Sprawa Colliniego

2013-02-06
2013-02-06
Anna Kierejewska
literatura niemiecka kryminał

Przeszłość nie jest tylko przeszłością, a prawo to czasem za mało

Morderstwo bogacza, przeplatana z historią III Rzeszy niemieckiej, jest to bardzo zawiła historia, ale interesująca, akcja dzieje się we Włoszech w mieście Genui, rozprawa skazanego o morderstwo miliardera, który nie do końca pogodził się z tym, że w 1968 roku Hans Meyer rozstrzelał ludzi, tak jak to było podczas obozów koncentracyjnych.
Polecam!

Polecam!

Lubię język Von Schiracha. Mało tam niepotrzebnych słów. Kiedy buduje atmosferę nie używa do tego większej liczby zdań niż jest konieczne. Ale to już chyba domena prawnika.

Nie jest to wielka literatura, ale autor zawsze przekazuje historię nieoczywistą. Udowadnia, że oceniając rzeczy powierzchownie, na ogół błądzimy tylko w domysłach. Nawet, jeśli wydają się oczywiste. Książka rozbudza emocje, pozostawia niesmak po zapoznaniu się z historią w niej przedstawioną. A więc fabuła jest skuteczna. Aż szkoda, że nie mogłem nacieszyć się nią nieco dłużej.

Od początku wiadomo, kto zabił. Nie wiadomo tylko, jaki miał motyw. A kiedy docieramy do momentu jego przedstawienia przed sądem, włos jeży się na głowie.

Ferdinand von Schirach to pisarz, znany prawnik, ale także wnuk zbrodniarza wojennego, przywódcy Hitlerjugend Baldura von Schiracha i jego żony, która w latach 80. wydała zbiór anegdotek o Hitlerze, "tym pociesznym Austriaku". To niełatwe dziedzictwo, tym bardziej, że zarówno przed okresem III Rzeszy, jak i po nim szlachecka rodzina von Schirachów cieszyła się dużym szacunkiem. Pochodzili z niej wybitni artyści, pisarze, naukowcy.

W "Sprawie Colliniego" splatają się wątki ważne dla von Schiracha - dylematy adwokata i moralna odpowiedzialność narodu niemieckiego za zbrodnie popełnione w czasie wojny. Bohater tej książki, początkujący obrońca, broni tytułowego Colliniego, Włocha i emeryta od lat żyjącego w Niemczech. Zabił on brutalnie starca z bardzo bogatej rodziny. No i cóż ja mogę napisać, ta książka jest do bólu przewidywalna. O ile u Grishama wszystko było (dla mnie, te 30 lat temu) świeże i ekscytujące, u von Schiracha niestety jest wtórne i bez niespodzianek. Kimże bowiem może być ofiara morderstwa, a kim jego zabójca?
Jedno co mnie zaciekawiło, to właśnie owo niemieckie zaplątanie w winę jednostki i całego narodu oraz stosunek młodych ludzi do dziadków, którzy mają krew na rękach (zawsze mnie zadziwia, jakim cudem te wnuki nazistów nic a nic nie wiedzą...).

Ocenę nieco zawyżam za zmuszenie czytelnika do rozmyślania nad ułomnością prawa, nad zjawiskiem samosądu, a wreszcie nad mechanizmami, które pozwoliły, by większość niemieckich zbrodniarzy wojennych pozostała bezkarna i umarła spokojnie w domach starców.

P.s. w międzyczasie przeczytałam opowiadania von Schiracha, są ŚWIETNE!

Zaszufladkowanie tej prozy w obszarze "kryminału" i "sensacji" czyni jej wielka szkodę i niesprawiedliwość. Opowieść o zemście ustępuje tu bowiem miejsca obezwładniającemu dramatowi jednostki, której odmówiono prawa do dochodzenia sprawiedliwości.
Podobno Sprawa Colliniego stała się równie wielkim wydarzeniem literackim w Niemczech, jak swego czasu Lektor Bernharda Schlinka. Tu także nazistowska przeszłość okazuje się kluczem do rozwikłania tajemnicy morderstwa. Co więcej, nasuwa się skojarzenia z biografią rodziny Ferdinanda von Schiracha (dziadek autora, Baldur, był przywódcą Hitlerjugend i wiernym wyznawcą Hitlera, skazanym w Norymberdze na dwadzieścia lat więzienia).

