Polityka Sasanidów wobec wschodnich prowincji Cesarstwa Rzymskiego w III w. n.e.

Okładka książki Polityka Sasanidów wobec wschodnich prowincji Cesarstwa Rzymskiego w III w. n.e. Katarzyna Maksymiuk
Okładka książki Polityka Sasanidów wobec wschodnich prowincji Cesarstwa Rzymskiego w III w. n.e.
Katarzyna Maksymiuk Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademii Podlaskiej historia
154 str. 2 godz. 34 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Akademii Podlaskiej
Data wydania:
2005-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2005-01-01
Liczba stron:
154
Czas czytania
2 godz. 34 min.
Język:
polski
ISBN:
8387088773
Tagi:
Starożytność Iran Iran i świat irański Persja Sasanidzi Rzym III wiek Kryzys III wieku Relacje rzymsko-irańskie Armenia Szapur I Ardaszir
Średnia ocen

6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki A Synopsis of Sasanian Military Organization and Combat Units Kaveh Farrokh, Gholamreza Karamian, Katarzyna Maksymiuk
Ocena 0,0
A Synopsis of ... Kaveh Farrokh, Ghol...
Okładka książki The Siege of Amida (359 CE) Kaveh Farrokh, Javier Sanchez Gracia, Katarzyna Maksymiuk
Ocena 6,0
The Siege of A... Kaveh Farrokh, Javi...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1273
1372

Na półkach: , , , ,

Katarzyna Maksymiuk w swojej monografii podjęła temat zachodniej polityki Sasanidów w III wieku. Konkretnie politykę Persji nie wobec Rzymu, a wobec jego wschodnich prowincji. Jak sama Autorka zaznacza, posiadane przez dziś historyków źródła mają zwykle proweniencję rzymsko-grecką, co ma wpływ na postrzeganie Persów i ich działań. Korzysta, gdzie to możliwe, także ze źródeł wschodnich i to zarówno tych z kręgu irańskiego, jak i armeńskiego. Warto bowiem zaznaczyć, że w książce analizie poddane zostały nie tylko stosunki Rzymu i Persji, ale sporo miejsca poświęcono Armeńczykom i Arabom.

Maksymiuk przede wszystkim ukazuje zachodnią politykę Sasanidów jako kontynuację programu Arsakidów. Odrzuca natomiast - przynajmniej w kontekście najazdów Szapura I na Syrię i Azję Mniejszą - naśladownictwo Achemenidów i nie postrzega tych najazdów jako prób odzyskania granic sprzed podbojów Aleksandra. Usamodzielnienie się Palmyry uważa za skutek osłabienia pozycji Rzymu i próbę obrony przed rosnącym zagrożeniem perskim własnymi, arabskimi siłami. Uważa za niehistoryczną źródłową wzmiankę o zajęciu przez Odenata perskiej stolicy, Ktezyfontu. W moim odczuciu poglądy Maksymiuk warto skonfrontować np. z opiniami Roberta Suskiego, który nieco inaczej postrzega sprawy palmyreńskie i jest wybitnym znawcą "Historia Augusta".

Autorka ciekawie ujęła w swej monografii tytułowe zagadnienie. Z jej pracy dowiedziałem się wielu rzeczy nowych o samym państwie perskim, które ostatnio wzbudziło moje większe zainteresowanie, bo mam w związku z nim pewne plany. Szkoda, że książka została wydana dość niedbale, z przypisów i bibliografii korzystało mi się trudno, typografia trochę przyciężka i nie ułatwia zapoznawania się z tematem. Na dodatek praca nie zawiera indeksu. Mimo wszystko polecam tę pracę osobom zainteresowanym starciem dwóch największych imperiów tej epoki w dziejach świata.

Tomasz Babnis

Katarzyna Maksymiuk w swojej monografii podjęła temat zachodniej polityki Sasanidów w III wieku. Konkretnie politykę Persji nie wobec Rzymu, a wobec jego wschodnich prowincji. Jak sama Autorka zaznacza, posiadane przez dziś historyków źródła mają zwykle proweniencję rzymsko-grecką, co ma wpływ na postrzeganie Persów i ich działań. Korzysta, gdzie to możliwe, także ze źródeł...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  7
 • Przeczytane
  5
 • Starożytność
  3
 • XHst
  1
 • Perskie
  1
 • Rzym starożytny
  1
 • Iran i świat irański
  1
 • Cesarstwo Rzymskie
  1
 • Posiadam
  1
 • Rzym i świat rzymski
  1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne