Początek

Okładka książki Początek
Andrzej Szczypiorski Wydawnictwo: SAWW Seria: Biblioteka Diogenesa literatura piękna
literatura piękna
Biblioteka Diogenesa
SAWW
1994-01-01
1994-01-01
powieść wojenna pani Seidenmann

więcej Więcej

Wróciłem do tekstu Andrzeja Szczypiorskiego po wielu, wielu latach. Czytałem go jako nastoletni chłopak i pamiętam, że wywarł na mnie spore wrażenie. Byłem ciekaw, jak odbiorę tę książkę teraz, kiedy jestem już dorosłym czytelnikiem. I co więcej: gdy wiem, że autor okazał się człowiekiem wątpliwej konduity, mimo że na początku lat 90. występował w roli rozchwytywanego przez...

To druga po ,, i ominęli emaus ,, i na pewno będą kolejne za jakiś czas . Tak na prawdę trzeba przeczytać książkę bo mimo iż czasem sugeruję się opiniami , to jednak nie są one jedynym wyznacznikiem . W każdym wieku inaczej odbiera się daną książkę . Cieszy fakt iż mamy swoich nie tuzinkowych pisarzy.

Wróciłam po wielu latach do tej książki, zupełnie nie pamiętając fabuły. Pamiętałam tylko wrażenie z czytania jej przed laty, że to książka wyjątkowa, że mocno mnie poruszyła. A sięgnęłam do niej ponownie, bo przypomniano mi ją na pewnym wykładzie, którego ostatnio słuchałam.

Książka jest absolutnie wybitna, pod każdym względem. Główny jej temat to człowieczeństwo, co to...

Ciągle aktualna! Nic się nie zestarzała!

Andrzeja Szczypiorskiego kojarzę z telewizji, będąc jeszcze nastolatkiem pojawiał się w różnych programach telewizyjnych i udzielał wywiadów. Przez wiele lat jakoś nie interesowałem się twórczością tego autora. Przeglądając niedawno katalog audioteka.pl natrafiłem na audiobooki jego autorstwa. Postanowiłem w końcu sięgnąć po audiobooka "Początek".
Ciekawostką jest to iż...

Podpisuję się pod opinią Jolasi, dzięki której sięgnęłam po tę piękną i mądrą książkę. Wcześniej zachwyciłam się "Mszą za miasto Arras", ale jakoś nie pomyślałam, żeby dalej czytać Szczypiorskiego. Teraz to nadrabiam.

Autor "przyznaje sobie prawo do indywidualnej pamięci, stwierdzając, że obiektywnej historii po prostu nie ma". Jego wszechwiedzący narrator pokazuje...

Czyta się jednym tchem o sprawach całkiem nie łatwych. Historie ludzi o różnych profilach zazębiające się o siebie i dające tak wiele do myślenia.

Warszawiacy muszą konfrontować się ze swoim losem, którym była wojna i to co po niej nastąpiło. Chodzi nie tylko o tych polskiego pochodzenia, ale i żydowskiego, a także niemieckiego. Kwestie narodowościowe niczego nie ułatwiają, wręcz przeciwnie. Irma jest takim, moim zdaniem świetnym, przykładem Polki żydowskiego pochodzenia, która czuje się związana z Warszawą. W czasie...

Bardzo dobre studium na tematy tolerancji i człowieczeństwa. Poleciłam już kilka znajomym, którzy ślepo wierzą w martyrologie narodów. Po przeczytaniu tej książki można spojrzeć w obiektywny sposób na problem z naszą,, wszechpolskoscia"

Człowiek człowiekowi w trudnych czasach... przeczytałam do matury ustnej z języka polskiego, bo tę książkę doradziła mi siostra, która chodziła do „humana”, a ja do klasy o profilu ścisłym i takich lektur wtedy nie znałam. A szkoda. Bardzo dobra książka o dylematach w czasach holokaustu, stosunku człowieka do człowieka, zawiera dużo prawd moralnych i uniwersalnych.

1 623
  • Lektury