Strażnik tajemnic

2013-08-28
Magdalena Koziej
posiadlosc

Kiedy bombardują Londyn...

Wspaniała powieść, nie sposób się od niej oderwać. Słuchałam audiobooka i ta forma sprawia, że czasami, równocześnie zajmując się czym innym, na chwilę się wyłączę i muszę cofać książkę, jednak nie tym razem. Bardzo przyjemnie słuchało mi się losów bohaterki będącej na łożu śmierci, której dorosła już córka postanawia cofnąć się do czasów dzieciństwa by odkryć powody mrocznego wydarzenia, jakie miało miejsce przed laty i do dziś nie daje jej spokoju. Autorka używa kilku linii czasowych. Przenosi nas między innymi do Londynu, wtórym toczy się II wojna światowa. Tam splatają się losy trójki młodych ludzi, które mają decydujący wpływ na ich późniejsze życie i są wyjaśnieniem zagadki. Bardzo podobała mi się kreacja postaci i ich wzajemnych relacji. Historia mimo niesamowitych zwrotów akcji, dzięki nim stawała się naprawdę autentyczna. Dodatkowo autorka nie pomija też pobocznych bohaterów, którzy, mimo że mają mniejszy wpływ na przebieg zdarzeń, nie są nijacy. Zakończenie zaskakujące, chociaż przez moment miałam podejrzenia, że jeden z bohaterów skończy tak a nie inaczej ;) Szczerze polecam i już mam na półce kolejne książki autorki, które czekają na przeczytanie.

Historja toczy się w dwóch różnych od siebie czasach. Czy wystarczy còrce wyjawić tajemnice ktòra rosła znią przez tyle lat. Ostatnie chwile spędzane przy matce , łączą nas . Czy wystarczy czasu. Czytanie tej powiešći dotyczy większości nas. Mamy rodzinne sekrety , tajemnice . Rozmowy otwarte z bliskimi otwierają wszystkie dzwi.
Czy Laura w końcu dowie sie tego i czy my razem z nią rozwiążemy nasze. Super książka.

Czy Laura w końcu dowie sie tego i czy my...

Ogólnie "Strażnik tajemnic" to ciekawa powieść o splątanych losach ludzi, o odkrywaniu ich tajemnicy, ale też o życiu i wyborach, jakie przed nami stawia. Akcja nie jest porywająca, a powieść pretenduje raczej do miana powieści obyczajowej z historią w tle i elementami powieści psychologicznej - obserwujemy bowiem jak decyzja jednej rozchwianej emocjonalnie kobiety, ma wpływ na losy innych. Dochodzi do tego również, może nie dominujący, ale obecny w powieści, wątek przemocy w małżeństwie.
Cała recenzja tutaj: https://nakanapie.pl/recenzje/tajemnica-jest-kobieta-straznik-tajemnic

Błyskotliwa, zaskakująca, trzymająca uwagę czytelnika. Nie było momentu aby ta opowieść mnie zmęczyła a ostatnio było z tym różnie 😉 Jest dobra, polecam.

Są marzenia, które mogą prowadzić do zguby i tajemnice, które muszą zostać odkryte, niezależnie od tego, jak wielka warstwa kurzu je pokrywa i w jak głębokim kufrze zostały ukryte. Nie wierzycie? Przeczytajcie „Strażnika tajemnic”, który udowodni wam, jak wiele można pragnąć, poświęcić i stracić, a następnie skrywać przed światem i najbliższymi.

„Strażnik tajemnic” to uczta czytelnicza, dla każdego, kto lubi odkrywać sekrety z przeszłości i nie boi się koktajlu emocjonalnego, jaki może wywołać naprawdę dobrze napisana historia. Autorka potrafi snuć nieśpieszne opowieści, tak by czytelnik balansował na granicy teraźniejszości i przeszłości. Stopniowo odkrywa karty, wodzi za nos, przedstawia bohaterów, pozwala ich poznać, polubić i znielubić – co czyni ich przekonująco realnymi i wyrazistymi. Znajdziecie tutaj marzenia, które mają niszczycielską moc, różne odcienie miłości, wojenną zawieruchę, sielskość, brutalność, morderstwo i napięcie, a wszystko doskonale spięte w całość. Mimo trudności z jakimi mierzyli się bohaterowie, jest w tej historii coś lekkiego i uroczego. Ta powieść oczarowała mnie pod każdym względem – od cudownej okładki, po równie cudowną treść. Podsumowując: Kate Morton napisała świetną powieść, od której trudno się oderwać. To jedna z tych opowieści, które zostają z czytelnikiem na długo. Polecam!!!

„Strażnik tajemnic” to...

