Trucizna doskonała

Okładka książki Trucizna doskonała Amanda Quick
Okładka książki Trucizna doskonała
Amanda Quick Wydawnictwo: Świat Książki Cykl: Arcane Society (tom 6) Seria: Love & Story literatura obyczajowa, romans
Arcane Society (tom 6)
Love & Story
Perfect poison
Świat Książki
2012-01-01
2009-11-19
Małgorzata Dors

Wydaje mi się, że miałam za duże oczekiwania w stosunku do tej książki. Nie oznacza to, że romans jest zły – przeciwnie, czyta się go bardzo szybko, historia jest ciekawa, fabuła intrygująca– ale chyba spodziewałam się czegoś innego. Gdybym wymagała nieco mniej od książki to pewnie byłabym oczarowana.

Lucinda Bromley nie cieszy się dobrą sławą wśród ludzi odkąd jej ojciec popełnił samobójstwo, a narzeczony został otruty. Wszystkie podejrzenia padają na nią – młodą kobietę o niesamowitych zdolnościach w dziedzinie botaniki. Któż jak nie ona mógłby przygotować śmiertelną truciznę i w razie potrzeby poczęstować nią swojego towarzysza? Mimo że policja nie ma przeciwko niej żadnych dowodów to i tak opinie na temat Lucindy nie są zbyt pochlebne. Kobieta stara się trzymać na uboczu, nie angażuje się w życie towarzyskie, a jej ulubionym miejscem jest cieplarnia z niezwykłymi roślinami.

Wszystko zaczyna się komplikować gdy z ogrodu Lucindy znika rzadki gatunek paproci. Wkrótce potem pewien arystokrata zostaje otruty. Dzięki swoim nadnaturalnym zdolnościom kobieta poznaje, że trucizna, która pozbawiła go życia, pochodzi ze skradzionej rośliny. Wie, że i tym razem podejrzenia spadną na nią i być może nie uda się jej uniknąć więzienia. Postanawia zatrudnić Caleba Jonsa – detektywa o niezwykłej intuicji. Zaintrygowany mężczyzna rozpoczyna śledztwo. Okazuje się, że złodziej rośliny potrafi przygotować silną i niebezpieczną substancję, która w niepowołanych rękach może wyrządzić wiele złego…

Mam wrażenie, że istotne dla fabuły elementy są opisane pobieżnie. Dręczące bohaterów sprawy są rozwiązywane jak za dotknięciem magicznej różdżki. Z kolei nic nie znaczące opisy potrafią zajmować więcej przestrzeni i nie wprowadzać nic ciekawego do fabuły. Intrygowało mnie zachowanie Caleba względem Lucindy i jego stanowisko wobec małżeństwa. A tutaj nagle pojawia się rozwiązanie zagadki i już wszystko jest jasne, problem rozwiązany. Szkoda, bo liczyłam na dłuższe napięcie. Ogólnie ciekawa książka, ale na pewno nie należy do moich faworytek.

Lucinda Bromley nie cieszy się dobrą sławą wśród ludzi odkąd jej ojciec...

Na półkach: , , , , , , , , , , , ,

Ciekawe połączenie magii i miłości.

Ciekawe połączenie magii i miłości.

Obawiam się, że książka zupełnie nie trafiła w mój gust, niestety.
Akcja toczy się u schyłku epoki wiktoriańskiej, więc nawet w najlepszych i najbardziej tradycyjnych domach angielskiej arystokracji czuć powiew zbliżających się zmian: panie są coraz bardziej wyzwolone, coraz śmielej uczestniczą w życiu naukowym i coraz częściej są partnerami swoich mężów, a nie tylko ozdobami ich salonów. Wszystko to pani Quick dobrze oddała w swojej książce, która de facto jest bardziej historią kryminalną niż romansem historycznym. I pewnie już z tego jednego powodu „Truciznę” czytałoby mi się doskonale, gdyby nie ględzenie o zjawiskach paranormalnych, których pełno na każdej stronie. Przykra sprawa, ale te pseudonaukowe wywody, te nienaturalne zorze bijące od roślin, te przenikające się aury, poświaty rozświetlające ciemność nocy, paranormalne barwy kwiatów, analizowanie energii roślin, psychiczna gorączka, czytanie aury, że nie wspomnę o „psychicznych aspektach praw fizyki” (cokolwiek by to nie znaczyło) tak prozaicznie mnie… znudziły.
Wydaje mi się ponadto, że w swoich teoriach/ opisach niecodziennych zjawisk i eksperymentów pisarka tu i ówdzie się trochę zagalopowała (np. użycie określenia „elektryczność” pod koniec XIX wieku przez jakiegoś zbira z nizin społecznych wydaje się nad wyraz mało prawdopodobne, a nazwanie pająka owadem, to po prostu błąd).
Przeczytałam do końca, ale nawet będąc fanką gatunku muszę przyznać, że tym razem to jest zupełnie nie mój klimat.

Obawiam się, że książka zupełnie nie trafiła w mój gust, niestety.

