Walki o Twierdzę Verdun. Album fotografii archiwalnej

Verdun, moje francuskie miejsce. Mój pierwszy trail przebiegłam po polach walki -Trail de Tranches , miałam przepustkę upoważniającą do przejeżdżania przez miasto, kiedy było zamknięte z powodu wizyty Merkel i Hollanda przy okazji obchodów 100 lecia Bitwy pod Verdun .... Dziś kończę swoją pracę w Verdun i zamykając album zamykam jakąś część mojego życia. A do okopów czy fortów wrócę .... podobnie jak do wertowania albumu

Pozycja pokazująca fotografie związane z bitwę pod Verdun jaka miała miejsce w 1916 r. (luty-grudzień). Bitwa zaplanowana przez von Falkenhayna, miała być miejscem unicestwienia części armii francuskiej (Niemcy liczyli na to, że Francuzi będą o Verdun walczyli do upadłego, więc zgormadzili w tym miejscu sporo artylerii i postanowili postawić w bitwie na jej morderczą siłę). Batalia okazała się grobem dla ponad 370.000 Francuzów i ponad 330.000 Niemców. Ogromna liczba dział jaka została zgromadzona przez obydwie strony zamieniła okolice Verdun w krajobraz księżycowy. Obydwie strony wystrzeliły w tych 10 miesiącach ok. 37.000.000 pocisków różnych kalibrów (w tym 420mmm miotanych przez "Grube Berty"). Bezsensowna rzeź, o małym znaczeniu strategicznym, została zakończona ofensywą nad Sommą, która odciążyła ten odcinek frontu. Ksiażka którą mamy w rękach pozwala ten krajobraz księżycowy sobie uzmysłowić. Na kolejnych fotografiach widać śmierć, potęgę artylerii, straszliwe warunki bytowe walczących stron. Porównanie zdjęć z początku i końca bitwy fortów takich jak Vaux (broniony przez Raynala) czy Douaumont, pokazują potęgę przygotowania artyleryjskiego jakie było charakterystyczne dla tej batalii. Zdjęcia są wzbogacone opisem bitwy sporządzonym przez marszałka Henri Petaina, który początkowo dowodził 2 Armią, którą skierowano do Verdun, później przeniesiono go na stanowisko dowodzącego wszystkimi siłami francuskimi w tej bitwie. Jego hasłem był okrzyk "Nie przejdą!", który stał się okrzykiem całej Francji. Co ciekawe bitwa ta w rozważaniach Petaina pokazała siłę fortów żel-betonowych w działaniach wojennych. Niecałe 25 lat później Wehrmacht miał pokazać Francji jak bezużyteczne są stalowe fortece w nowoczesnej wojnie.

• I wojna światowa

Dodaj cytat z książki Walki o Twierdzę Verdun. Album fotografii archiwalnej