Assassin's Creed: Porzuceni

Okładka książki Assassin's Creed: Porzuceni Oliver Bowden
Okładka książki Assassin's Creed: Porzuceni
Oliver Bowden Wydawnictwo: Insignis Cykl: Assassin's Creed (tom 5) Seria: Assassin's Creed fantasy, science fiction
Assassin's Creed (tom 5)
Assassin's Creed
Assassin's Creed: Forsaken
Insignis
2013-06-19
2012-10-31
2012-11-08
Przemysław Bieliński

Connor jest z lepszych assasynów w serii. Przeczytana z 3 razy. Chociaż tutaj skupiamy się bardziej na jego ojcu ale nie jest źle.

Instagram:ksiazki_wloczykija
Bowden kontynuuje rozwijanie postaci Ezia, który w tej części staje przed ważnym dylematem związanym z przeszłością swojej rodziny. Mamy okazję zobaczyć, jak Ezio ewoluuje jako Asasyn i człowiek, co nadal czyni go fascynującym bohaterem.

Niemniej jednak w tej części możemy również poznać Haythama Kenwaya. Przez większość książki, będziemy poznawać historię z jego perspektywy.

Książka jest pełna akcji, walki i pościgów, co stanowi charakterystyczny element serii "Assassin's Creed". Bowden doskonale potrafi tworzyć napięcie i trzymać w gotowości na kolejne zwroty akcji.

Warto również zaznaczyć, że ta część posiada wiele tajemniczych wątków powiązanych między postaciami i Pradawnym Miastem, co jest znakiem rozpoznawczym całej serii. Książka eksploruje zarówno walkę między frakcjami, jak i wewnętrzne konflikty bohaterów, co dodaje głębi fabule.

Assassin's Creed: Porzuceni" to kontynuacja, która spełni oczekiwania fanów serii. Oliver Bowden dostarcza czytelnikom kolejną dawkę akcji, tajemnic i intryg, utrzymując wciągającą narrację. To doskonała lektura dla miłośników serii "Assassin's Creed" i historii.

Instagram:ksiazki_wloczykija

Lepsza od poprzednich części. Nie jest to już tylko relacja z gry z wykonywania kolejnych zadań, czyta się jak dość dobrą książkę przygodową, ale raczej dość szybko o niej zapomnę.

Po przejściu AC3, która jest moją ulubioną częścią serii, sięgnąłem po książkę i nie ukrywam, że miło mnie zaskoczył temat przewodni książki. Opisana jest barwna, zawierająca wiele motywów, historia ojca głównego bohatera trzeciej części Assassin's Creed, która stanowi świetne dopełnienie do historii o rodzinie Kenway'ów.
Nawet bez znajomości fabuły gry, książka jest po prostu bardzo dobrą książką przygodową.

Nawet bez znajomości fabuły gry, książka jest po...

Niestety ale jest to najgorszy tom od assassin's Creed jaki czytałem do tej pory. Słaby wątek dziejący się w XVIII wieku. Oby kolejne tomy były lepsze.

Można spokojnie przeczytać bez znajomości świata gry. Przyzwoita fantastyczna powieść przygodowa.

Grając w grę Haytham wydawał się o wiele ciekawszą postacią, przez co i ta książka o wiele bardziej mnie interesowała.

Gra „Assasins Creed III” to ostatnia gra z serii tzw. klasycznego Assasyna, chodzi tu o to, że w teraźniejszości to ostatnia gra w której bohaterem jest Desmond Miles. Do tego typu pomysłu, że mamy bohatera w naszych czasach twórcy gry postanowili wrócić w najnowszych odsłonach gry, w "Assasins Creed – Origin" jest to Laila Hassan. Natomiast cykl książkowy to doskonałe uzupełnienie serii gier.

Ta książkowa piąta część to jednak pewne odejście od dotychczasowego schematu, gdzie dotychczas główni bohaterowie byli ci sami, co w grach, które są odpowiednikiem fabuły zawartej w książkach, ponieważ w „Assassins Creed – Porzuceni”, od początku do prawie samego końca bohaterem jest Haytam Kenway. W grze templariuszem Haytamem Kenwayem gracz gra o ile sobie przypominam cztery sekwencje, pozostałych kilkanaście gracze poznają losy jego syna, asasyna, Connora, i w grze wszystko widzimy z jego perspektywy. A w książce mamy perspektywę Haytama Kenwaya, wielkiego mistrza Templariuszy na terytorium Ameryki. Jest to po prostu pewien smaczek mający też dowieść, że w tym książkowym cyklu nie chodzi tylko o to, żeby referować zawartość gier, ale też mają one z założenia przedstawiać informację uzupełniające i pod tym kątem książki jak najbardziej się sprawdzają.

