Polityka dynastyczna w Cesarstwie Rzymskim w latach 235-284

- Kategoria:
- historia
- Seria:
- Prace Naukowe Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego
- Data wydania:
- 2000-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 2000-01-01
- Liczba stron:
- 170
- Czas czytania
- 2 godz. 50 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 8322609957
- Tagi:
- Starożytność Rzym Cesarstwo rzymskie Kryzys III wieku Polityka dynastyczna Sukcesja władzy w Rzymie
Polityka dynastyczna oznacza działania podejmowane w celu ukształtowania i ugruntowania w państwie władzy opartej na systemie rządów dziedzicznych. Zazwyczaj taka forma sprawowania i przejmowania władzy wzmacnia pozycję panującego. To może mieć pozytywne skutki, szczególnie w okresie przełomowym i niebezpiecznym dla państwa. Praca Polityka dynastyczna w Cesarstwie Rzymskim w latach 235-284 ma w zamierzeniu swoim ukazać działania władców rzymskich dążących do wprowadzenia rządów dziedzicznych i utworzenia dynastii. Najlepiej można to osiągną, przedstawiając dążenia imperatorów do ugruntowania ich władzy i pośrednio wzmocnienia w ogóle jej prestiżu. Działania te oczywiście nie zawsze w planach władcy miały dać podstawy tworzenia dynastii. Niemniej można je uznać za element szeroko pojętej polityki dynastycznej.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 7
- 4
- 2
- 1
- 1
- 1
- 1
- 1
- 1
Cytaty
Bądź pierwszy
Dodaj cytat z książki Polityka dynastyczna w Cesarstwie Rzymskim w latach 235-284
Dodaj cytat
OPINIE i DYSKUSJE
Lata 235-284 w dziejach starożytnego Rzymu określane są w historiografii mianem kryzysu III wieku (przyczyny tego kryzysu oraz jego skala są przedmiotem sporów badaczy). Był to czas licznych uzurpacji i krótkich rządów cesarzy powołanych czy to przez wojsko czy to przez senat. Jest rzeczą ciekawą, że właśnie w tych dekadach osłabienia władzy centralnej efemeryczni władcy tak dużo uwagi poświęcali polityce dynastycznej. Nie przyniosło to zresztą znaczących rezultatów, bowiem jedynym władcą, który nastąpił po swoim ojcu i utrzymał się na tronie dłużej niż rok był Galien, syn Waleriana.
Autorka w oparciu o źródła pisane, numizmatykę oraz epigrafikę odtwarza, jak w latach kryzysu III wieku władcy prowadzili politykę dynastyczną. W rozdziale pierwszym analizuje praktykę wyznaczania sukcesorów, w drugim rolę kobiet w tej polityce, w trzecim wreszcie pozostałe działania cesarzy. Autorka zwróciła uwagę na znaczenie religii w procesie umacniania władzy imperatorów i jej uniezależniania od wojska. Zasygnalizowała także narastanie tendencji do podziału władzy, który za tetrarchii stał się podstawowym składnikiem systemu rządów. W "Polityce dynastycznej" dostrzec można trwanie pewnych wzorców wypracowanych w okresie rządów Antoninów, a zarazem pewne nowe koncepcje, po które sięgnie późne Cesarstwo. Dobra praca, sporo wnosząca do wiedzy o III wieku n.e.
Tomasz Babnis
Lata 235-284 w dziejach starożytnego Rzymu określane są w historiografii mianem kryzysu III wieku (przyczyny tego kryzysu oraz jego skala są przedmiotem sporów badaczy). Był to czas licznych uzurpacji i krótkich rządów cesarzy powołanych czy to przez wojsko czy to przez senat. Jest rzeczą ciekawą, że właśnie w tych dekadach osłabienia władzy centralnej efemeryczni władcy...
więcej Pokaż mimo to