Powieści Kate Morton mają w sobie to "coś". Jest to moja druga książka tej autorki i nie zawiodłam się. "Strażnik tajemnic" jest pisany w taki sposób, że nie byłam w stanie oderwać się od lektury. Książka zdecydowanie mnie pochłonęła. Plusem są niezbyt długie rozdziały, dlatego szybko się ją czyta, ale prawdę mówiąc to ciekawa historia, która rozgrywa się na kartkach książki robi całą robotę. Zdecydowanie polecam i z pewnością sięgnę po inne książki tej autorki.

Bardzo lubię jak autorka snuje swoje opowieści. Tym razem przenosimy się do wojny, w której tylko natura wydaje się cieszyć życiem i zachowuje swój rytm zmieniając pory roku. Bohaterkami są odważne, piękne dwie kobiety Dorothy i Vivien. Jedna z nich jest matką Laurel, która w parny letni dzień ukrywa się przed siostrami w domku na drzewie i jest światkiem morderstwa. Matka dźga nożem do tortów mężczyznę na progu domu... Tak zaczyna się tak historia, a po latach dziewczyna chce rozwikłać tajemnicę śmierci mężczyzny oraz to dlaczego do tego doszło, ale musi się pospieszyć, ponieważ czas matki dobiega końca. Czy Laurel uda się uzyskać odpowiedzi na nurtujące ją pytania i dowiedzieć się czegoś o losach ukochanej mamy z czasów przed i w trakcie trwania wojny?

Jeśli ktoś lubi długie powieści obyczajowe, to jest to książka po którą powinien sięgnąć. Dobrze się ją czyta, fabuła jest złożona i ciekawa. Jedynie nie mogę sobie poukładać pewnych elementów z końcówki, a ona może okazać się dla niejednego czytelnika zaskakująca.

Kate Morton mnie porwała. Faktem jest, że nie mogłam się oderwać od tej książki, chociaż historia z początku wydawała się pospolita i przewidywalna. Czy spodziewałam się zakończenia? Nie.

Autorka przeprowadziła nas przez tajemnice, zamknięte na lata w kufrze na strychu, odkrywając nieśpiesznie kolejne okruchy. Razem z Laurą śledziłam losy jej matki, Jimmiego i Vivien, a ponieważ opowieść toczy się na dwóch płaszczyznach czasowych, często dowiadywałam się tej prawdy szybciej niż Lura.

Co więcej, Kate Morton nakreśliła bardzo ciekawych, nietuzinkowych bohaterów, chociaż Dolly mnie niezwykle irytowała i długo się zastanawiałam, jakim cudem mogła się tak zmienić?

Gdy już myślałam, że tajemnica została wyjaśniona, autorka odkryła kolejne karty, zaskakując mnie całkowicie.

Musicie przeczytać tę książkę, będziecie zauroczeni.

IG:ksiazki_wloczykija
Misternie spleciona opowieść o rodzinnych sekretach, marzeniach i mrocznej przeszłości, która wciąga nas w głąb tajemniczych losów i emocji bohaterów.

Historia rozpoczyna się w angielskiej prowincji w 1961 roku, gdzie szesnastoletnia Laurel Nicolson śni o przyszłości i chłopcu imieniem Billy. Jednak jej marzenia zostają przerwane przez przerażające wydarzenie, które zmienia jej życie na zawsze. Kate Morton doskonale balansuje między napięciem a nostalgia, kreując chwile trwogi i tajemnicy.

Przeskakujemy następnie do roku 2011, gdzie spotykamy dorosłą już Laurel, która jest znana jako uznana aktorka, ale ukrywa w sobie nieuleczalną traumę z dzieciństwa. Jej matka, Dorothy, zbliża się ku końcowi życia, a Laurel postanawia ostatecznie rozwikłać zagadkę morderstwa sprzed pięćdziesięciu lat, która obciąża ich rodzinę. To rozpoczyna niezwykłą podróż w głąb przeszłości, w poszukiwaniu prawdy i zrozumienia, która prowadzi czytelnika przez wiele zakrętów i niespodzianek.

Kate Morton mistrzowsko układa historię jak skomplikowaną układankę, a jej proza pełna jest emocji i głębokich refleksji. Bohaterowie są niezwykle wyrazisti i pełni ludzkiej złożoności, a ich losy splatają się w niezwykły sposób. Książka ta to opowieść o miłości, zdradzie, tajemnicach i środkach, jakie podejmuje się w imię rodziny.

Morton buduje atmosferę, która przywodzi na myśl obrazy angielskiej prowincji i londyńskich bombardowań. Opisy miejsc i postaci są tak plastyczne, że czytelnik może poczuć zapachy, widoki i dźwięki opisywanych scen. To książka, która wciąga, trzyma w napięciu i nie pozwala oderwać się od lektury.

Literatura, która zdobywa nasze serca dzięki swojej głębi emocjonalnej, zawiłości fabuły i niezapomnianym postaciom. Kate Morton ukazuje, że przeszłość jest zawsze obecna w naszym życiu, i że odkrywanie jej tajemnic może prowadzić do uzdrowienia i pojednania.

IG:ksiazki_wloczykija