Czytelnik poznaje dzieciństwo Haytama Kenwaya, którego wychowuje ojciec Edward, ta bardzo ciekawa postać, pojawi się w grze „Assasins Creed IV – Black Flag”, książkowy tytuł „Assassins Creed – Czarna bandera”. Mam zamiar kontynuować czytanie kolejnych książkowych wersji „Assassins Creed” Wracając do tematu Edward Kenway ostaje zamordowany, natomiast Haytamem zainteresowali się templariusze, ponieważ uważali, że młody Kenway ma niesamowity potencjał i ten udowodnił, że zasługuje na ich zaufanie. Ciekawostką jest fakt, że zarządca majątku Edwarda Kenweya, asasyna, był templariusz Tom Burton i to on wychowywał Haytama w duchu idei templariuszowskich. A motyw, że z kolei jego syn, w połowie Indianin, zostaje asasynem, szkoli go Achilles Davenport. Chodzi tu o koncept tej gry, że w rywalizacji templariuszy i asasynów nie ma ani religii, ani nacji, koloru skóry, czy nawet majątku, stanu społecznego, liczy się wierność konkretnej idei, Jak wiemy obydwa zakonu przez prawie całą historię ludzkości zaciekle ze sobą walczą, mimo wielu podobieństw. Haytam Kenway wierzy, że to pojednanie jest możliwe, ale zarówno Templariusze jak i Asasyni uważają tego typu koncepcje za utopijne. Nie ulega wątpliwości, że wraz z odkryciem obu Ameryk, Australii i kolejnych nieznanych lądów walka tych zakonów trafia również na te nowe przestrzenie. Akcja książki przenosi się w pewnym momencie do Bostonu i Nowego Jorku, praktycznie w przeddzień wyzwolenia się kolonii amerykańskiej od zwierzchności brytyjskiej. Na skutek tych wydarzeń powstaje nowe państwo Stany Zjednoczone Ameryki i zarówno Templariusze jak i Asasyni muszą się ustosunkować do tej zmiany na mapie geopolitycznej świata. Jak można się tego domyślać do starcia ojca z synem, Heytama i Connora który są po obydwu stronach barykady musi dojść.

Książka jest ciekawa. Polecam.

Haythama Kenwaya to główny bohater, którego dzieciństwo zostało drastycznie zakończone w wieku 10 lat. Od tamtego momentu przeszedł przyśpieszony kurs dorosłości. Zacznijmy od początku.
5 tom Assassin's Creed to Porzuceni autorstwa Olivera Bowdena. Akcja książki rozpoczyna się w Londynie w 1735 roku, gdzie spokojne i dostatnie życie wiedzie rodzina Kenwayów. Jak wiadomo wszystko co piękne szybko się kończy. Jedna noc, jedna napaść poniosła za sobą wiele zmian. Raz obrana ścieżka prowadzi nas już do samego końca. Haytham w nieświadomy tego co go czeka, nie wiedząc kto jest przyjacielem, a kto wrogiem, wkracza w sam środek odwiecznych zmagań pomiędzy Assassinami, a Templariuszami. Stara się naprawiać błędy innych i postępować zgodnie z własnymi przekonaniami. Poświęca całe swoje życie ku jedne idei. Uwielbiam czytać tą serię, szybkie akcje, fajne opisy walki oraz brak ślimaczenia tylko wartki opis ok. 30 lat z życia człowieka. Do tej serii mam jeszcze dodatkowy układ z chłopakiem :P ja czytam o przygodach Assassinów, a on wciela się w ich postacie w grach. I każdy jest szczęśliwy <3
Podsumowując, lubię tą serię, więc jakby nie była zła to w moich oczach będzie wspaniała. Zawsze są jakieś niedociągnięcia, często nie zgadzam się z postępowaniem bohaterów ale cóż to nie ja pisze książkę, tylko autor i on ma prawo robić z nimi co chce 😊 Tradycyjnie 8/10. Miłego dnia 😊

"Aby widzieć inaczej, najpierw musimy nauczyć się inaczej myśleć."
- Oliver Bowden "Assassin's Creed: Porzuceni"

Pierwszy raz sięgnąłem po literaturę powstałą na podstawie gry komputerowej, troszkę się przy tym rozczarowując. Książka nie jest niczym innym jak scenariusz fabuły trzeciej części trylogii wojny Asasynów z Templariuszami, uzupełniony o kilka dodatkowych wątków. Nie jestem zwolennikiem czytania przygód antagonisty. Owszem, Bowden próbuje usprawiedliwiać przemianę głównego bohatera, ale mnie ona zupełnie nie przekonała. Na plus należy wspomnieć fakt, iż książka ma charakter jednoosobowego pamiętnika, napisanego plastycznym, przyjemnym językiem. Pozycja na kilka zimowych wieczorów, do przeczytania i zapomnienia. Warto przed literaturą zapoznać się z ogólnym zarysem i charakterem polityczno-gospodarczym rewolucji amerykańskiej - bowiem bez tego czytanie książki jest bardzo trudne i w wielu aspektach niezrozumiałe.

"Aby widzieć inaczej, najpierw musimy nauczyć się inaczej myśleć."
- Oliver Bowden "Assassin's Creed: Porzuceni"

• Assassin's Creed