nerona na tronie Imperium i jego zatargach z przyrodnim Bratem Brytannikiem. Oczywiście tak jak poprzednio Dufaux rozmija się w wielu elementach z prawdą lub wykorzystuje fakty historyczna, nadal owiane pewną dozą tajemnicy, do nadania rumieńców całej intrydze. W cieniu tych wydarzeń krząta się Lucjusz Murena, stel blisko Cesarza, próbując rozwikłać zagadkę śmierci swej matki. Tajemnicę mogącą zagrozić stabilności Imperium.

Mimo sporej dawki fikcji, opartej w dużej mierze na plotkach, jakie przetrwały w pracach wieszczów po dziś dzień, Komiks nadal zawiera olbrzymi ładunek historii. Oczywiście nadal nie można tu mówić o dziele dokumentalnym, jednak Dufaux umiejętnie wykorzystał swoją wiedzę aby dać czytelnikom naprawdę świetnie skonstruowany thriller polityczny, nie pomijając przy tym najważniejszych dla tamtego okresu wydarzeń. Dzięki temu nie odczuwa się braku jednej z ważniejszych dla tamtych wydarzeń postaci, a mianowicie pierwszej żony Nerona - Oktawii. Scenarzysta nie zapomniał o niej się wypowiedzieć w przypisach oraz nawiązał do niej w samej historii tego albumu, jednocześnie tłumacząc dlaczego zdecydował się na taki zabieg. Tym samym wyszedł z tego obronną ręką, przynajmniej w moich oczach, choć nadal uważam, że można było w całość wpleść tą tragiczną, jakby nie patrzeć, bohaterkę.

O wiele ciekawiej wygląda przedstawienie relacji pomiędzy trójką głównych konkurentów do bycia władca absolutnym Imperium. Neronem, jego matką Agryppiną i młody Brytannikiem, wchodzącym powoli w dorosłość. Tutaj mamy prawdziwy pokaz gry dworskiej, zdrad i zawierania kruchych sojuszy. Buduje to w sposób rewelacyjny napięcie i zachęca tym samym czytelnika do szybszego pochłaniania komiksu. Finał zaś, mocno nawiązujący zresztą do prawdziwych wydarzeń, tylko podsyca apetyt na więcej. W tym tyglu knowań i podchodów świetnie prezentuje się postać Akte, młodej niewolnicy o porażającej urodzie, która przez wiele lat była kochanka Nerona. Dufaux dość wiernie oddał tą bohaterkę w swej historii jeśli idzie o charakter i oddanie Cesarzowi, choć mocno zmienił jej pochodzenie i to w jaki sposób ta dwójka się poznała.

Młody Murena ponownie zaś gra tutaj drugie skrzypce, jednak bardzo ważne dla całego utworu. Przewija się pomiędzy kolejnymi konszachtami dworskiej arystokracji, drążąc niewygodny temat zabójstwa swej matki. Doprowadza tym samym do uruchomienia łańcucha wydarzeń, które poważnie odciskają się piętnem na dworze Nerona. Szczególnie w relacji Cesarza z jego matką, kobieta nie uznającą sprzeciwu i chorobliwie ambitną. Wraz z Mureną na tym samym polu widnieją dwie inne ważne postacie - Pallas, który przestaje być użyteczny dla Cesarzowej oraz tajemnicza trucicielka, będąca na jej usługach. Ta druga postać przykuwa uwagę czytelnika od pierwszego tomu i osoba, która choć odrobinę zna historię tego okresu Imperium Rzymskiego powinna kojarzyć ją z Lokustą. Co prawda to imię nie pada w tym tomie, ale wszelkie przesłanki nie pozostawiają cienia wątpliwości o kogo chodzi.

