Córki chrzestne. Rozmowy w cieniu terroryzmu RAF

Okładka książki Córki chrzestne. Rozmowy w cieniu terroryzmu RAF Julia Albrecht, Corinna Ponto
Okładka książki Córki chrzestne. Rozmowy w cieniu terroryzmu RAF
pojednanie RAF terroryzm

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

przeczytałam z zapartym tchem, ciekawy temat, pięknie napisany. Jednak dla badacza tego okresu dość infantylna np. łzawe historie o dziadkach uciekających z terenów obecnej Polski. Nie skupiałam się jednak na warstwie historycznej ale na warstwie opisów emocji młodych autorek. Ciekawe spojrzenie na życie młodych dziewczyn w RFN w latach 70, które jest naznaczone tak wielką niewyobrażalną tragedią. Nie miałam niedosytu jeżeli chodzi o fakty historyczne bowiem dziewczyny nie mogły ich rzetelnie z wiadomych względów przedstawić. Chodź rzeczywiście dla osób mniej wtajemniczonych w działania RAF mógłby się znaleźć jakiś wartościowy wstęp napisany przez znawcę okresu.

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

O ile przedstawienie tragedii (zamachu terrorystycznego dokonanego przez RAF) z punktu widzenia krewnej sprawczyni oraz krewnej ofiary wydaje się materiałem na ciekawą książkę, to na koniec pozostał mi niedosyt. Nie tylko o funkcjonowaniu samego RAF czy zaangażowania w niego Stasi dowiemy się niewiele, to także wątek osobisty dwóch bohaterek (autorek) wcale nie jest pogłębiony, choć momentami się dłuży.

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Zbrodnia to niesłychana. Pani zabiła Pana. Tym nieslychansza, że połączona z najnikczemniejszym rodzajem zdrady i zaprzanstwa.
Tymczasem siostra Pani i córka Pana próbują po latach traum przeprocesowac wzajemne przebaczenie.
Szlachetne to i godne podziwu. Z pewnością wartościowe dla narodowej terapii gojenia blizn po bekartach cioci Stasi.
No i fajnie.

Niemniej.

Dlaczego sprawczyni całego zamieszani, Siksa, która z kolegami z RAF wysyła na tamten świat głowę rodu zaprzyjaźniona serdecznie ze swoją własną rodziną. W jego własnym salonie. Z zimną krwią, cynicznie wykorzystując nieświadomość i sympatię ofiar.
Dlaczego osoba z taką plama na biografii, po latach chowania się przed sprawiedliwościa pod parasolem Stasi. Niech nawet i będzie, że po uwieńczonej sukcesem resocjalizacji musi byc w nowym zyciu akurat nauczycielką.
Tego to nasze ciasne, niezbyt wielkoduszne wschodnioeuropejskie sumienia juz nie pojmują.
Słowem niemiecka hipermoralnosc w nieustannej misji zbawienia świata.

No i...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jestem rozczarowana. Spodziewałam się informacji o działalności RAF, a przynajmniej o okolicznościach śmierci Ponto i szczegółach na temat procesu. Tymczasem autorki rozmawiają wyłącznie o swoich uczuciach i przemyśleniach. O głównej inicjatorce zamachu na Ponto jest zaskakująco niewiele informacji.

Podobały mi się wyłącznie ostatnie strony, zawierające kalendarium działalności RAF. Szkoda, że nic z tych rzeczy nie znalazło się w treści.

Bardzo się zawiodłam.

Podobały mi się wyłącznie ostatnie strony, zawierające kalendarium...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka dla tych osób, które szukają wskazówek jak przejść przez żałobę. Natomiast nie dla tych, które planują rewolucję. Oceniam więc subiektywnie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Historia
  • Sfery