Romans z wątkiem kryminalnym. Bardzo klimatyczny i całkiem interesujący, pomimo okropnej okładki.
Książkę początkowo oceniłam na 7, ale o wiele lepszym książkom dawałam taką ocenę, więc ostatecznie jest 6.

Szczerze za bardzo to to nie jest romans, bardziej kryminał.. No ale ogólnie fajna historia. Jednak spodziewałam się romansu więc się troszeczkę zawiodłam. Poza tym nie podobało mi się w tej książce jakieś paranormalne wątki, no ale nie można mieć wszystkiego.. Jeżeli ktoś lubi takie historie to jak najbardziej polecam (ale jak dla mnie historia taka sobie, można przeczytać ale niekoniecznie).

Na "Truciznę doskonałą" natknęłam się w czasie, kiedy poszukiwałam tematu do pracy zaliczeniowej na zajęcia i akurat chciałam pisać o... :) Książka spodobała mi się głównie z powodu miejsca i czasu akcji. Niepokoiło mnie tylko połączenie kryminału z lekko fantastyczno-naukowym (?) powiewem, dodatkowo zabarwione erotyką. Ale według gustu.

nie moja tematyka,moze dlatego ksiazka jak dla mnie slaba.

nie moja tematyka,moze dlatego ksiazka jak dla mnie slaba.

To również jest taka książka którą się bardzo dobrze czyta, bo bohaterowie są naprawdę bardzo interesujący, zaś historia formuły jak zawsze doskonała.

Książka opowiada o pewnej wybitnej botaniczce oraz detektywie, których połączyło morderstwo i kradzież. Oboje zostali włączeni do sprawy w celu rozwikłania zagadki. Ona, obdarzona nadludzkim przeczuciem, dzięki któremu mogła zdiagnozować truciznę po zapachu pomieszczenia, osoby czy też po dotknięciu otrutego. On, wybitny detektyw z paranormalnymi przeczuciami, których nie da się od tak wytłumaczyć.
Lucinda chciała rozwiązać tą zagadkę, by detektyw Spellar ze Scotland Yardu, który dostał tą sprawę jej nie obwiniał. Truciznę, którą został otruty arystokrata mógł przyrządzić jedynie uzdolniony botanik. Z jej ogrodu zniknęła niebezpieczna roślina, z której została przyrządzona skomplikowana trucizna. By oczyścić się z zarzutów, jakie niechybnie by usłyszała od pana Spellara, zatrudniła Caleba Johnsona, który posiadał ten paranormalny instynkt. Sprawa jest pełna zawiłych sytuacji i niewyjaśnionych okoliczności.

Ciekawie się czytało tą książkę. Była przepełniona ludźmi z niesamowitymi umiejętnościami. Wszyscy, którzy posiadali jakieś parapsychiczne umiejętności i pochodzili z rodziny Johnsów należeli do Towarzystwa Wiedzy Tajemnej. Dużo o tym było mówione. Warto wiedzieć, że kiedyś by móc osiągnąć swoje cele kosztem kogoś, można go było łatwo "sprzątnąć" trucizną. Taka moda... Ciekawa tematyka, wiele wątków, bardzo specyficzni bohaterowie, za co wielki plus. Nie przepadam za przeciętnością, a książka zajmuje się tematem nieprzeciętności, zdecydowanie :-).

Panna Bromley, kobieta o reputacji morderczyni, zostaje okradziona. Nie mając żadnego wsparcia, musi prosić o pomoc agencje detektywistyczną. Jednakże bardzo specjalną, gdyż charakteryzuje się mocami nadprzyrodzonymi.

Caleb Joens, założyciel agencji detektywistycznej, dostaje list z prośbą o pomoc od niejakiej panny Lucindy Bromley. Już od pierwszego spojrzenia na list, wyczuwa, że będzie to coś niezwykłego.

Pierwsze spotkanie Caleba z Lucindą jest niecodzienne, gdyż kończy się …. :D

Tak czy inaczej Lucinda prosi Caleba o pomoc w znalezieniu, pewnej groźnej rośliny, która została skradziona z jej cieplarni. Nie było by to nic nadzwyczajnego, niestety jakiś czas po kradzieży ginie arystokrata który został otruty tą właśnie rośliną. Teraz życie Lucindy zależy tylko i wyłącznie od pana Jonesa. Niestety to co zostanie odkryte, nigdy nie da Lucindzie spokoju.

,,Trucizna doskonała’’ jest naprawdę dobrą książką na nudne wieczory. Charakter i barwność postaci jest tak niezwykła, że uwiodła mnie od pierwszych stron. Zanim spostrzegłam co się dzieje, była już 4 nad ranem a ja czytałam ostatnią stronę książki. Powieść jest następną po ,,Trzecim Kręgu’’ w której poznajemy kuzyna Caleba, Thaddeusa Ware’a. Naprawdę warto się skusić, na te dzieło Amandy Quick co do jednego jestem pewna, ta autorka jeszcze nigdy mnie nie zawiodła. Kolejny historyczny romans który jest bardzo dopracowany a co ważniejsze, nie jest przesłodzony. Więc POLECAM !

• Romans historyczny
  • Amanda Quick
  • Romans
  • Romans Historyczny

Dodaj cytat z książki Trucizna doskonała