Pomocy, będziemy dziadkami!

Okładka książki Pomocy, będziemy dziadkami! Roman Leuthner
Okładka książki Pomocy, będziemy dziadkami!
Roman Leuthner Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP) poradniki
poradniki
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP)
2013-01-08
2013-01-01
83-7489-439-5
dziadkowie wnuki

Szczerze mówiąc nie doczytałam książki do końca. Zainteresowałam się nią, żeby podarować rodzicom i teściom, którzy wkrótce staną się dziadkami. Zależało mi, żeby książka pokazywała, jak powinien wyglądać wkład dziadków w wychowanie dziecka, a głównie jakich błędów nie popełniać i uświadomić, że współpraca z rodzicami wnuka jest bardzo istotna. Dodatkowo ciekawe wydawały się pomysły na wspólne zabawy. Oczekiwałam pozycji, która pomoże wzajemnie się uzupełnia i rozumieć, żeby dziecko mogło czerpać jak najwiecej zarówno od rodziców, jak i dziadków. Zamiar widzieć ich kłótnie i niedopowiedzenia na temat wizji wychowania. Generalnie z opisu książka wydawała się być bardzo uniwersalna i przydatna zarówno dla każdego dziadka, jak i rodzica, żeby moc się wzajemnie zrozumieć.
Niestety według mnie książka bardzo pokrótce mówi o najważniejszym, czyli o dialogu w każdym możliwym temacie. Nie uważam, żeby książka miała pomoc mi, ani mojej rodzinie w przygotowaniu się na maleństwo. W takiej książce przydałoby się, żeby autor miał też pewną wiedzę merytotyczną na temat rozwoju psychicznego i fizycznego dziecka, czego również niestety tutaj brakuje.

Generalnie książka nic istotnego nie wnosi do życia i przygotowań na przyjęcie maleństwa.

Bycie dziadkami to prawdziwa radość! Jednak co robić, by nie wywołać konfliktu ze świeżo upieczonymi rodzicami? Jak można pomóc w wychowywaniu wnuków? I co robić, gdy nasze pociechy mają jakiś problem?
Autor książki w bardzo przystępny sposób tłumaczy rolę dziadków w życiu i wychowaniu nowego członka rodziny. W jednym z pierwszych rozdziałów przypomina czego można się spodziewać po rosnącym dziecku, jakie są najważniejsze etapy rozwoju i na co w poszczególnych latach zwrócić największą uwagę. W dalszych częściach książki, czytelnik znajdzie porady dotyczące trudnych sytuacji (np. co robić, gdy dziecko kłamie lub jest agresywne),a także pomysły na zabawy z wnuczętami.
Książka zwiera wiele cennych rad i wskazówek dotyczących wychowania wnucząt. Zamieszczone historie z „życia wzięte” w bardzo obrazowy sposób ukazują omawiane sytuacje. Pokazują również, jak pomysłowe potrafią być dzieci, więc podejmując się opieki nad nimi, dziadkowie powinni zachować szczególną ostrożność. Autor książki przestrzega przed wieloma niebezpieczeństwami wiążącymi się w wychowaniem, jednak jak sam twierdzi czas spędzany z wnuczętami jest dla babć i dziadków źródłem młodości.
Książkę polecam nie tylko dziadkom, ale również rodzicom. Dzięki tej lekturze młodzi rodzice mogą zrozumieć ile korzyści dla obu stron mogą przynieść częste kontakty wnucząt z dziadkami. Takie momenty są przecież jednymi z najpiękniejszych chwil w życiu.

Poradnik rodem z dodatków do Pani Domu. W mojej ocenie nieprofesjonalny i mało pomocny.

• Miałam, ale wymieniłam / oddałam do biblioteki ;)
  • Przeczytane (2013 r.)
  • Ciąża i macierzyństwo

Dodaj cytat z książki Pomocy, będziemy dziadkami!