Zanurzona

Okładka książki Zanurzona Verna Van Schaik
Okładka książki Zanurzona
Verna Van Schaik Wydawnictwo: Mayfly Seria: 360 stopni: Człowiek na krawędzi biografia, autobiografia, pamiętnik
272 str. 4 godz. 32 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Seria:
360 stopni: Człowiek na krawędzi
Tytuł oryginału:
Fatally Flawed
Wydawnictwo:
Mayfly
Data wydania:
2012-12-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-12-01
Liczba stron:
272
Czas czytania
4 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788362827145
Tłumacz:
Aleksandra Brożek
Tagi:
nurkowanie reportaż autobiografia
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
26 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
616
125

Na półkach: ,

Kilkanaście miesięcy temu zaczęłam nurkować, początkowo dla kogoś, dla tej osoby było ono bardzo ważne, chyba najważniejsze w życiu, postanowiłam więc spróbować i ewentualnie podzielić tę pasję. I stało się, nurkowanie stało się ważne i dla mnie, choć osoba dla której zaczęłam niestety zniknęła z mojego życia.
Po zaliczeniu kolejnych kursów nadszedł czas na zakup własnego sprzętu, a następnie chęć na pozyskanie jak największej ilości informacji o nurkowaniu poza stricte podręcznikami kursowymi. Autobiografia Verny van Schaik jest pierwszą z książek o nurkowaniu nie będącą takim podręcznikiem. Jako nurkini (moja feminatywna wersja nurka) nie mogłam nie zapoznać się z książką kobiety, która ustanowiła rekord w nurkowaniu głębokim kobiet. Książka jest w porządku, wiem brzmi to mało entuzjastycznie, ale nie można się oszukiwać, Verna nie jest pisarką, jest nurkinią. Nie można się więc spodziewać po tej pozycji głębszych przemyśleń czy wzniosłych rozważań. Autorka w dość luźny i lekki sposób opisuje w jaki sposób została nurkinią, jak i niej pojawiła się pasja oraz chęć pobicia rekordu świata. Mi zabrakło szczegółów, zabrakło mi jednak tych głębszych refleksji, one się pojawiają, ale według mnie są opisane zbyt pobieżnie. Dobrze było poznać historię Verny, ale nie wiem czy nie byłoby lepiej aby przekazała swoją historię jakiemuś profesjonaliście, który wiedziałby jak ją przedstawić tak aby rzeczywiście nie można było się od niej oderwać i aby z ciekawością przeczytało ją nie tylko środowisko nurkowe.
Ah, no i cena, zdecydowanie za wysoka jak na książkę tej objętości i jakości.

Kilkanaście miesięcy temu zaczęłam nurkować, początkowo dla kogoś, dla tej osoby było ono bardzo ważne, chyba najważniejsze w życiu, postanowiłam więc spróbować i ewentualnie podzielić tę pasję. I stało się, nurkowanie stało się ważne i dla mnie, choć osoba dla której zaczęłam niestety zniknęła z mojego życia.
Po zaliczeniu kolejnych kursów nadszedł czas na zakup własnego...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1595
195

Na półkach: , , ,

Uwielbiam książki o ludzkich pasjach , które determinują ich życie. Część ludzi tylko kręci głową na to co wyprawiają grotołazi, wspinacze wysokogórscy czy nurkowie właśnie. Prawie każda z autobiografii " niespokojnych dusz" w jakimś stopniu odpowiada na dręczące nas pytanie -po co to robią? Każdy z nich ma inny punkt widzenia. Większość z nich zapewne chce dotrzeć tam , gdzie nikogo wcześniej nie było. Jak twierdzi sama autorka piedestały są kuszące. Część z entuzjastów życia na granicy swoich możliwości nie potrafi żyć bez rozwijania swojej pasji. I po próbach podjęcia decyzji o spokojnym życiu bez ryzyka, rzadko są szczęśliwi.
Staram się nigdy nie osądzać postaw ludzi pokroju Verny van Schaik i wyboru ich życiowej ścieżki.
Wszystkie wspomnienia wszelakich rekordzistów czytam z ogromnym zainteresowaniem. Innym czytelnikom o zbliżonych poglądach też szczerze polecam.

Uwielbiam książki o ludzkich pasjach , które determinują ich życie. Część ludzi tylko kręci głową na to co wyprawiają grotołazi, wspinacze wysokogórscy czy nurkowie właśnie. Prawie każda z autobiografii " niespokojnych dusz" w jakimś stopniu odpowiada na dręczące nas pytanie -po co to robią? Każdy z nich ma inny punkt widzenia. Większość z nich zapewne chce dotrzeć tam ,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
25
24

Na półkach:

Bardzo dobrze i lekko (mimo że na poważny temat) napisana książka: przeczytałem ją w jeden dzień.
Rzetelnie opisuje aspekty nurkowania technicznego, a jednocześnie jest bardzo, zaskakująco wręcz, osobista: odważnie opisuje własne kompleksy, emocje i motywacje kobiety, która szuka swojego miejsca i bije rekordy w zdominowanym przez mężczyzn sporcie.

