Kordian

Okładka książki Kordian
Juliusz Słowacki Wydawnictwo: Ossolineum Seria: Nasza Biblioteka utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Nasza Biblioteka
Ossolineum
1985-01-01
1985-01-01

Okładka książki Wiersze dla dzieci Władysław Bełza, Aleksander Fredro, Stanisław Jachowicz, Maria Konopnicka, Ignacy Krasicki, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki
Ocena 7,8
Wiersze dla dz... Władysław Bełza,&nb...
Okładka książki Ułamki Juliusz Słowacki, Adam Wiedemann
Ocena 8,0
Ułamki Juliusz Słowacki, A...

więcej Więcej

Lektura, o której mam nieco mieszaną opinię. Wróciłam do niej po latach i kiedy myślę o niej na chłodno, to zaczynam ją doceniać. W trakcie czytania momentami zastanawiałam się czy autor nie był przypadkiem pod wpływem 😂
Zapraszam po bardziej rozbudowaną recenzję na mój kanał na YouTube, uwaga, film zawiera spoilery.

Główny bohater krótkiego dramatu to tytułowy Kordian. Postać jest typowym bohaterem romantycznym — przeżywa ból istnienia, nieszczęśliwą miłość, a także próbuje popełnić samobójstwo. Charakterystyczne dla romantyzmu i występujące w tej książce są również podróże, które odbywa Kordian. Dają mu one wiele do myślenia i pokazują, że wszystko można kupić za pieniądze, a także...

Kultowa lektura, daje dużo do myślenia, posiada masę nawiązań które zmuszają do refleksji. Na dzisiejsze standardy ciężka w odbiorze. Szkoda że nie dokończona

Kolejna książka, której nie chciało się czytać w szkolnych czasach. Po latach wracam, bo ostatnio klasyka u mnie w cenie, a już szczególnie klasyka krajowa.

Ogólnie to podobała mi się ta historia. Szkoda wielka, że ta forma jest nieukończona, ale momentami mocno zmusza do refleksji.

Konrad i cham

Zdecydowanie nie byłem w teamie "Słowacki". Taki o ten Kordian, nie przepadam zbytnio. Ogólnie raczej szkoda że trzeba to czytać ale no trzeba, żeby utwierdzać nas w naszej tożsamości narodowej.

Przeczytałem trochę książek w młodości :) .

Gdy po raz pierwszy to czytałam, było to dla mnie niezrozumiałe ze względu na ilość symbolów, aluzji i nawiązań, które najzwyczajniej nie były mi znane. Gdy przeczytałam teraz drugi raz tą pozycję, stwierdzam, że jest to kawał dobrej literatury. Słowacki nie mówi tutaj o umęczeniu Polaków, nie namawia ich do walki - podaje tylko, że poeta powinien nagłaśniać sprawę...

Kolejne nieskończone dzieło, kolejne niedopracowane idee.

Kolejna z lektur w mojej biblioteczce przeczytanych. Jeśli mam być szczera nic specjalnego. Nie była ani dobra ani okropna. Taki średniak.

no cóż klasyk trzeba znać

23 254
    2 474