Traktat o naturze ludzkiej

Okładka książki Traktat o naturze ludzkiej David Hume
Okładka książki Traktat o naturze ludzkiej
David Hume Wydawnictwo: Aletheia filozofia, etyka
filozofia, etyka
Treatise of human nature
Aletheia
2005-01-01
2005-01-01
Czesław Znamierowski

Na pewno należy docenić, że nie jest to filozoficzny bełkot w stylu francuskich poststrukturalistów (np. Derrida/Deleuze) lub "suchych" niemieckich filozofów (np. Hegel, Heidegger),ale - tak jak wskazano już niżej - nie czyta się tego łatwo. Prezentowane tezy (jak to określono - umiarkowanie sceptyczne) niespecjalnie wynagradzają wysiłek. Mam wrażenie, że mogłem przeczytać 10-stronnicowe streszczenie na końcu książki oraz 20-stronnicową notę o krytykach Hume'a (z którą w sumie w większości się zgadzałem) i nie tracić czasu na 700-stronnicowy, ciężki w odbiorze wywód.

Cytując swoją poprzednią opinię:
I to jest ta kiepska książka Hume'a. Raczej nie polecam, ciężko napisane, brakuje lekkości z esejów czy traktatów o religii. Nie potrafiłem jej strawić.

Studiowało się tą filozofię w sumie bodajże 6 lat, więc i troszkę filozoficznych książek się przeczytało. To książka z mojej półki "różności", wrzucam tu te setki książek które przeczytałem w życiu w latach 2000-2019.

Cytując swoją poprzednią opinię:

Najważniejsze słowa tego traktatu: „stałość posiadania, przekazywania własności za zgodą właściciela i wypełniania przyrzeczeń. Te prawa więc są wcześniejsze niż władza”. Rozdział III to jeden wielki opis jak sprawiedliwość wyewoluowała spontanicznie w pierwotnych społecznościach, jako behawioralne stany równowagi. Hume to geniusz liberalnej filozofii politycznej.

• Filozofia
  • Klasyki