Rozważania o rewolucji we Francji

Edmund Burke Wydawnictwo: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Reflections on the Revolution in France
2008-01-01
1994-01-01
978-83-235-0270-8
Dorota Lachowska
Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
Francja XVIII w. rewolucja Francuska idee oświeceniowe oświecenie
Reflections on the Revolution in France
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
2008-01-01
978-83-235-0270-8
Dorota Lachowska
Francja XVIII w. rewolucja Francuska idee oświeceniowe oświecenie

Edmund Burke. Ojciec współczesnej myśli konserwatywnej. Uważał, że wobec tak szybko zmieniającego się świata, człowiek musi mieć jakieś kotwice, które dawałyby mu opokę, na której będzie stał. Te kotwice to m.in. rodzina, religia, język, tradycja... Wybitne, choć niełatwe w odbiorze dzieło. Warto!!

Lektura nie jest łatwa, publicystyka na najwyższym poziomie stylistycznym i językowym (wyrazy szacunku dla tłumacza). Na pewno jedno z dzieł, które należy przeczytać dwa razy - po raz pierwszy, by oswoić się z całością, drugi, aby dane ustępy rozłożyć na czynniki pierwsze i dotrzeć do sedna rozważań. Momentami być może zbyt szczegółowa (poruszane zagadnienia z dziedziny...

• Historia
  • Polityka