Przewodnik ksenofoba. Grecy

Okładka książki Przewodnik ksenofoba. Grecy Alexandra Fiada
Okładka książki Przewodnik ksenofoba. Grecy
Alexandra Fiada Wydawnictwo: Finebooks Seria: Przewodnik ksenofoba nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Przewodnik ksenofoba
przewodnik grecja grecy

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Czerwcowe wyzwanie LC - motyw podróży.

Zabawna i pouczająca zarazem książeczka o niezwykle ciekawych potomkach Achillesa. Dla tych, którzy Gecję już nieco znają i tych, którzy dopiero się wybierają. Doskonała lektura do samolotu w drodze na wakacje. Bo warto wiedzieć na przykład, że:
* Grek uważa się za reprezentanta wszystkich bohaterów, mędrców i przywódców z przeszłości, a jednocześnie za kogoś od nich ważniejszego, bardziej zasługującego na podziw i szacunek.
* Grecy są ludźmi bardzo zmysłowymi. Można się tego spodziewać, skoro od najmłodszych lat wchłaniają najbardziej cudzołożną ze znanych mitologii.
* W Grecji biurokracja została podniesiona do rangi sztuki robienia sobie wrogów z obywateli.
* Dwaj przyjaźnie rozmawiający Grecy wyglądają tak, jakby mieli za chwilę zacząć się nawzajem mordować.
* Chcąc skłonić Greka do czegokolwiek, najlepiej mu tego zabronić.
* Większość Greków uważa, że muzyka jest tym lepsza, im głośniejsza.
* Dla dobrego wypoczynku Grek potrzebuje co najmniej czterech prostych krzeseł. Na jednym z nich siedzi, każdą ze stóp opiera na poprzeczkach między nogami dwóch kolejnych, a następnie przechylając do tyłu krzesło, na którym siedzi, obejmuje ręką oparcie innego, strategicznie ustawionego obok. Może nawet czasem potrzebować piątego krzesła, żeby powiesić kurtkę lub marynarkę.

Co kraj to obyczaj. Przed wyjazdem do Grecji warto takie rzeczy wiedzieć.

Czerwcowe wyzwanie LC - motyw podróży.

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Mała, ale jakże bogata w treść książeczka. Naprawdę można się dowiedzieć ciekawych rzeczy o Grekach. Ich przyzwyczajeniach, wadach narodowych, sposobie życia i myślenia. Wszystkie ważne dziedziny zostały tu opisane. Trochę przeszkadzały mi wytłuszczone cytaty z tekstu, bo mnie rozpraszały. Ale poza tym bardzo fajnie się czytało. Polecam.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ciekawa pozycja dla tych co chcą poznać Greków. Napisana w luźny i przystępny sposób książka, a w zasadzie książeczka przedstawiająca cechy narodowe i sposób bycia Greków, a także sposób myślenia i podejście do wielu istotnych życiowych kwestii takich jak rodzina, seks, przyjaźń, polityka, duma narodowa, honor, władza, podatki, urzędy, pieniądze itp. Pozycja, która pozwoli zrozumieć czasami dziwne zachowania typowe dla Greków, a na pewno pomoże zrozumieć różnice pomiędzy cechami jakie charakteryzują różne narodowości. Jak się okazuje - najczęściej spowodowane doświadczeniami historii.
Książeczka do schrupania na raz, a przy tym rozbawi i nie raz zaskoczy :)

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Pozostał spory niedosyt po przeczytaniu tego tomiku "Przewodnika ksenofoba". Właściwie nie powinienem się skarżyć, bo przecież są te same działy, co w innych częściach cyklu, ale coś jest nie tak. Może za mało tu śródziemnomorskiego klimatu? Może zbyt mało humorystycznego podejścia do zagadnień? A może brakuje kilku istotnych wątków.
Bo emocjonalność Greków została przedstawiona całkiem ciekawie, bo jest o ich specyficznym podejściu do życia (upraszczając - kompletne lenie),bo są odwołania do dorobku starożytnych i ciągłym odwoływaniu się do tegoż współcześnie, lecz to nie wszystko, czego czytelnik oczekuje. Na pewno nie ma zbyt wielu informacji o relacjach rodzinnych. Ogromnym brakiem jest niemal pominięcie pozycji kobiet w społeczności greckiej. I wreszcie Grecy zostali przedstawieni jako jednolity naród, bez uwzględnienia lokalnych różnic, bez zwrócenia uwagi, że mieszkaniec Aten i Salonik to nie taki sam Grek, jak mieszkający na wyspach czy Epirota. I w rezultacie otrzymujemy obraz niepełny i niezbyt przekonujący.
To całkiem niezła praca, ale, moim zdaniem, jedna ze słabszych w serii.

Bo emocjonalność Greków została...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo ciekawe, zwłaszcza że napisane przez Greczynkę - tym bardziej autentyczne ;-)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Chyba najgorsza część ksenofoba.

Chyba najgorsza część ksenofoba.

• 2018
  • Grecja