Od strony rysunku zaszła drobna zmiana, którą jednak zauważy nawet laik. Mianowicie za kolory w tym tomie odpowiada Philippe Delaby, autor rysunków do całej serii, oraz Andre Benn, który zastąpił Dinę Kathelyn. Mimo że jego poprzedniczka bardzo dobrze wywiązała się z swej pracy, to jednak nowy duet lepiej oddał charakter opowieści. Widać to szczególnie w scenach nocnych, których jest tutaj naprawdę dużo. Delaby dodatkowo zadbał o jeszcze więcej szczegółów jakie umieścił na rysunkach. Tym samym wiernie oddał realia ulic Rzymu, zarówno dzielnic arystokracji jak i slumsów. Jego prace są na tyle szczegółowe, że w domu publicznym umieścił na jego ścianach sprośne rysunki, jakie faktycznie istniały w takich przybytkach. Jest to jeden z wielu dowodów jak wiele pracy oraz wysiłku rysownik włożył w swoje dzieło.

Drugi tom serii jest w praktyce płynnym rozwinięciem pierwszego i ukazaniem jak dworskie intrygi wpływały na los wielu osób. Od niewolników po Cesarza i jego najbliższych. Tytułowy bohater nadal pełni rolę, w pewnym sensie, obserwatora starającego się rozwikłać zagadkę morderstwa, jednak czytelnik ani przez chwilę o nim nie zapomina. Element mistyczny, czy też mitologiczny, jest tutaj mocno zaakcentowany, szczególnie w odniesieniu do Nerona, jednak występuje rzadziej niż poprzednio. Murena to świetna seria i drugi tom dowodzi, że im dalej tym czytelnik chce więcej, a jego apetyt zdaje się być stale niezaspokojony.

Drugi tom Mureny wydano dopiero dwa lata po premierze pierwszego, choć w całej serii zdarzały się o wiele dłuższe przestoje. Omawia on wydarzenia mające miejsce zaraz po osadzeniu Nerona na tronie Imperium i jego zatargach z przyrodnim Bratem Brytannikiem. Oczywiście tak jak poprzednio Dufaux rozmija się w wielu elementach z prawdą lub wykorzystuje fakty historyczna, nadal...

więcej Pokaż mimo to

avatar
566
438

Na półkach:

Jean Dufaux i Philippe Delaby powracają z drugim tomem historycznego komiksu z elementami fantasy, umieszczonego w czasach panowania cesarzy Klaudiusza i Nerona.

Jean Dufaux – belgijski scenarzysta komiksowy i dziennikarz piszący w języku francuskim. Urodził się w Nivoe we Flandrii Wschodniej. Od młodości zainteresowany kinematografią, ukończył studia artystyczne na Institut des arts de diffusion w Louvain-la-Neuve. Po studiach pracował jako dziennikarz „Ciné-Presse”. Pisał sztuki teatralne i scenariusze komiksowe. W końcu rozpoczął stałą współpracę z popularnym, francuskojęzycznym magazynem komiksowym "Tintin”. Jest autorem scenariuszy do niemal dwustu albumów. Jego komiksy tłumaczone są na wiele języków. Za swoją twórczość nagradzany był zarówno nagrodami branżowymi, jak i odznaczeniami państwowymi.

Philippe Delaby - belgijski artysta komiksowy. Urodził się w Tournai w Belgii. Philippe Delaby świetnie czuł się w tematyce historycznej, wymagającej ogromnego przygotowania ikonograficznego, a w dodatku ze swobodą i smakiem umiał opowiadać obrazami krwawe historie. Wyspecjalizował się w komiksach historycznych i udało mu się wnieść świeży oddech w skostniałą belgijską klasyczną szkołę komiksu historycznego, wylansowaną przez Jacquesa Martina. W 1980 roku wygrał konkurs komiksowy gazety "Journal de l'Escaut", przez co w nagrodę otrzymał kontrakt z wydawnictwem Lombard. Na początku lat dziewięćdziesiątych narysował swą pierwszą historię pełnometrażową: "Bran: Legenda zrodzona w porywach Północnego Wiatru" do scenariusza Jean-Luca Vernala. W 1993 roku wraz ze scenarzystą Lucem Delisse rozpoczął średniowieczną serię "Gwiazda Polarna". Cykl ten, planowany na siedem albumów, został wstrzymany po trzech, bo wydawca nie był zadowolony z młodego grafika, mającego zastąpić Philippe Delaby'ego, który właśnie wtedy rozpoczął pracę nad komiksem "Murena", jaki odniósł wielki sukces.