Opowieść otwiera zbrodnia, która wkrada się w pozornie sielankową codzienność. Obrońcą z urzędu zostaje młody, niedoświadczony adwokat, który stopniowo odkrywa nie tylko skomplikowane motywy, jakie skłoniły mordercę do zabicia sędziwego człowieka, ale także absurdalne przepisy prawne, które sprawiły, że zbrodnie z przeszłości nie zostały wcześniej rozliczone. Dylematy dotyczące kary, przewiny, zadośćuczynienia, sprawiedliwości i zemsty sprawiają, że ofiara i jej zabójca zamieniają się stopniowo miejscami.

Autor sięgnął w tej książce do jednej z najciemniejszych kart historii Niemiec - sprawy doktora Eduarda Drehera, który w czasach III Rzeszy sprawował urząd pierwszego prokuratora przy Sądzie Specjalnym w Innsbrucku. Zasłynął wówczas z wyjątkowego okrucieństwa i bezwzględności w ściganiu najdrobniejszych choćby przestępstw. Po drugiej wojnie światowej rozpoczął praktykę adwokacką, a już w roku 1951 został zatrudniony w Ministerstwie Sprawiedliwości RFN, jako dyrektor departamentu prawno-karnego, a tym samym jeden z twórców współczesnego prawa. W roku 1968 dokonał on cichego przełomu w prawodawstwie niemieckim, w którym mu nikt nie przeszkodził, a którego następstwa odczuwalne są do dziś. Dzięki niemal kosmetycznej zmianie w zapisach kodeksu, nowe prawo zmieniało kategorię zbrodni wojennych "pomocników", dzięki czemu ulegały one natychmiastowemu przedawnieniu. Praktycznie z dnia na dzień załamało się potężne postępowanie przeciwko Głównemu Urzędowi Bezpieczeństwa Rzeszy, gdyż zbrodnia, która raz uległa przedawnieniu, nigdy nie mogła być ponownie rozpatrywana.

Znakomita książka do pochłonięcia w jeden wieczór i znacznie dłuższych przemyśleń. Napisana w nieco oschłym stylu, przywodzącym na myśl prozę Henninga Mankella, co jednak znakomicie służy pobudzeniu emocji, jakie towarzyszą nam z miarę jak poznajemy dramat rozgrywający się w umysłach bohaterów. Fizyczne i psychiczne okaleczenie ofiar wojny i zachłanne poszukiwanie sposobu poradzenia sobie z osobista tragedią sprawiają, że trudno tej książki nie przeżywać.

Już na pierwszej stronie czytelnik poznaje mordercę, na kolejnej ofiarę. Czy to już koniec? Przeciwnie - to dopiero początek! Jednak najlepszą zachętą niech będzie dla Was fakt, iż w styczniu 2012 roku, kilka miesięcy po ukazaniu się "Sprawy Colliniego", Minister Sprawiedliwości Niemiec powołała komisję do zbadania nazistowskiej przeszłości w Ministerstwie Sprawiedliwości.
4 lata temu, kilka dni przed przeprowadzką do Finlandii, kupiłam "Sprawę Colliniego" oraz "Winę" (tego samego autora) na wielkim kiermaszu w Biedronce. Za każdą z nich zapłaciłam jedynie 4,99 pln 👌🏻 To był naprawdę dobry zakup. Książka ma 168 stron i bez problemu pochłonęłam ją w jeden dzień.
"Sprawa Colliniego" przeczytana w ramach wyzwania #w80książekdookołaświata u @marta.mrowiec 💙 Tym razem odwiedziłam Niemcy 🇩🇪

Książka wciągająca, akcja pozornie spokojna rozwija się dynamicznie ale jednak przeczytałem ją po obejrzeniu filmu „Sprawa Colliniego” i uważam ze... film jest lepszy niż książka ! Bardziej wyeksponowany w filmie jest wątek zbrodni hitlerowskich i amnestii na zasadzie prawa Drehera... aczkolwiek polecam i siatkę i film

Doskonała książka! Bardzo bardzo polecam :)

Doskonała książka! Bardzo bardzo polecam :)

film jak film, dużo emocji i zwrotów akcji, sam temat jest tak olbrzymi, że warto przeczytać książkę, która przeniesie nas w czas drugiej wojny światowej i nie tylko, szkoda tylko że prawo nie zawsze stanowi sprawiedliwość :( POLECAM..... wyobrażania nie zna granic, malownicze tereny Włoch będą jeszcze piękniejsze

Ok, ale czegoś brakowało.

Ok, ale czegoś brakowało.

• 2015

Dodaj cytat z książki Sprawa Colliniego