Scrum. O zwinnym zarządzaniu projektami

biznes, finanse
Helion
2012-11-22
2012-11-22

Świetna książka napisana w świetnym stylu o metodologii zwinnej wytwarzania oprogramowania czyli Scrum.

Autor zna się na rzeczy i fajnie się czyta.

Autor zna się na rzeczy i fajnie się czyta.

Myślałam, że padnę podczas czytania, książka jest pełna dygresji, w zasadzie myślę, że treść to jakieś 20% (ta istotna treść),a reszta to historyjki o zwierzętach, ludziach, jakichś sytuacjach spoza świata IT. Na mnie to nie działa. Taka ilość coachingu i luzu na siłę wywołuje u mnie literacką apopleksję. Przeczytałam książkę tylko dlatego, że już ją miałam w ręce, zwinęłam z zaprzyjaźnionej biblioteczki i z wielką radością na tę biblioteczkę z końcem roku ją zwracam. Nawet nie sądziłam, że książka się wpisze w moją misję przeczytania wszystkich zalegających shitów 2022. A tu proszę.

Od kilku lat pracuję jako programistka (plus dodatki, przeprowadzanie rozmów technicznych),ale SCRUM mnie dotyczy, w każdej z tych ról. Zdarzyło mi się też pracować w Kanbanie (i było to cudowne doświadczenie),więc pomyślałam, że no dobra, lubię czytać, mam dostęp darmowy, przeczytam. Never again. Strasznie to się czytało. Jak ktoś ma już kilkuletnie doświadczenie w IT to się niczego nowego nie dowie, raczej będzie mieć podkładkę, jak zwróci uwagę na to, że w jego zespole nie działa to tak, jak powinno - zawsze może powiedzieć, że w książce napisali tak i może warto się nad tym zastanowić.

Podsumowując, niczego nowego się nie dowiedziałam, ale sobie to ugruntowałam, niektóre rzeczy myślałam, że są np. dobrą praktyką na moim obecnym projekcie, a inne były miłym gestem na poprzednim projekcie, a okazuje się, że one są złotym standardem i powinny być stosowane zawsze. Powinny, słowo klucz. Byłoby cudownie, jakby wszyscy członkowie zespołu pracowali jak się powinno, ale to sytuacja idealna i nigdy takiej nie będzie. Książka mówi też wiele o roli scrum mastera, a ja nigdy, przez całą karierę, jeszcze z takim nie pracowałam. Wielu rzeczy nie da się zastosować, bo struktury są inne.

Zabawnie się też to czytało w odniesieniu do tego, że większość IT pracuje obecnie zdalnie, a autor wyraźnie podkreśla, że to nie najlepsza forma. Sporo rozwiązań proponuje "na żywo". Zwraca uwagę na to, jak wiele dają włączone kamerki w zespole, ale nie zawsze jesteśmy z tą wiedzą w stanie coś zrobić. W moim poprzednim zespole były obowiązkowe i nikt nawet nie zwracał na to uwagi. Obecnie nikt poza mną kamerki nie włącza. Co zespół to inny. Grunt, żeby działało. Jasne, chciałabym wszystkich widzieć na kamerze, ale przecież nikogo nie można do tego zmusić, rajt?

Jak ktoś nie ma pojęcia o scrumie, dopiero zaczyna w IT, to polecam, wiele się dowie. O ile coaching przetrwa jakoś i pierdololo o trawie zjadanej przez dżdżownicę zjadaną przez żółwia zjadanego przez orła.

Nie jestem jeszcze Scrum Masterem, więc nie napiszę, czy książka w pełni poruszyła tę tematykę, bądź zasygnalizowała wszystkie potencjalne problemy jakie mogą wystąpić. Zdecydowanie jednak mogę stwierdzić, że jest do duża dawka wiedzy, napisana swobodnym, chumorystycznym językiem, który ułatwia szybką i przyjemną naukę. Ogromny plus również za przejrzystość. Treść poukładana, wypunktowana, z mnóstwem wykresów i ilustracji, co pozwala zgłębiać tę tematykę, mając poczucie uporządkowanej wiedzy.

Przyjemne pióro, ciekawe porównania i anegdoty. Wiedza w łatwy sposób wchodzi do głowy :)

Ciekawy tytuł skierowany raczej do osób rozpoczynających swą przygodę ze Scrumem.
Wiedza przekazana w bardzo przystępny sposób.
Zamiast suchych reguł i formułek mamy prawdziwe historie i przykłady z praktycznego zastosowania Scruma.
Przekazana jest raczej filozofia, czym jest sam Scrum i jak ma pomagać w dowożeniu projektów.

Sam słuchałem audiobooka jednak przyznam że w tej formie sporo wiedzy ucieka. Chętnie przeczytam także książkę.

Wiedza przekazana w bardzo przystępny sposób.

Sam słuchałem audiobooka jednak przyznam że w...

Świetny wstęp do technik zwinnych. Osoby, które dotychczas nie miały styczności z tą tematyką, poznają pewne schematy zachowań, sposoby organizowania pracy i dowiedzą się, że pewne rzeczy, które mogą wydawać się błahe, mogą być szalenie istotne z punktu widzenia komunikacji w zespole. Książka napisana luźnym językiem, zawiera ciekawe porównania, nieirytujący humor. Trzon czytadła stanowi analiza przykładów relacji zachodzących między uczestnikami projektów. Nie jest może tym, czego oczekiwaliby zawodowi scrum masterzy, ale dla amatorów zarządzania projektami będzie dobrym punktem, przed zagłębieniem się w toń tej tematyki.

Nigdy nie miałem w ręku tak nierzeczowej książki. Ponad połowa jej treści to historie z życia autora, anegdoty filozoficzne albo historyczne, jednym zdaniem straszne lanie wody. Autor nie szanuje czasu swojego odbiorcy a czas poświęcony na czytanie tej książki uważam za zmarnowany. Tę wiedzę da się przekazać w niecałe 100 stron a nie 360!

Solidna pozycja dotycząca Scruma, przeznaczona dla początkujących oraz osób nie znających w ogóle tej metodyki. Autor stosuje ciekawe porównania, dzięki czemu osoba totalnie zielona nie będzie miała większych problemów ze zrozumieniem poszczególnych składowych Scruma. Ów porównania niestety przekreślają książkę jako wartą polecenia dla bardziej doświadczonych.

Bardzo dobra książka dla osób które wchodzą w tematykę zarządzania projektami Agile.

Świetnie opisane role product ownera, scrum mastera.

Ksiazka jest napisana przystępnym jezykiem dzięki czemu czyta się ją naprawdę przyjemnie.

Świetnie opisane role product ownera, scrum mastera.

Wiedza dość ogólna, myślę, że dobra dla rozpoczynających przygodę ze Scrum. Książka bazuje na jednej ze starszych wersji Scrum Guide, stąd pojawiają się dość liczne odstępstwa od tego co jest aktualne.

• Praca
  • Biznes