Antropologia kultury wizualnej. Zagadnienia i wybór tekstów
- Kategoria:
- nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
- Seria:
- Wiedza o kulturze
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
- Data wydania:
- 2012-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 2012-01-01
- Liczba stron:
- 752
- Czas czytania
- 12 godz. 32 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788323508557
Autorzy starają się uwypuklić problemy związane z postrzeganiem przez człowieka dynamicznej przestrzeni relacji między obrazem a rzeczywistością. Przewodnim celem, jaki sobie stawiają, jest porządkowanie myślenia o tym, jak człowiek uczy się widzieć i organizuje swoje wyobrażenie świata ze względu na widzenie.
Podręcznik adresowany jest do studentów i wykładowców akademickich kulturoznawstwa, a także historii sztuki, teatrologii, socjologii, psychologii oraz innych kierunków humanistycznych. Publikacja będzie też z pewnością niezwykle cenna dla wszystkich czytelników, których interesują zagadnienia kultury wizualnej oraz jej powiązania z polityką i zmieniającą się obyczajowością.
Antropologia kultury wizualnej jest kolejnym podręcznikiem z serii „Wiedza o kulturze” obejmującej tomy Antropologia kultury, Antropologia słowa, Antropologia widowisk, Antropologia ciała, Antropologia antyku greckiego oraz Antropologia twórczości słownej.
Koncepcja tego wyboru i opracowania tekstów – podstawowych dla badania kultury wizualnej – zrodziła się w toku dyskusji w Zakładzie Filmu i Kultury Wizualnej w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego i jest efektem pracy zespołowej pracowników i doktorantów Zakładu.
Autorzy podręcznika starają się „pokazać widzenie” – unaocznić problemy związane z postrzeganiem i rozumieniem obrazów w ich różnych formach, sytuując człowieka i jego praktyki widzenia w dynamicznej przestrzeni relacji między nim a obrazem i rzeczywistością. Kolejne rozdziały odwołują się do kategorii związanych z refleksją na temat widzenia i z określonymi praktykami, zarówno artystycznymi, jak i codziennymi. Zagadnienia przedstawiane są w perspektywie antropologicznej, łącząc ujęcie synchroniczne z diachronicznym. Porządkują one myślenie o tym, jak człowiek uczy się widzieć i jak organizuje swój świat ze względu na widzenie.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 70
- 25
- 7
- 2
- 2
- 2
- 1
- 1
- 1
- 1
Cytaty
Bądź pierwszy
Dodaj cytat z książki Antropologia kultury wizualnej. Zagadnienia i wybór tekstów
Dodaj cytat
OPINIE i DYSKUSJE
Genialna książka z dziedziny sztuki i kultury wizualnej czyli wiedzy o obrazie, jego pochodzeniu i zjawiskach temu towarzyszących. Autorzy wyjaśniają poszczególne pojęcia w kilku rozdziałach zaczynając od prehistorii i na czasach współczesnych kończąc.
Zapoznajemy się z pochodzeniem obrazów od jaskini i pierwszego człowieka poczynając. Człowiek pierwotny jaki zostawiał ślad wizualnej twórczości na ścianach swojego domostwa? Jednym słowem malarstwo jaskiniowe (Lascaux). Autorzy ukazują źródła sztuki i tłumaczą na przykładach co to jest widzenie i postrzeganie. Jak pokazać obraz i jak go odbierać. Poszczególne rozdziały jak na przykład: "Mumia i śmierć" wyjaśniają czytelnikowi tajniki symboliki i alegorii często zamieszczanych w obrazach (czaszki, maski, etc). Książka wyjaśnia współczesne postawy wobec śmierci i życia, mówi o naśladownictwie, ikonach czyli obrazach świętych ale również o przedstawieniach świeckich takich jak sceny rodzajowe. Poznajemy wiele innych zagadnień ważnych dla nas jako odbiorców w momencie kiedy chcemy oglądać dzieła sztuki ze zrozumieniem. Jak na przykład rozdział: Czego chcą obrazy?.
Zachęcam do lektury wszystkich miłośników sztuki i kultury, którzy chcą zapoznać się bardziej szczegółowo z tajnikami oraz przekazami jakie kryją w sobie obrazy bowiem nie wystarczy patrzeć trzeba jeszcze zobaczyć, widzieć.
Genialna książka z dziedziny sztuki i kultury wizualnej czyli wiedzy o obrazie, jego pochodzeniu i zjawiskach temu towarzyszących. Autorzy wyjaśniają poszczególne pojęcia w kilku rozdziałach zaczynając od prehistorii i na czasach współczesnych kończąc.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toZapoznajemy się z pochodzeniem obrazów od jaskini i pierwszego człowieka poczynając. Człowiek pierwotny jaki zostawiał...