Nędznicy. Tom IV

Victor Hugo Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Nędznicy (tom 4) Seria: Klasyka Powieści literatura piękna
Les Misèrables
literatura piękna
1999-01-01
Krystyna Byczewska
Klasyka Powieści

Przepiękna, wzruszająca, ponadczasowa opowieść.
Brak mi teraz słów żeby opisać jej rozmach, motywy które się tam przewijają i bohaterów z którymi zżyłam się na kartach tej powieści.
Jedna z niewielu serii które powinien przeczytać każdy i jedna z niewielu książek potrafiących otworzyć ludzkie oczy i serca.

Ten moment, w którym z pękniętym serduchem kończysz czytać coś tak wspaniałego i zdajesz sobie sprawę, że prawdopodobnie w najbliższej przyszłości nic nie zachwyci Cię tak bardzo, jak wielki, uniwersalny, dziewiętnastowieczny traktat o "człowieku" i jego kondycji - traktat, którego dziś już nie czyta prawie nikt...

Książka jest dobra, jednakże uprzedzam, że jest długa, trudna i miejscami też nudna. Dlatego przeczytanie jej w całości zajęło mi tyle czasu. Chyba podobnie tak długo, to tylko "Chłopów" tak czytałam.

Ile by nie było tomowe wydanie tej historii, zawsze jest to książka fantastyczna. Zaliczyłem ją jako młody człowiek, niemal małolat, pięćdziesiąt parę lat temu i do dziś pamietam jej niepowtarzalną atmosferę

znakomita historia

Czy można jednocześnie nienawidzić i kochać autora? Tak. Ja mogę.
Nie znoszę sposobu pisania Victora Hugo, nie znoszę jego długich opisów, roztkliwiania się nad mało znaczącymi wątkami, poświęcaniu cennych stron powieści na małoznaczące fakty. Nienawidzę jego pióra, bo przez rozciągnięte w czasie opisy, kolokwialnie nazywając, "upiększających bzdur" tracę dokładnie to,...

To jedna z książek, o których powiedziano i napisano już wszystko. A jeśli ktoś nie słyszał i nie czytał, to zapewne widział filmową adaptację. Ciężko dodać coś nowego.

Skoro już jednak udało mi się przebrnąć przez wszystkie cztery tomy, nie odmówię sobie spisania kilku zdań na pamiątkę tego wiekopomnego osiągnięcia.

Historia spisana przez Hugo jest pierwszorzędna....

KLASYKA! Wzruszająca opowieść historyczna.

Komentarz jest do całej książki, nie do tomu.
181028 audio G10.
Od 20 lat zbierałem się by po nią sięgnąć. Przerażała mnie jej wielkość. Po raz kolejny dzięki audiobookowi udało się!
Co ja mogę napisać o takim arcydziele? Książka jest genialna! Przez nią muszę zweryfikować moje wszystkie oceny, zwłaszcza dziewiątki i dziesiątki.
Na chwilę obecną wchodzi do mojego top...

Po przeczytaniu całości zdałem sobie sprawę, jak wielką pracę wykonał Victor Hugo. "Nędznicy" są owocem zmysłu obserwacji, wnikliwości, pracowitości i talentu. Szczególnie ujęły mnie konstrukcje językowe, porównania, sposób prowadzenia akcji, łączenie wątków, wywody na tle społecznym, psychologicznym i filozoficznym.

Dyskusje

• Klasyka