Bakakaj

1957-11-01
Wydawnictwo Literackie
literatura piękna
1993-01-01

Z Gombrowiczem mam tak, jak z tortem Pavlova. Najpierw nęci i kusi. Zaczęty - oszołamia. Po chwili zaczyna nużyć (wtedy zastanawiam się, dlaczego nie wybrałam czegoś lżejszego - takiej na przykład vonnegutowskiej kremówki). A ostatecznie pozostawia po sobie kilkaset literackich kalorii, zaczątek cukrzycy i chęć po jeszcze.
Nasz związek jest co najmniej próchniczny.

A...

Szkic do literackiego "grand" portretu. Lekki, wspaniały i jeszcze mocno trzymający się ramy, według staropolskiej zasady: "trzymajmy się ramy to się nie posramy" :)

Podobało mi się zwłaszcza "Dziewictwo" i "Przygody".

Do wszystkich czytających tą „recenzję”:
Przed czasami lubimyczytac.pl również prowadziłem listę książek przeczytanych. Właśnie do niej dotarłem, niestety nie rozpisywałem się po przeczytaniu każdej pozycji. Są to xsiążki, które przeczytałem między 11.2010, a 09.2011. Oprócz tytułu zamieszczałem ocenę Treści i Formy i, niestety tylko ją będę dodawał w tym zestawieniu....

TYLKO DLA CZYTELNIKÓW ZNAJĄCYCH GOMBROWICZA
Zdzisław Łapiński zatytułował swoje posłowie do tej książki "Zachwycająco złe opowiadania", a ja znalazłem swoją notkę: "Po co wydane? To dopiero etiudy". Czytając ponownie posłowie znajduję potwierdzenie mojej diagnozy. Jak zawsze, egocentryczny Gombrowicz ma gotową odpowiedź, którą ...

Mam ogromny sentyment. Uważam, że to doskonały wstęp do stylistyki Gombrowicza - część z opowiadań wybitnie do mnie przemawia!

Gombrowicz nie dla mnie.

Jak można nie kochać?

Jestem dziewicą i rzucają we mnie kamieniami.

Prześmiewcze, ironiczne, ale pełne ukrytych sensów i symboli. Majstersztyk w opowiadaniach!

• Literatura polska
  • Literatura polska