Egmont

Okładka książki Egmont Johann Wolfgang von Goethe
Okładka książki Egmont
Johann Wolfgang von Goethe Wydawnictwo: Ossolineum Seria: Biblioteka Narodowa: Seria II klasyka
180 str. 3 godz. 0 min.
Kategoria:
klasyka
Seria:
Biblioteka Narodowa: Seria II
Tytuł oryginału:
Egmont
Wydawnictwo:
Ossolineum
Data wydania:
1956-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1956-01-01
Liczba stron:
180
Czas czytania
3 godz. 0 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Kazimiera Iłłakowiczówna
Tagi:
Goethe literatura niemiecka
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
22 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
0
0

Na półkach: , , , , , , ,

8/10
Tematyka historyczna w niemieckim dramacie XVIII wieku świeciła naprawdę niebywałe triumfy, czego przykładem jest "Egmont" - kolejne dzieło sięgające do burzliwej historii XVI-wiecznej Europy, tak często inspirującej Goethego czy Schillera. W "Egmoncie" poeta przenosi nas do momentu tuż przed wybuchem antyhabsburskiego powstania w Niderlandach, a bohaterem czyni ideowego przywódcę tego zrywu narodowowyzwoleńczego.

Goethe w tym dramacie usprawnił kompozycyjne niedociągnięcia obecne w "Götzu von Berlichingenie" i tak samo mistrzowsko buduje atmosferę momentu dziejowego, w którym umieszcza akcję. Naprawdę jestem pod ogromnym wrażeniem, jak dialogi w "Egmoncie" i poprzednim dziele Goethego brzmią naturalnie, są wręcz hiperrealistyczne, zarazem niezwykle klarowne i zrozumiale współcześnie jak i prezentujące koloryt epoki. Jak zwykle, aby w pełni oddać ten koloryt i problematykę danego miejsca i czasu, poeta umieszcza w dramacie cały zróżnicowany szereg postaci od żołnierzy i nędzarzy, bo wszystkie istotne i obecne w tym miejscu postacie historyczne. Realizm historyczny tego dramatu jest perfekcyjny i przewyższający niejedną z późniejszych i bardziej znanych powieści historycznych.

Mam jednak pewien problem z jednoznaczną oceną "Egmonta" z powodu tematyki, którą porusza. Pod tym względem dzieło Goethego jest całkiem zwyczajne i mało rewolucyjne. Jest to po prostu typowy romantyczny konflikt tragiczny pomiędzy obowiązkiem wobec prawa i władzy, a własnym idealizmem i umiłowaniem ludu. Nie jest zaskoczeniem, że tytułowy Egmont ponosi porażkę. Zaskoczeniem jest, że jego porażka jest zwycięstwem moralnym, które nie idzie na marne, ale podnosi do buntu cały kraj. Obecny jest tu także motyw niemożności pogodzenia spraw prywatnych ze sprawami ogółu, czyli poświęcenie i zniszczenie miłości przez zaangażowanie patriotyczne bohatera. Nasuwają mi się skojarzenia chociażby z nieco ciekawszym pod tym względem "Konradem Wallenrodem" Mickiewicza. Warto także wspomnieć o obecnym w "Egmoncie" bardzo ciekawym i delikatnym symbolizmie, zwłaszcza w scenie śmierci ukochanej Egmonta i jego widzenia w więzieniu. Przypomniało mi to również późniejsze mistrzostwo Mickiewicza w "Dziadach części III".

Ogólnie mówiąc, jest to bardzo dobry dramat, ale wydaje mi się, że czegoś mu bardzo brakuje. Tylko nie wiem w zasadzie czego, bo wszystko jest na miejscu. Powiedziałbym, że bardziej oryginalnej i uniwersalnej problematyki, ale w zasadzie to jest jeszcze późny wiek XVIII, a nie pełny romantyzm. Czytając więc "Egmonta" po późniejszych dziełach innych romantyzmu można doznać pewnego déjà vu - należy jednak pamiętać o czasowym pierwszeństwie Goethego, który znacznie wyprzedzał swoją epokę.

8/10
Tematyka historyczna w niemieckim dramacie XVIII wieku świeciła naprawdę niebywałe triumfy, czego przykładem jest "Egmont" - kolejne dzieło sięgające do burzliwej historii XVI-wiecznej Europy, tak często inspirującej Goethego czy Schillera. W "Egmoncie" poeta przenosi nas do momentu tuż przed wybuchem antyhabsburskiego powstania w Niderlandach, a bohaterem czyni...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
87
86

Na półkach: ,

Akcja dzieje się w czasach, kiedy szerzył się protestantyzm. Regentka Niderlandów, Margarette z Parmy, chce zwalczać nowy odłam chrześcijaństwa. Powołuje nowych biskupów. Wywołuje to zamieszki ludu. Egmont pozwala swoim poddanym na wyznawanie czego chcą. Margarette to się nie podoba, pisze do Karola V, który wysyła swojego poddanego Albę. Alba wraz z synem knują przeciwko Egmontowi i zabierają go do więzienia. Egmont chciałby, aby lud wywołał bunt i uwolnił go. Jedynie Klara chce namówić mieszczan do walki o wolność dla Egmonta, ale nikt jej nie słucha.

Akcja dzieje się w czasach, kiedy szerzył się protestantyzm. Regentka Niderlandów, Margarette z Parmy, chce zwalczać nowy odłam chrześcijaństwa. Powołuje nowych biskupów. Wywołuje to zamieszki ludu. Egmont pozwala swoim poddanym na wyznawanie czego chcą. Margarette to się nie podoba, pisze do Karola V, który wysyła swojego poddanego Albę. Alba wraz z synem knują przeciwko...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    30
  • Chcę przeczytać
    30
  • Posiadam
    6
  • Literatura niemiecka
    3
  • Oświecenie
    1
  • Tragedie
    1
  • Przyszła biblioteczka
    1
  • FORMA: Utwory dramatyczne
    1
  • Docter Wolf
    1
  • Dramaty romantyczne
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Egmont


Podobne książki

Przeczytaj także