Młody Neron w końcu zdobywa władzę dzięki intrydze swojej matki. Jego przyjaciel, Lucjusz Murena, próbuje dowiedzieć się, kto stoi za mordem dokonanym na jego matce, Lolii Paulinie. Okazuje się, że wszystkie tropy wiodą do matki Nerona...

Komiks "Z piasku i krwi" to zaledwie druga odsłona serii "Murena", a Jean Dufaux już zaskakuje swoim scenariuszem, dokonując ważnych zmian w historii. Prezentują się one ciekawie, ale mogą mocno zawieść niektórych z odbiorców.

Cesarz Klaudiusz zmarł. Lucjus Ahenobarbus Neron ma zaledwie siedemnaście lat, ale jeśli uda mu się podporządkować sobie wojsko i senat stanie się panem świata. Oni są prawdziwą siłą cesarstwa, zdolną wnieś cesarza na tron, ale także go obalić. Lucjus Ahenobarbus Neron to jednak cesarz, którego stanowisko kupiono obietnicami i pieniędzmi, a one pozwalają także przekupić ludzi. Tak więc Agrypina pokonała wszelkie niedogodności. Świat znajduje się u jej stóp. Dosłownie. Ponieważ, choć to młodemu cesarzowi los podarował władzę, on sam jej nie pragnie. Chce czegoś innego, a raczej pewną osobę, Akte. Akte jest niewolnicę należącą do Marka Antoniusza Pallasa, sprzymierzeńca jego matki. Możliwe, że Agrypina niebawem przekona się, że za samodzielne władanie cesarstwem musi zapłacić cenę, na którą jej nie stać. Ponadto, istnieje jeszcze jeden problem, Brytanik To on, zgodnie z testamentem Klaudiusza jest prawowitym następcą tronu. Pozostaje też Lucjusz Murena. Młodzieniec nie zamierza pogrążać się w żałobie po śmierci swojej rodzicielki. Pragnie odnaleźć ludzi odpowiedzialnych za jej śmierć, a następnie się na nich zemścić.

Cesarz Lucjus Ahenobarbus Neron zasiadł na tronie 13 października 54 roku n.e. Początkowo nie interesował się polityką, a wszelkie decyzje podejmowane były przez jego nauczyciela, Lucjusza Anneusza Senekę, prefekta pretorianów, Sekstusa Afraniusza Burrusa oraz naturalnie jego matkę, Agrypinę. Sam cesarz wolał nocami wybierać się wraz z rówieśnikami na nocne harce oraz wdawać w bójki. Było to oczywiście zbieżne z celami jego rodzicielki, która chciała sama rządzić państwem.

Historia zawarta w albumie "Murena: Z piasku i krwi", do którego scenariusz napisał Jean Dufaux, skupia się jeszcze mocniej na cesarskiej rodzinie. W szczególności na triumfującym Lucjusu Ahenobarbusowi Nerononie, a także jego pogrążonemu w żałobie bracie, Brytaniku. Mniejszą, ale nadal istotną rolę ma do odegrania Agrypina. Za to rolę samego Lucjusza Mureny, Jean Dufaux ogranicza do koniecznego minimum. Zamiast tego postanowił rozwinąć wątek Akte, jednocześnie oddalając od Brytanika jego niewolnika, będącego jego ostatnim druhem. Co ciekawe na planszach komiksu Jean Dufaux nie znalazł miejsca dla Oktawii, małżonki Lucjusa Ahenobarbusa Nerona. Starsza siostra Brytanika, córka Klaudiusza, przeszła długą drogę, na której końcu nie czekało na nią szczęśliwe zakończenie. Zważając na to, że w jej tragicznej historii ważną rolę odegrała macocha, pojawienie się jej w komiksie stanowiło bezsprzeczną konieczność. Jednakże na planszach komiksu Lucjusz Anneusz Seneka i Sekstus Afraniusz Burrus też nie mają wielkich ról do odegrania. I choć Lucjusz Anneusz Seneka i Sekstus Afraniusz Burrus powinni się z czasem częściej ukazywać, prawie pewne jest to, że Oktawia zostanie pominięta. Okazuje się więc, że Jean Dufaux do swojej historii zamierza wprowadzić więcej zmian, niż można się tego spodziewać. I w sumie to może nawet dobrze. Zważając na to, że fabuła w drugiej odsłonie jest przewidywalna, a niektóre poczynania bohaterów nielogiczne, może nie pozostać nam nic innego, jak obserwować, jakich jeszcze przeinaczeń dopuści się autor scenariusza.

