Święta u Coole'ów

Okładka książki Święta u Coole'ów Michael Gregory Stephens
Okładka książki Święta u Coole'ów
Michael Gregory Stephens Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
Season at Coole
Wydawnictwo Literackie
1988-01-01
1988-01-01
8308020038
Ryszard Zabrzeski
święta Boże Narodzenie rodzina konflikty kłótnie pojednanie

Mała cienka książeczka i kogóż tu mamy? Inspektora Lelanda Coole, jego małżonkę i dziewięcioro dzieci. Mieszkają na Long Island.
Inspektor to tłusty, ponury, gnębiony przez podagrę i hemoroidy Irlandczyk. Jego małżonka Rose jest nałogową alkoholiczką prowadzącą stale dysputy z Marią Dziewicą.
To fragmentaryczny opis takiej rozmowy:
"Matka Rose z rozmachem usiadła na stercie bielizny, którą miała wyprać, już pijana, ale chcąc upić się jeszcze bardziej, otwarła najpierw butelkę wódki, łyknęła zdrowo i popiła muszkatelem z drugiej butelki, mówiła głośno (. . .) W porozpinanej sukni, która podjechała jej aż na biodra, z włosami skołtunionymi, śmierdząc alkoholem i samotnością, pojękując i szepcąc, dyskutowała z Marią Dziewicą, którą często widywała i z którą często prowadziła rozmowy, popijając w swojej części piwnicy."
Dziewięcioro dzieci państwa Leland to jeden w drugiego narkomani, alkoholicy, onaniści, złodzieje i wariaci.
Miał też inspektor Coole dwie siostrzenice przyrodnie Eileen i Norę, czyli Pipę i Cipę, jak je czule nazywano w rodzinie.
Pewnego razu został wezwany przez policję, ponieważ trzeba było nagle zaopiekować się siostrzenicami.
"Pipa i Cipa! (. . .) tak je przywitał.
"Leland! - odpowiedziały
Już miał podbiec i objąć je, ale powstrzymał się, gdy doleciał go ich smród (. . .)
Inspektor zwrócił się do policjanta:
- Zamknijcie je, tylko do tego się nadają.
Gliniarz był równie zły, ponieważ musiał zostać w tym cuchnącym pokoju, żeby sporządzić raport, ale stary poprawił mu humor mówiąc:
- Nie ma nic gorszego niż irlandzkie gówno, załatwmy to w barze naprzeciwko"

Ta książka to jest rozwalanie kościoła przy pomocy literatury.
Jak opisać rodzinę katolicką? Ano, właśnie tak. Pijacy, złodzieje, wariaci itd. Obrzydzić.
Ludzie podatni na wpływy takiej literatury i kręconych w podobnym rycie filmów śpiewają potem takie piosenki:

To fragmentaryczny opis takiej rozmowy:
"Matka Rose z rozmachem usiadła na stercie...

Gorzka opowieść o rodzinie, w której nic nie jest takie, jak powinno być. Przed świętami i w ich trakcie dochodzi do wielu konfliktów i absurdalnych sporów. Na jaw wychodzą skrywane tajemnice, niechęci, kompleksy, ale ostatecznie wszyscy - mimo licznych wad - próbują dojść do porozumienia. Niestety, nie każda taka próba okazuje się satysfakcjonująca...

Fabuła obfituje w groteskowe i zabawne sytuacje, chociaż czasami jest to śmiech przez łzy.

Całość napisana jet żywym, czasem nawet żywiołowym językiem, w którym wulgarność i dosadność miesza się z refleksją.
Czyta się bardzo szybko, a fabuła na długo zapada w pamięć.

Fabuła obfituje w...

Rodzina irlandzkich emigrantów w NY na początku lat 1970-tych. Ciężka praca, bieda, nałogi, najróżniejsze problemy.

• W domowej bibliotece
  • Do przeczytania - Boże Narodzenie
  • Przeczytane dawno temu
  • USA +
  • Pisarz
  • Posiadam i Chcę przeczytać
  • Święta Bożego Narodzenia

Dodaj cytat z książki Święta u Coole'ów