Zamek kaniowski

Okładka książki Antologia poezji polskiej Niezapomniane Strofy Krzysztof Kamil Baczyński, Seweryn Goszczyński, Maria Konopnicka, Ignacy Krasicki, Zygmunt Krasiński, Jan Lechoń, Adam Mickiewicz, Julian Ursyn Niemcewicz, Cyprian Kamil Norwid, Wincenty Pol, Jan Potocki, Juliusz Słowacki, Stanisław Wyspiański
Antologia poez... Krzysztof Kamil Bac...
Okładka książki Drzewo przeklęte. Antologia mrocznych opowieści Seweryn Goszczyński, Józef Ignacy Kraszewski, Antoni Pietkiewicz
Drzewo przeklę... Seweryn Goszczyński...

Na półkach: , , , , , ,

Jakże się cieszę, że w końcu, że nareszcie po wielu, wielu latach uzupełniłam romantyczną wyrwę i wyeliminowałam mój najodleglejszy literacki wyrzut sumienia, czyli przeczytałam utwory Goszczyńskiego.
Nie na darmo to nazwisko i ciekawa biografia zapadły mi w pamięć jeszcze w szkole, jednak gdy minął szkolny czas romantyków, coraz trudniej było mi sięgnąć po te specyficzne uduchowione i pełne niezrozumiałego (dzisiaj) żaru dzieła.

Wydawało mi się, że ich czas przeminął. Bezpowrotnie.
Na szczęście dzięki uhonorowaniu romantyzmu polskiego i wytypowaniu go na patrona roku 2022, za punkt honoru postawiłam sobie przeczytanie dwóch utworów Goszczyńskiego, których tytuły miałam od lat wyryte w pamięci. Jednym z nich jest właśnie „Zamek kaniowski”.

Cóż to za niezwykły poemat!

Tak jak w „Marii” Malczewskiego przenosimy się na wschodnie rubieże, które odmalowane są wspaniałym, obrazowym językiem płynącym z głębi duszy i dziecinnych oraz młodzieńczych wspomnień pisarza.

Jest tam nieszczęśliwa miłość, zdrada, głos puszczyków, upiór, obłąkanie, pieśń ślepego lirnika i jest zemsta.
I okrutna, złowroga i krwawa koliszczyzna ze święconymi na rzeź nożami.

Jakimś specjalnym zmysłem czułam, że nazwiska Seweryna Goszczyńskiego nie wolno mi pominąć i dzięki temu, mój tegoroczny powrót do tradycji romantycznej w jego wydaniu uważam za niezwykle doniosły i ważny, i bardzo, ale to bardzo udany.

Ciężko mi jednak ten poemat polecić, ponieważ to nie jest literatura „dzisiejsza”. Gdyby jednak jakiś fan romantyzmu, dziwnym trafem przegapił tego twórcę i zastanawiał się czy po dzieła Goszczyńskiego warto sięgać - odpowiem, że bardzo warto.

Literatura romantyczna często nie jest dziś łatwa do czytania, bo raczej już nikt nie pisze powieści poetyckich, a przynajmniej jako literaturę popularną. Niemniej warto wiedzieć, że nie wszystkie książki z tamtego okresu skupiały się na martyrologii, patriotyzmie i walce o ojczyznę. Tak zwany ,,czarny romantyzm” to nurt w którym znajdujemy wątki charakterystyczne też dla dzisiejszej literatury popularnej – morderstwa, zdrady, porwania, postacie nadprzyrodzone.

Nebaba i Orlika to dwoje młodych, zakochanych w sobie Ukraińców, których pragnie rozdzielić okrutny polski pan. Niespodziewanie Nebaba dowiaduje się, że Orlika została żoną tego mężczyzny i poprzysięga zemstę, w którą angażuje swoich kozackich współbraci.

Czytanie ,,Zamku kaniowskiego” nie jest może łatwe dla współczesnego czytelnika ze względu na formę poematu, praktyczny brak ekspozycji i wprowadzenia do życia bohaterów oraz rozbudowane poetyckie opisy, ale warto przyjrzeć się właśnie tej awanturniczej części tej powieści – burzliwemu trójkątowi miłosnemu, krwawej zemście, wątkowi topielicy. To także ciekawa książka z punktu widzenia historii stosunków międzynarodowych – bo akcja dzieje się na Ukrainie I bohaterowie są Kozakami, a polscy szlachcice to dla nich oprawcy. W ten sposób ,,Zamek kaniowski” niesie ze sobą sporą wartość poznawczą, bo autor pisał to jako człowiek znający realia, nie historyk.

Osobiście żałuję, że w liceum uczniom nie jest dane poznać czarnego romantyzmu, bo wydaje mi się, że mógłby być bliższy osobom niespecjalnie zainteresowanym klasyczną literaturą.

,, Są to własności jak zemsty, tak chwały,
Że najzgubniejsze, najdziksze marzenia
W cnoty i szczęścia powaby ustroją:
Tak, gdy chcą uwieść, kuszące nas mary
Światłem aniołów barwią szpetność swoją.”

Na półkach: , , , , , , , ,

Cudowna lektura, urzekająca bogactwem językowym i plastycznymi opisami. Utrzymującym się podczas całego czytania napięciem grozy i tajemniczości.
Goszczyński wykreował ciekawe i barwne postacie Nebaby i Orlik, która historia może fascynować i dziś,a która rozegrała się na tle jednego z XVIII wiecznego powstania kozackiego.

Nawet mi się podobało, bo "Zamek kaniowski" to utwór zupełnie inny od tych, które znamy ze schematycznej nauki romantyzmu w szkole średniej. Pełen grozy, krwi, strachu, mgły, śmierci jest na polskim gruncie tej epoki dziełem absolutnie wyjątkowym, bliskim romantyzmowi niemieckiemu i zupełnie obcym stylowi mickiewiczowskiemu.

Bardzo się cieszę, że zajęcia z romantyzmu zawierają na liście lektur to dzieło. Genialne, gotyckie, makabryczne, krwawe, czyli to, co studenci podczas sesji lubią najbardziej.
A topielec Ksenia to moja absolutnie ulubiona postać z romantycznych bytów pogranicza.
Polecam~

Polecam~

Szczególnie polecam tym, którzy nie przepadają za wzniosłym klimatem narodowowyzwoleńczym - u Goszczyńskiego leje się krew, wilki wyją, a czytelnika przechodzi dreszcz. Świetny materiał na horror ;)

szkoda, że nie czytałam tego w liceum - romantyzm byłby epoką ciekawszą, bardziej różnorodną i wykraczającą poza pewne granice.

Romantyczna powieść poetycka, trzymająca w napięciu do ostatniej chwili jak najlepszy thriller :) Pełna akcji i jej zwrotów. Ostrzegam przed wydaniami z przypisem na pierwszej stronie wyjaśniającym kim była pewna istotna postać!

Niepokojąca, ale bez rewelacji.

Niepokojąca, ale bez rewelacji.

Absolutnie piękna i zachwycająca. Żałuje ze przez archaizmy nie byłam w stanie wyłapać wszystkiego i dopiero po czasie zrozumiałam dokładnie historie nebaby i oksany.
Mam nadzieje ze będę miała czas żeby przeczytać jeszcze raz uważniej

Mam nadzieje ze będę miała czas żeby przeczytać jeszcze raz uważniej