Rozważania o rewolucji we Francji
- Kategoria:
- nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
- Tytuł oryginału:
- Reflections on the Revolution in France
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
- Data wydania:
- 2008-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 1994-01-01
- Liczba stron:
- 340
- Czas czytania
- 5 godz. 40 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 978-83-235-0270-8
- Tłumacz:
- Dorota Lachowska
- Tagi:
- Francja XVIII w. rewolucja Francuska idee oświeceniowe oświecenie
Rozważania o rewolucji we Francji to wielkie polityczne dzieło brytyjskiego polityka i filozofa Edmunda Burke`a. Książka ważna dla zaistnienia, rozwoju, aktualności europejskiego i amerykańskiego konserwatyzmu, umożliwiająca zrozumienie fundamentalnych problemów współczesnej cywilizacji. Zawiera rozważania dotyczące rewolucji francuskiej - wydarzenia, które zapoczątkowało nowoczesność jako pewną epokę. Autor odsłania jej pierwsze negatywne knosekwencje, prezentuje różnice kultury politycznej we Francji i w Anglii, rolę monarchii w życiu politycznym, refleksje na temat filarów cywilizacji europejskiej. Krytyka Burke`a Oświeceniowej myśli, koncepcji przesądów, ateizmu i teizmu, idei postępu, wizji praw człowieka, racjonalizmu wydaje się nadal aktualna. Pierwsze wydanie polskie Rozważań w tłumaczeniu Doroty Lachowskiej wyszło w niedużym nakładzie w połowie lat dziewięćdziesiątych. Dostępne jest w nielicznych bibliotekach i zbiorach prywatnych.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 196
- 34
- 11
- 7
- 4
- 4
- 3
- 2
- 2
- 2
OPINIE i DYSKUSJE
Spoko książka, czytałem chyba z inną okładką, ale było całkiem spox :D
Studiowało się tą filozofię w sumie bodajże 6 lat, więc i troszkę filozoficznych książek się przeczytało. To książka z mojej półki "różności", wrzucam tu te setki książek które przeczytałem w życiu w latach 2000-2019.
Spoko książka, czytałem chyba z inną okładką, ale było całkiem spox :D
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toStudiowało się tą filozofię w sumie bodajże 6 lat, więc i troszkę filozoficznych książek się przeczytało. To książka z mojej półki "różności", wrzucam tu te setki książek które przeczytałem w życiu w latach 2000-2019.
Lektura momentami toporna i przedłużona (dałoby się ją skrócić o 100 stron i miała by ten sam przekaz),co nie zmienia szczególnie mojego odbioru tej książki.
Edmund Burke, twórca konserwatyzmu (konkretnie wersji ewolucjonistycznej) przedstawia w tejże pracy argumenty przeciwko szaleństwu tłumu Rewolucji Francuskiej i swoje poglądy polityczne.
Jego koncepcja "uspołecznionego" człowieka jest nadal przekonująca, a argumenty przeciwko zbyt abstrakcyjnym ideom, nieodnoszącym się w praktyce do życia i realiów społecznych zdają się mi zbyt aktualne gdy spojrzymy na debaty polityczne. Podkreśla on rolę tradycji w kształtowaniu się jednostki oraz reformistyczny pogląd na zmiany polityczne, społeczne, czy ekonomiczne.
Aczkolwiek Burke nie zmienił mnie w konserwatystę, to nie mogę zanegować wartości intelektualnej jego pracy i lekcji jakich ona niesie. Jest to lektura do przeczytania przez każdego - niezależnie od tego jaki ktoś wyraża stosunek do konserwatywnych idei.
Lektura momentami toporna i przedłużona (dałoby się ją skrócić o 100 stron i miała by ten sam przekaz),co nie zmienia szczególnie mojego odbioru tej książki.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toEdmund Burke, twórca konserwatyzmu (konkretnie wersji ewolucjonistycznej) przedstawia w tejże pracy argumenty przeciwko szaleństwu tłumu Rewolucji Francuskiej i swoje poglądy polityczne.
Jego koncepcja...
Edmund Burke. Ojciec współczesnej myśli konserwatywnej. Uważał, że wobec tak szybko zmieniającego się świata, człowiek musi mieć jakieś kotwice, które dawałyby mu opokę, na której będzie stał. Te kotwice to m.in. rodzina, religia, język, tradycja... Wybitne, choć niełatwe w odbiorze dzieło. Warto!!
Edmund Burke. Ojciec współczesnej myśli konserwatywnej. Uważał, że wobec tak szybko zmieniającego się świata, człowiek musi mieć jakieś kotwice, które dawałyby mu opokę, na której będzie stał. Te kotwice to m.in. rodzina, religia, język, tradycja... Wybitne, choć niełatwe w odbiorze dzieło. Warto!!
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toLektura nie jest łatwa, publicystyka na najwyższym poziomie stylistycznym i językowym (wyrazy szacunku dla tłumacza). Na pewno jedno z dzieł, które należy przeczytać dwa razy - po raz pierwszy, by oswoić się z całością, drugi, aby dane ustępy rozłożyć na czynniki pierwsze i dotrzeć do sedna rozważań. Momentami być może zbyt szczegółowa (poruszane zagadnienia z dziedziny legislacji; mnie bardziej interesuje filozofia),ale dzieło, należy przyznać, monumentalne. Podoba mi się również pokorna postawa autora w stosunku do faktów - gdy czegoś nie jest pewien zawsze to podkreśla, uwypukla, iż nie jest posiadaczem jedynej słusznej wykładni.
Lektura nie jest łatwa, publicystyka na najwyższym poziomie stylistycznym i językowym (wyrazy szacunku dla tłumacza). Na pewno jedno z dzieł, które należy przeczytać dwa razy - po raz pierwszy, by oswoić się z całością, drugi, aby dane ustępy rozłożyć na czynniki pierwsze i dotrzeć do sedna rozważań. Momentami być może zbyt szczegółowa (poruszane zagadnienia z dziedziny...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to