Wojtek spod Monte Cassino

2012-06-07
1989-01-01
978-83-89774-51-4
opowiadanie polskie II wojna światowa Monte Cassino

Okładka książki NieObcy Jan Bajtlik, Joanna Bator, Katarzyna Bonda, Halina Bortnowska, Sylwia Chutnik, Joanna Fabicka, Paweł Huelle, Piotr Ibrahim Kalwas, Ignacy Karpowicz, Hanna Krall, Jarosław Mikołajewski, Łukasz Orbitowski, Magdalena Parys, Małgorzata Rejmer, Paweł Smoleński, Olga Stanisławska, Andrzej Stasiuk, Dionisios Sturis, Ziemowit Szczerek, Małgorzata Szejnert, Olga Tokarczuk, Mirosław Wlekły
Ocena 6,2
NieObcy Jan Bajtlik, Joanna...

więcej Więcej

Na półkach: , , , , , , ,

O niedźwiadku Wojtku, żołnierzu Armii Andersa pisałam już przy okazji „Przygód misia Wojtka, dzielnego żołnierza”, ale mając w biblioteczce pięć książek o tej niezwykłej „postaci” – każdą innego autorstwa – postanowiłam wszystkie po kolei przeczytać i porównać.

Tę, napisaną w 1968 roku historię (pięć lat po śmierci Wojtka), wydaną wówczas w Londynie, przeczytałam w nowej...

Wojtek zdetronizował Szarika.
O Wojtku usłyszałam w Szkocji podczas Pierwszej Inwazji Polaków na Wyspy Brytyjskie po wstąpieniu do UE :)
No i było mi wstyd , że wierzyłam w Szarika

Genialna. Świetna książka żeby zacząć dziecku pokazywać temat 2 wojny światowej.

Książka kierowana do młodszych czytelników i jako taka jest świetna. Fajnie się czytało, jest zabawnie, jest i smutno, a sam Wojtek jest niesamowitą postacią. Warto przeczytać.

NIEDŹWIEDŹ, KTÓRY PIŁ I PALIŁ

Z czym kojarzy nam się wojna? Ze śmiercią, z brudem, z najgorszymi ludzkimi zachowaniami i zapomnieniem o humanitaryzmie. Można dodać do tego broń, mundury, bomby, naloty… Długo by wymieniać. A co ze zwierzętami? Wątek ten często jest pomijany, zresztą nie ma zbyt wiele do mówienia na jego temat. Steven Spielberg nakręcił patetyczną bajkę...

Bardzo fajna historia dla trochę większych dzieciaków - tym bardziej, że prawdziwa! Podoba mi się, że pod koniec są zdjęcia, jest też bardzo ładnie ilustrowana w pasujący sposób, taki trochę "wojskowy". Historyjki o niedźwiedziu Wojtku opowiedziane tak, że nadają mu niemal ludzkiej osobowości. Najbardziej podobała mi się chyba historia, gdy poczuł "dzikość" i próbował...

Bardzo wartościowa jest końcówka napisana przez syna autora i wyjaśniająca dzieciom jak to z tułaczką polskich żołnierzy było i dlaczego.

Książka emigranckiego pisarza Wiesława Lasockiego o przygodach brunatnego niedźwiedźia Wojtka towarzyszył
22 konpanii zaopatrywania Artylerii dowodzonego przez gen. Andersa. Był z nimi podczas całej wojny. Wojtek uwielbiał
jazde wojskowymi ciężarówkami . Kochał piwo i zjadać zapalone papierosy. Walczył u boku żołnierzy w bitwie pod
Monte Casino.

• 2017