Sny klucz do podświadomści Sennik współczesny

Okładka książki Sny klucz do podświadomści Sennik współczesny Katarzyna Ostrowska
Okładka książki Sny klucz do podświadomści Sennik współczesny
Katarzyna Ostrowska Wydawnictwo: Stu­dio Astrop­sy­cho­lo­gii poradniki
poradniki
Stu­dio Astrop­sy­cho­lo­gii
2005-01-01
2005-01-01

Znaleźć dobry sennik, to jak szukanie igły w stogu siania - potrzeba dużo szczęścia, cierpliwości i samozaparcia. Kiedy w moje ręce trafił egzemplarz pani Katarzyny wiedziałam, że z byle czym nie mam do czynienia. I faktycznie tak było - teraz kiedy przyśni mi się nawet najbardziej błaha rzecz, mogę liczyć na dobrą i rzeczową interpretację.

"Sny. Klucz do podświadomości" to ponad 400 stronicowy poradnik na temat snów. W obszernym wprowadzeniu, w którym autorka zaznajamia nas z podstawowymi sennymi terminologiami, dowiadujemy się jak i od czego zacząć nasze interpretacje senne. Krok po kroku wchodzimy w świat naszych marzeń i lęków, obaw i oczekiwań które w czasie snu nabierają często całkiem innej barwy. Teraz nic co w śnie się pojawi nie jest nam obce. A i dzienne życie łatwiej jest zrozumieć.

Musze powiedzieć, że jest to jeden z najlepszych senników jakie miałam okazję czytać i przeglądać. Ogromna ilość haseł, które nie tylko mówią nam co dana rzecz/człowiek/zwierzę itp. znaczy, ale także w połowicznym sensie odnosi się do sytuacji z naszego życia, pozwala nam zrozumieć nasze koszmary czy pokręcone sny. Oprócz tego autorka świetnie opisuje rodzaje snów: od symbolicznych, po erotyczne a na proroczych kończąc. Misz masz w świetnym wydaniu.

Prosty i zrozumiały język, lekki styl w jakim całość została napisana pozytywnie wpływa na odbiór jak i naszą naukę interpretacji. Podstawowe znaczenia snów szybko zapadają w pamięć, a co trudniejsze i bardziej skomplikowane zjawiska zawsze można odnaleźć w senniku. Pani Katarzyna podsuwa nam wiele rozwiązań, teorii i pomysłów na to by jak najdokładniej sprecyzować co nasz sen miał na myśli. I powiem wam szczerze - to się sprawdza.

Osobiście polecam każdemu. Taki sennik powinien znajdować się w każdej biblioteczce domowej - czy to większej czy to mniejszej. Interpretacja snów to naprawdę nie trudne zajęcie. Z tą książką nawet debiutanci senni sobie poradzą. Wszystko jest na wysokim poziomie - treść, druk, wydanie. Lepiej być nie może. Polecam, polecam i jeszcze raz polecam. Warto wejść w świat snów z dobrym przygotowaniem.

Ocena: 5,5/6
larysa-recenzuje.blogspot.com

"Sny. Klucz do podświadomości"...

Gdy w moje ręce wpadł sennik autorstwa Katarzyny Ostrowskiej, "Sny – klucz do prodświadomości", ucieszyłam się wiedząc, że od tej pory w każdym momencie będę mogła do niego zajrzeć i poznać interpretację danego snu. Przekartkowałam książkę i od razu wiedziałam, że będę zaglądać do niego niezwykle często (robię to właściwie codziennie!). Co najlepsze i najbardziej przydatne, sennik nie podaje jednego znaczenia danego hasła. Bardzo często opisuje je on w odniesieniu do różnych sytuacji. Na przykład: jeśli śni nam się bieganie, po otwarciu sennika na tymże haśle, odnajdujemy kilka możliwości – bieganie w jasny dzień, bieganie o zmierzchu lub nocą, szybki bieg, ucieczka, niemożność biegania (częsty motyw pojawiający się w snach wielu ludzi – okropieństwo, zwłaszcza, gdy akurat goni nas nadzwyczaj nieprzyjasny potworzec),bieganie w kółko, branie udziału w wyścigach, bieganie boso lub nago itp. Jak pisze autorka, samo hasło powie nam niewiele. W interpretacji snów istotne są szczegóły. To, czy znajdowaliśmy się w konkretnym otoczeniu, jakie odczuwaliśmy emocje i czy ktoś nam towarzyszył.

Autorka opisuje we wstępie różne rodzaje snów – sny symboliczne, sny powtarzające się, sny dosłowne (prorocze),sny odwrotne, sny erotyczne, sny wielkie i sny fizyczne. Śniło Wam się kiedykolwiek, że musicie koniecznie udać się do toalety, a chwilę później obudziliście się i poczuliście, że macie pełny pęcherz? Cóż, mnie zdarza się to bezustannie i to są właśnie sny fizyczne. Sennik Katarzyny Ostrowskiej jest fantastyczny z tego względu, że nie nie ogranicza się do jednej możliwej interpretacji. Podsuwa kilka możliwych rozwiązań, dzięki czemu porównując je ze sobą oraz z sytuacjami, które zdarzają się nam w realnym życiu, możemy zorientować się, jak wiele zdarzeń przeżywanych przez nas na co dzień znajduje swoje odzwierciedlenie w naszych marzeniach sennych. Dla mnie jest to lektura bardzo przydatna, jedna z tych, do których zerka się niezwykle często. Bo po cóż więc śnić, jeśli nie wyciąga się z własnych snów żadnych wniosków?

Więc może... czas na drzemkę?

• PÓŁKA 2015
  • Religie, mitologie, magia