Pomimo że Jean Dufaux nie oferuje nam w obecnym albumie różnorodnej historii, prace jego współpracownika, Philippe Delaby, nie zawodzą naszych oczekiwań. Co prawda, na planszach komiksu nie brakuje scen prezentujących po prostu rozmawiających ze sobą postaci, bo właśnie na knowaniach opiera się ta część historii, co nie do końca pozwala mu w pełni ukazać swój talent. Na jego szczęście, jak również nasze, znaczna większość scen, ukazuje pełne rozmachu uroczystości, w których trakcie tłumnie bierze udział śmietanka towarzyska cesarstwa. Właśnie wówczas w pełni ukazuje się talent rysownika. Jego niebywała dbałość o szczegółowość tworzonych przez siebie obrazów przeszłości, realistyczność zgodna z historycznymi przekazami, zasługuje na uznanie. Tak samo, jak paleta kolorów wypełniająca plansze. W porównaniu z poprzednim albumem są one znacznie zimniejsze, co robi klimat opowieści o wiele mroczniejszym, wspaniale oddając jej nastój.

"Murena: Z piasku i krwi" autorstwa Jeana Dufauxa i Philippe'a Delaby'ego to jak na razie dobrze narysowana opowieść, która nie wywołuje większych emocji.

Jean Dufaux i Philippe Delaby powracają z drugim tomem historycznego komiksu z elementami fantasy, umieszczonego w czasach panowania cesarzy Klaudiusza i Nerona.

Jean Dufaux – belgijski scenarzysta komiksowy i dziennikarz piszący w języku francuskim. Urodził się w Nivoe we Flandrii Wschodniej. Od młodości zainteresowany kinematografią, ukończył studia artystyczne na...

więcej Pokaż mimo to

avatar
370
229

Na półkach: ,

Drugi tom utrzymuje wysoki poziom serii. Autor umiejętnie rozwija postacie a także niegłupio wprowadza nowe. Wyraźniejszy staje sie również tytułowy bohater, który staje sie przeciw wagą dla Nerona. Oczywiście rysunki w dalszym ciągu rewelacja.

Drugi tom utrzymuje wysoki poziom serii. Autor umiejętnie rozwija postacie a także niegłupio wprowadza nowe. Wyraźniejszy staje sie również tytułowy bohater, który staje sie przeciw wagą dla Nerona. Oczywiście rysunki w dalszym ciągu rewelacja.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    47
  • Posiadam
    15
  • Chcę przeczytać
    9
  • Komiksy
    8
  • Komiks
    1
  • Ulubione
    1
  • Komiksy do przeczytania
    1
  • Moje Skarby
    1
  • X2014<
    1
  • Komiks+manga
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Murena: Z piasku i krwi


Podobne książki

Okładka książki Cyberpunk 2077. Blackout Roberto Ricci, Bartosz Sztybor
Ocena 7,0
Cyberpunk 2077... Roberto Ricci, Bart...
Okładka książki Świat Akwilonu. Orki i gobliny: Griim. Tom 03 Stephane Crety, Nicolas Jarry
Ocena 7,7
Świat Akwilonu... Stephane Crety, Nic...
Okładka książki Idefiks i Nieugięci: Nieugięci robią niezły cyrk. Cédric Bacconnier, Yves Coulon, David Etien, Philippe Fenech, Simon Lecocq
Ocena 8,0
Idefiks i Nieu... Cédric Bacconnier,&...
Okładka książki Walkirie kresu dziejów – Record of Ragnarok #11 Takumi Fukui, Shinya Umemura
Ocena 8,0
Walkirie kresu... Takumi Fukui, Shiny...

Przeczytaj także