Jeden z rozdziałów opisuje bardzo ciekawe spojrzenie na historię Davida Shaw; z bardziej emocjonalnego punktu widzenia i z analizą relacji między ludźmi, które w ostateczności przyczyniły się, chyba faktycznie, do śmieci Shaw'a.

Bardzo dobrze i lekko (mimo że na poważny temat) napisana książka: przeczytałem ją w jeden dzień.
Rzetelnie opisuje aspekty nurkowania technicznego, a jednocześnie jest bardzo, zaskakująco wręcz, osobista: odważnie opisuje własne kompleksy, emocje i motywacje kobiety, która szuka swojego miejsca i bije rekordy w zdominowanym przez mężczyzn sporcie.

Jeden z rozdziałów...

więcej Pokaż mimo to

avatar
312
109

Na półkach: , ,

Świat nurkowania technicznego i głębokiego jest niebezpieczny i wysoce nieprzyjazny. Nie tylko z powodu ekstremalnego i nadal nieprzewidywalnego oddziaływania na ciało nurka. Jest to również świat wysoce hermetyczny z punktu widzenia nowego adepta a nawet wrogi, gdy adept okazuje się być kobietą, szczególnie taką, która chce przekroczyć granice, nieosiągalne dla większości mężczyzn.

Verna Van Schaik dzierży obecny rekord świata w nurkowaniu głębokim wśród kobiet. Dokładnie 221 metrów. Jest to głębokość, na którą schodzą tylko nieliczni. Nawet jeśli chodzi mężczyzn. Może dlatego Verna musiała zmagać się nie tylko z ograniczeniami własnego ciała, ale również całkowitym brakiem wsparcia społeczności nurków. Nie dziwi zatem, że autobiografia najgłębiej nurkującej kobiety nie jest tylko o biciu rekordu (ot, zejść na planowane 221 metrów, a potem kilkanaście godzin spędzonych na masie przystanków dekompresyjnych w drodze powrotnej). Jest obszernym zapisem drogi, jaką musiała pokonać, aby ten rekord osiągnąć: zmagań z własną psychiką i własnymi słabościami, trudną sytuacją rodzinną, nieprzychylnym otoczeniem czy zwykłymi problemami technicznymi.

Czytając „Zanurzoną” można mieć wrażenie, że do tej pory postronny obserwator widział tylko jedną stronę medalu – nurkowania głębokiego – pozbawionego emocjonalnej otoczki, do której mężczyźni nie chcą się przyznawać i której pewnie woleliby nie widzieć. To sport, w którym nie ma miejsca na takie słabości. Verna pokazuje, że jednak inaczej. Takie elementy jak strach czy zwątpienie są nieodłącznym elementem nurkowania. I raczej trzeba je oswoić niż na siłę ich unikać.

Dzięki takiemu podejściu możemy w odmienny sposób przyjrzeć się znanym już osobom i wydarzeniom. Postacie Nuno Gomesa czy Dave’a Shawa nabierają nowych barw, na lokacje takie jak Badgat czy Boesmansgat można spojrzeć z zupełnie innej perspektywy. Może i kobiecej, ale przez to nie mniej interesującej.

Jeśli czytaliście inne książki stricte o nurkowaniu, szczególnie „Mrok” Phillipa Fincha czy „Autobiografia pod ciśnieniem” Shecka Exley’a koniecznie musicie sięgnąć również po książkę Verny van Scheik. Świat nurków technicznych jest bardzo wąski i hermetyczny, wydawać by się mogło niezmienny od wielu lat. Sheck Exley, Dave Shaw, Don Shirley, Nuno Gomes czy Krzysztof Starnawski to nazwiska uznane i często pojawiające się pod pretekstem relacji w wypraw czy eksperckich opinii. Verna van Scheik z jakichś powodów nie pojawia się oficjalnie w tym gronie. Nawet w relacjach z wydobycia ciała Deona Dreyera często pomija się fakt, że właśnie ona kierowała zespołem nurków zabezpieczających. Jest to jeden z wielu takich ‘ubytków’ w wiedzy, które miłośnik nurkowania powinien nadrobić. Jeśli najgłębiej nurkująca kobieta pisze swoją biografię, to trzeba ją koniecznie przeczytać.

[Recenzja pierwotnie opublikowana na blogu www.zakladnik-ksiazek.pl]

Świat nurkowania technicznego i głębokiego jest niebezpieczny i wysoce nieprzyjazny. Nie tylko z powodu ekstremalnego i nadal nieprzewidywalnego oddziaływania na ciało nurka. Jest to również świat wysoce hermetyczny z punktu widzenia nowego adepta a nawet wrogi, gdy adept okazuje się być kobietą, szczególnie taką, która chce przekroczyć granice, nieosiągalne dla większości...

więcej Pokaż mimo to

avatar
173
88

Na półkach: , ,

Wreszcie kobiecy głos na temat nurkowania nastawionego na bicie rekordów

Wreszcie kobiecy głos na temat nurkowania nastawionego na bicie rekordów

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    53
  • Przeczytane
    28
  • Posiadam
    13
  • Literatura faktu
    3
  • Chcę w prezencie
    3
  • E-booki
    2
  • Mam
    2
  • W biblioteczce
    1
  • Teraz czytam
    1
  • 2020
    1

Cytaty

Więcej
Verna Van Schaik Zanurzona Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także