Odczytanie popiołów

Okładka książki Odczytanie popiołów Jerzy Ficowski
Okładka książki Odczytanie popiołów
Jerzy Ficowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry poezja
53 str. 53 min.
poezja
Wydawnictwo Iskry
1983-01-01
1983-01-01
53 min.
8320705061
Holokaust wojna Żydzi powstanie w getcie

To zaskakujące, że ta książka to w zasadzie jakiś osamotniony w literaturze polskiej kamień nagrobny. Macewa. Są oczywiście prozy Borowskiego, są "Medaliony" Nałkowskiej, liczne książki dokumentalne. Ale w poezji? Kilka znanych pojedynczych utworów, ale całe książki poetyckie poświęcone zagładzie Żydów? Ostatnimi laty wyszły wprawdzie tomiki Piotr Macierzyńskiego i Grzegorza Kwiatkowskiego, ale wcześniej? Wcześniej był Ficowski ze swoim "Odczytaniem popiołów" (1979). Warto dodać, że Jerzy Ficowski (1924-2006) znakomity poeta, prozaik i tłumacz, znawca folkloru żydowskiego i cygańskiego, zanim debiutował w 1948 roku był żołnierzem Armii Krajowej (ps. Wrak) i uczestniczył w powstaniu warszawskim. Widział też płonące getto podczas likwidacji. Widział śmierć. I nie zapomniał. Nosił w sobie te obrazy przez lata. "Odczytanie popiołów" to jego świadectwo. Zaczyna się tak:

nie zdołałem ocalić

• II wojna światowa
  • *** - 2012
  • 1g) Poezja
  • • 🚬 Poezja

Dodaj cytat z książki Odczytanie popiołów