100 porad jak wychować szczęśliwą i pewną siebie dziewczynkę

Okładka książki 100 porad jak wychować szczęśliwą i pewną siebie dziewczynkę Elizabeth Hartley-Brewer
Okładka książki 100 porad jak wychować szczęśliwą i pewną siebie dziewczynkę
Elizabeth Hartley-Brewer Wydawnictwo: KE Liber poradniki
poradniki
Raising and Praising Girls
KE Liber
2007-01-01
2007-01-01
Robert Waliś

#1144 - 100 porad jak wychować szczęśliwą i pewną siebie dziewczynkę - Elizabeth Hartley-Brewer
#294/52/2022

Książka ma 228 stron. Została wydana w 2007 roku.

Autorka pokazuje, jak ważne jest, aby wychowywać dziewczynki na pewne siebie kobiety.

Dzięki tej książce zrozumiesz, z jakimi wyzwaniami mierzą się dziewczynki w obecnych czasach i świecie, oraz jak je wspierać, by mogły bez problemu osiągać swoje życiowe cele.

#294/52/2022

Książka ma 228 stron. Została wydana w 2007 roku.

Świetna książka. Przemyślana, napisana zwięźle i na temat. Treść podzielona tematycznie na 9 rozdziałów. Każde dwie strony, to jedno zagadnienie. Książka napisana 20 lat temu, lecz wciąż aktualna i dająca do myślenia. Wolumin zapewnia wskazówki przez wiele lat, gdyż moim zdaniem może dotyczyć wspierania pewności siebie dziewczynek w każdym wieku. Pierwsze moje czytanie przypadło na 4 rok życia córki. Warto także sięgnąć po wiedzę do tej książki, gdy córka "przechodzi przez kluczowe etapy rozwoju","w wieku około ośmiu lat, na początku okresu dojrzewania i w wieku nastoletnim. W tych okresach dziewczęta potrzebują szczególnego wsparcia i uwagi. Wtedy ich pewność siebie staje się bardzo krucha."
Zapamiętam z lektury:
1. Słuchanie kogoś wymaga patrzenia, przerwij to co w danej chwili robisz, utrzymuj kontakt wzrokowy, odczytuj mowę ciała i mimikę, dzięki temu zrozumiesz to, co kryje się między słowami. s.70
2. Ustanawianie zasad jako wyraz troski, "pokazuje, że rzeczywiście dbamy o przyszłość dziecka". Właściwa dyscyplina daje córce "wolność badania świata i podejmowania ryzyka w bezpiecznych granicach". "Kiedy dziewczynka otrzymuje przejrzyste reguły postępowania, może się zrelaksować." s.88
3. Posiadam wystarczający autorytet. Mogę "pozostawać u steru bez agresji i hałasu." s.98
4. Ważne dla mnie jako rodzica jest "dbanie o własny rozwój i radość życia w rodzinie i poza nią" s. 201
Istnieją studia, szkolenia i kursy z rożnych dziedzin. Egzamin z rodzicielstwa, zdaje się w szkole życia każdego dnia przez wiele lat. Przydałby się kurs, konsultacje, wsparcie. Wychowywanie dziecka to bardzo odpowiedzialne zadanie, które rzutuje na jakość życia dziecka, rodzica i przyszłych pokoleń. Można się o tym przekonać w "Odkryj swoje wewnętrzne dziecko. Klucz do rozwiązania (prawie) wszystkich problemów" Stefanie Stahl. Dlatego zachęcam do zdobywania i pogłębiania wiedzy w tym zakresie. Polecam to, co sama przeczytałam i zastosowałam w praktyce:
-> "Zgrana drużyna rodzinna! Jak bez krzyków i zrzędzenia nakłonić dzieci do współpracy" Elizabeth Pantley;
-> "Kieszonkowy niezbędnik rodzica" Gaile Reichlin, Caroline Winkler;
-> "Wychowuj po trochu. Wymagaj więcej, rób mniej!" Emma Jenner.
Pozdrawiam

słabe

słabe

Czy ta książka mi pomogła?
Trochę tak. Niby nic nowego nie przeczytałam, ale to, że coś teoretycznie wiemy, nie oznacza, że stosujemy w praktyce.
Czasem trzeba znowu sobie przypomnieć co wolno, czego absolutnie nie wolno, co należy, a co ewentualnie można.
Momentami książka była banalna, ale kilka mądrych zdań w niej przeczytałam. I dla tych kilku zdań było warto.
Nie odnajdzie się w niej jednego magicznego sposobu na wychowanie dziecka, ale wychowanie dziecka to przecież ciężka, żmudna, wieloletnia praca. Z tą książką jest odrobinę łatwiej.

Czy ta książka mi pomogła?
Nie...

• (R) Wychowanie, pedagogika, rodzicielstwo
  • Oczekują na przeczytanie
  • 39. SFERA NAUCZYCIELA
  • 13. MIEJSCE W LAMUSIE nr 3
  • Z polecenia
  • Przejrzane
  • (B KATEGORIA) WIEDZA

Dodaj cytat z książki 100 porad jak wychować szczęśliwą i pewną siebie dziewczynkę